Sice už jednu práci máte, ale není to tak docela ono, a proto jste se rozhodli porozhlédnout po jiné? Stává se to. Jenže abyste v hledání uspěli a přitom neztratili dobrou pověst na místě, z něhož hodláte odejít, chce to trochu umění. Zvládat ucházet se o nové zaměstnání tak, abyste zaujali, a přitom dál odvádět dobrou práci, je v podstatě sezení na dvou židlích. Víme, jak se co nejrychleji bezbolestně ocitnout jen na jediné, samozřejmě na té pohodlnější.
Je možné, že už vás vaše letitá práce nenaplňuje. Nebo jste se rozhodli vydat jiným směrem. Ať máte důvod jakýkoli, skutečnost je taková, že ve volných chvílích prohlížíte pracovní inzeráty. Hledáte, kde by vám bylo dobře, a chystáte se rozeslat první životopisy. Na tom není špatného. Ovšem přesto má taková situace svá pravidla, která by se měla dodržovat. Pro klid všech zúčastněných stran.
Nechte si plány na změnu pro sebe
Jsou věci, které si vyzrálí lidé nechávají pro sebe. Změna zaměstnání patří určitě minimálně v začátcích realizace mezi ně. O záměru opustit stávajícího zaměstnavatele zatím neříkejte kolegům ani šéfovi. Málokdo ví, jak dlouhou dobu bude ještě v současné firmě trávit, a nechce zbývající čas pracovat v nepříjemné atmosféře. Navíc bez zaměstnání byste se mohli ocitnout rychleji, než jste plánovali. Nic z toho ovšem neznamená, že budete vedoucího vodit za nos.
Když to praskne
Pokud se stane, že se ve firmě vaše plány utajit nepodaří, pak je v klidu přiznejte. Vysvětlete, co vás ke změně vede. „Třeba zjistíte, že je váš nadřízený ochotný udělat všechno pro to, aby o vás nepřišel,“ uvádí web Prace.cz. A i kdybyste to sami nepředpokládali, můžete si nakonec odchod rozmyslet.
Ať už šéf na vaše zaječí úmysly přijde, nebo ne a vaše rozhodnutí přestoupit na jinou loď trvá, v každém případě dodržujte následující pravidla, která vám pomohou náročné období překonat s lehkostí a s grácií.
Najděte si čas
Všechny úkoly máte hotové a do konce pracovní doby zbývá času dost, tak si říkáte, že projedete pracovní agentury na internetu, případně rovnou na pár inzerátů odpovíte? To není nejlepší nápad. Když pomineme fakt, že řada zaměstnavatelů se může podívat do historie vašeho počítače, kde všude jste na síti v pracovní době brouzdali (a mnozí to také dělají), a tak na vaše zaječí úmysly může přijít, je tu i další zásadní argument, proč to nedělat. Na hledání vhodné pozice a především na rozesílání životopisů byste měli mít možnost se plně soustředit. „I když člověk není zrovna zavalen prací, jeho mysl může být rozpolcena mezi úkoly, které ho čekají, a mezi psaní životopisu či motivačního dopisu. Pak se vlastně nesoustředí ani na jedno,“ píšou stránky Jobs.cz.
Dnes už je samozřejmostí, že spolu se životopisem pošlete také průvodní a motivační dopis. Aby byl především ten motivační dobře napsaný a nejen plný nicneříkajících frází, měli byste mu věnovat plnou pozornost. A to při možnosti, že k vašemu stolu každou chvíli přijde někdo z kolegů nebo dokonce šéf, úplně nejde.
Určete si dobu, kdy se shánění nového zaměstnání budete věnovat. Může to být ráno před prací nebo naopak po skončení pracovní doby. A pozor, nejde jen o odpovídání na inzeráty a rozesílání životopisů, ale z firmy, do níž se hlásíte, vám taky mohou zavolat. A to i v době, kdy zrovna pracujete. Pro takový případ je důležité mít předem pečlivě rozmyšlenou odpověď, při které poděkujete za zájem a požádáte personalistu, aby vám zavolal jindy. A slovem jindy myslíme, že navrhnete konkrétní náhradní termín. Ten by měl být co nejdřívější. Pořád je potřeba mít na paměti, že o místo, na které se hlásíte, mají zájem i další lidé.
Že šéf o vašem odchodu ví? I tak si na vyřizování telefonátů s personalisty z jiných společností dejte pozor. Pořád byste se v pracovní době měli v první řadě věnovat svěřeným úkolům.
Na pohovory si zařiďte volno
Možná vás to svádí vymluvit se na nutnost navštívit lékaře nebo na povinnost odvézt děti do školy. V tomhle případě radíme dvě slova: Nedělejte to. Vezměte si prostě volno. Ať už půl nebo celý den. Může se stát, že se pohovor protáhne a vy budete horko těžko hledat další výmluvu a v práci budete za nespolehlivého. Což se vám mimochodem nemusí vyplatit. Řada zaměstnavatelů kontaktuje předchozí chlebodárce svých pracovníků se žádostí o reference. To poslední, co chcete, aby zaznělo je, že na vás není spoleh.
Pokud vás čeká pohovorů víc, snažte se je naplánovat na jeden den. Vždy si mezi nimi nechávejte alespoň dvě hodiny rezervu. To kdyby se nějaký zpozdil a taky proto, abyste měli čas se mezi nimi nadechnout a ujasnit si myšlenky.
A i kdyby se stalo, že o snaze najít si novou práci ve firmě vědí, nesluší se oznamovat nadřízenému, že dnes nestihnete všechny své úkoly, protože musíte jít na pohovor jinam.
Buďte profesionální
Od začátku do konce. Svoji práci odvádějte svědomitě a precizně, i když už se vidíte jinde. Ať je to jak chce, společnost, kterou se chystáte opustit, vás nějakou dobu platila. Sluší se rozloučit se v dobrém. A také nikdy nevíte, jestli na stejné dveře nepřijdete zaklepat podruhé. To samé platí i o vztazích s kolegy. „Zůstaňte profesionální a udržujte v týmu dobré vztahy až do úplně posledního dne. Než odejdete, může být tento dvojí život psychicky poměrně náročný, ale pamatujte si, že je předzvěstí nových možností a lepší budoucnosti,“ radí Welcome to the Jungle.