Je příjemné a taky potřebné slyšet, že jsme v práci dobří a že s námi ostatní v týmu počítají jako s platným hráčem. Jak ale poznat, že chvála, kterou slyšíme od kolegů na pracovišti, je myšlená upřímně? Pozitivní hlášky, které mají uspokojit a zároveň motivovat, se totiž dají velmi dobře zneužít. A zatímco si myslíme, jak dobře si v práci stojíme, ostatní na nás možná jen šikovně a především nepozorovaně přesunou většinu odpovědnosti za práci, do které se jim samotným nechce.
Způsobů, jakým nám kolegové v práci mohou hrát na city, je víc. Jedni sází na chválu, druzí na pocit viny. Jiní zase spoléhají na vyvolání týmového ducha. Pojďme si shrnout ty nejčastější hlášky, které se sice velmi dobře poslouchají, ale ne vždy znamenají skutečně to, co bychom si přáli.
Nejen samochvála smrdí
Jsou to věty, které vám mají polechtat ego a vzápětí zvýšit výkon:
- Ty to umíš nejlíp!
- Bez tebe to nezvládneme!
- To dokážeš jedině ty!
Samozřejmě nevylučujeme, že vše z toho může být pravda. Je ale dobré umět rozeznat, kdy je člověk, který vám tyto a další podobné věty říká, upřímný a kdy vás chce spíš zmanipulovat k vlastnímu prospěchu. Pokud podobné hlášky slýcháte často a navíc po nich následuje úkol, se kterým jste nepočítali, je dobré umět si přiznat pravdu. Dotyčnému nejde o uznání vašich zásluh, ale o to, abyste za něj odvedli kus práce. Ne-li práci celou. V takovém případě byste podle Prace.cz měli postupovat následovně: „Je legitimní odmítnout, pokud máte své práce až nad hlavu. Poděkujte za lichotky a poukažte na další kolegy, kteří úkol mohou zvládnout.“
Pocit viny jako tahoun č. 1
Vyvolání obav, že byste mohli přijít o status schopného člověka. Tomu obvykle předchází věty jako:
- To máš za pár minut hotové!
- Když nemůžeš, přidej!
Zdá se vám to povzbudivé? Může být, ne že ne. Ale pozor na lidi, kteří se podobnými větami snaží vyvolat nelibé pocity méněcennosti nebo obavy, že nezvládneme to, o čem se jiný vyjadřuje jako o banalitě. Velmi často úkoly, které děláme za jiné, totiž zdaleka nesplňují slibované parametry. Zaberou podstatně víc času než pár minut a vyžadují velkou dávku energie, kterou byste rádi věnovali něčemu jinému.
Síla týmového ducha
Člověk se rád cítí jako součást týmu. Většina z nás touží zapadnout mezi druhé a užívat si dobrý pocit, že jsme tím, na koho je spoleh. Ale právě tahle potřeba ve chvílích nepozornosti dává prostor manipulátorům. A tak pozor na věty typu:
- Spoléháme na tebe!
- Jedeme v tom spolu!
- Ty nás zachráníš!
Být spasitelem je nevděčná role. A pokud to jenom trochu jde, vyhněte se jí. Web Jobs.cz radí udělat to třeba takto: „To mě mrzí, jestli to teď všechno záleží opravdu jen na mně, ale já už řeším jiné důležité úkoly. Na tenhle bych se tedy nemohl/a soustředit tak, jak by bylo potřeba, když je tak stěžejní. Promiň, bude ho muset vyřešit někdo jiný.“
Braňte se asertivně
Že vám teď svitlo? Došlo vám, že i na vás občas kolegové podobné triky zkoušejí? Nenechte se vyvést z rovnováhy. Zůstaňte v klidu a braňte se jim asertivně. Odborníci radí požadovaný úkol odmítnout, ideálně s omluvou a vysvětlením, proč jej nemůžete splnit. Buďte ovšem připravení, že jedno ne nemusí stačit. Vy ale trvejte na svém.