Měsíce plné tepla a sluníčka se nezadržitelně blíží. I toto období má však své úskalí, a to hrozbu v podobě rakoviny kůže. Právě zvýšené vystavování pokožky ultrafialovému záření patří mezi jednu z hlavních příčin vzniku tohoto onemocnění. Jen v České republice lékaři každoročně diagnostikují kolem 17 tisíc nových případů. Jak se na léto řádně připravit a účinně předejít rakovině kůže?
„Jednou z hlavních příčin vzniku rakoviny kůže je její zvýšené vystavování UV záření, které je přítomné ve slunečních paprscích. Proto je léto i pozdní jaro rizikovější než méně slunečné měsíce,“ uvedla zakladatelka neziskové organizace Loono Kateřina Šédová.
Rizikových faktorů pro vznik zhoubných nádorů kůže je hned několik. Vedle ultrafialového záření hraje svou roli také genetika, věk nad 50 let a světlá pokožka, která je citlivější vůči sluníčku. „Problematické je také chození do solária, zvýšený počet atypických pih nebo kouření,“ popsala odbornice.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trendy letní dovolené PŘEHLEDNĚ: Nejen Chorvatsko. Co nabízí „štiky“ a skokani roku?
Pozor by si ovšem měli dávat i lidé, kterých se zmíněné faktory netýkají. Nejjednodušší cestou, jak riziko onemocnění snížit na minimum, je dodržovat několik preventivních opatření.
Pláže, pralesy, kaňony i skály: Madagaskar nabízí víc než jen lemury
Kdyby se snad někdy Malý Princ Antoina de Saint -Exupéryho ocitl na Madagaskaru, nejspíš by ho polekaly všechny ty vzrostlé i teprve pučící baobaby, ovšem s velkou pravděpodobností by ho uchlácholily zdejší úchvatné západy slunce a v bedýnce by si místo beránka hýčkal lemura. Přijde někomu taková myšlenka postavená na hlavu? Pak ještě nebyl na Madagaskaru. Na jedinečném ostrově, který byl původně součástí Afriky a kde si nejen milovníci přírody přijdou jako v jiném světě. Právem patří mezi nejoblíbenější destinace, do nichž se můžete vydat třeba s Exclusive Tours.
Mezi základní doporučení patří vyvarovat se pobytu na přímém slunci, a to zejména mezi 11. a 15. hodinou, kdy je intenzita ultrafialového záření dvakrát vyšší než v 10 nebo 16 hodin. Klíčové je také používat vhodné opalovací krémy, které v sobě zahrnují ochranné filtry pohlcující, rozptylující nebo odrážející sluneční záření. „Ideální jsou ty s faktorem 50+, které propouští do kůže pouze padesátinu UV záření,“ vysvětlila Šédová.
Nezapomínejte chránit oči
Opalovací krémy by pak lidé měli používat i v dostatečném množství. Odborníci proto doporučují mazat se opakovaně, nejlépe každé dvě hodiny. „Po koupání nebo sportování je nutné nanést novou vrstvu ihned, a to i v případě krémů voděodolných,“ radí zakladatelka Loona.
Ochranu kůže při pobytu na slunci poskytne i vhodné oblečení. Ideální jsou hustě tkané textílie, dlouhé rukávy i nohavice a tmavé barvy, které poskytují větší UV ochranu než světlé.
Kromě pokožky je vhodné chránit také oči, i v nich se totiž může vyskytnout melanom. Při výběru správných brýlí by se proto lidé měli ujistit, že obsahují certifikovaný UV filtr. „Rodiče by měli před sluníčkem chránit také své děti. Ty totiž patří mezi nejcitlivější skupinu, do tří let by měly být na slunci opravdu minimálně. Časté spálení v dětství může zvyšovat riziko rakoviny kůže v dospělosti,“ dodala Šédová.