Hledáte práci a už včera bylo pozdě? Potřebujete zaplatit složenky, zajistit rodinu a sami sobě klid, přičemž si nemůžete dovolit udělat díru v rozpočtu? Nezáleží na tom, jestli jste v posledním zaměstnání skončili sami, nebo vás vyhodili. Buďte znovu zaměstnaní co nejdřív.
V první řadě si ujasněte, co od nové práce chcete. Potřebujete prostě vydělávat a na romantické snění o tom, co by vás bavilo, není čas? To je realita mnohých Čechů. Jestli ale máte jenom trochu možnost, promyslete si, kterým směrem se ve vaší kariéře vydáte dál. Fakt, že vás práce bude bavit, může být rozhodující.
Správně sestavený životopis a motivační dopis
Jedná se o první slova, která směřujete potenciálnímu zaměstnavateli. Musí zaujmout. Buďte v něm struční a vyhněte se klišé jako jsou: Jsem flexibilní, rád se učím novým věcem atd. Zkušení personalisté už je všechny znají. Zkrátka přehledně vyzdvihněte své zkušenosti a znalosti. Web Easy-prace.cz doporučuje také: „Pište do životopisu pouze pravdu. Pamatujete, že každá lež se stejně jednou provalí. Nad dokonalým životopisem strávíte chvíli času, ale výsledek bude stát za to.“
Máte problém vyjít s penězi? Najděte si druhou práci, doporučuje Fialův poradce
Pokud má vaše domácnost problém vyjít s penězi, můžete si najít další zaměstnání. Pracovních míst je v České republice přebytek. Lidem to radí ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Není jediným expertem, který zastává podobný názor.
Dnes už se společně s životopisem běžně posílá také motivační dopis. Ten má dát budoucímu šéfovi jasnou informaci – co umíte a proč chcete pracovat právě pro něj. Abyste se stejně jako u životopisu vyhnuli ohraným frázím, kterými nikoho neoslníte, přinášejí stránky Prace.cz radu: „Představte si, že to nepíšete personalistovi, ale říkáte třeba svému kamarádovi. Co myslíte, že ho zaujme a přesvědčí? Povídačky ve stylu „jsem mistr světa“ to asi nebudou. Zrovna tak vynechte obecné a zaměnitelné fráze, ze kterých není poznat, co vlastně umíte.“
Pátrejte a vyberte si správný směr
Životopisy ani nic jiného byste neměli rozesílat jen tak nazdařbůh. Společnosti, do kterých se hlásíte na pohovor, si pečlivě vyberte podle toho, čemu se chcete věnovat. A také si je dobře prověřte. Pokud se rozhodnou vás na pohovor pozvat, mohou podrobné znalosti o tamním pracovním prostředí udělat ten správný dojem. Totiž že o místo skutečně stojíte. A o takové pracovníky zase stojí zaměstnavatelé.
Nebojte se vysokých nároků
Všichni to známe. Společnosti hledající zaměstnance do inzerátů vypíšou takové podmínky, že nás leckdy napadne, jestli je vůbec někdo splňuje. „I když to často vypadá, že hledají supermana či superženu, náboráři jsou také jen lidi z masa a kostí. Pracovní inzerát snese leccos. Naštěstí jejich tvůrci stále častěji rozlišují požadavky na ty skutečně „nutné“ a ty z oblasti „výhodou“. Pokud se v těch nutných najdete, určitě na inzerát odpovězte,“ píše web Wallacemyers.cz.
Nechte si posílat nabídky volných míst
Tuhle nenápadnou službu, která ale může být výrazným pomocníkem při hledání práce, na internetu nabízí řady pracovních agentur. Stačí pár ťuknutí do klávesnice a nabídky budete automaticky dostávat e-mailem.
Nečekejte na výzvu, buďte aktivní
Máte vysněné místo v konkrétní společnosti, k jejímž členům byste rádi patřili? Pak se vraťte ke kroku číslo dvě, zjistěte si, jak to v dané firmě chodí a kdo má přijímání nováčků na starosti. Pak mu sami napište. Každý personalista zajásá nad člověkem, který se neváhá přihlásit o práci.