Očkování těhotných
I přesto, že je očkování proti covidu těhotným ženám doporučeno, většina z nich se do fronty na vakcínu nehrne. Nejedná se ale o žádné „popíračky“ onemocnění, z velké části jde o mladé ženy, které tápou ve změti informací a po více než roce v pandemii už nevědí, komu a co mají věřit. Jde přitom o skupinu zhruba 100 tisíců žen. Čeho se těhotné Češky nejvíce strachují a proč často nedají ani na doporučení svých gynekologů?
„Zatím jsem na očkování nebyla a teď jsem docela čerstvě v druhém trimestru. Kdybych nebyla těhotná, tak jsem první v řadě, ale bohužel mi to tak vyšlo. Původně jsem si říkala, že nepůjdu a počkám, až se dítě narodí, pak zase že jo, ale až v druhém trimestru, i kdyby to gynekologická společnost nedoporučovala (vzhledem k tomu, že jinde v cizině jsou naopak těhotné směrovány k očkovaní a dávány do rizikových skupin, které mají prioritu), ale teď ve mně něco hlodá,“ popsala své pocity CNN Prima NEWS budoucí maminka Bára.
Musíme proočkovat 90 procent lidí, prohlásil Flegr. Experti nesouhlasí s Babišem
Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra není britská cesta zrušení veškerých opatření proti šíření koronaviru v Česku zatím reálná. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodl s viroložkou Ruth Tachezy. Flegr ale varoval před mutací delta, která se u nás objevuje až v 80 procentech případů. V zimě prý budeme k dosažení potřebné imunity potřebovat až 90procentní proočkovanost.
A stejně jako ona se cítí i tisíce dalších Češek. Jednoduše neví, co mají udělat. Bojí se, že očkování miminku ublíží nebo že se u nich koronavirus po očkování objeví. Zároveň se ale obávají, že se bez očkování později nakazí a bude to pro ně rizikové koncem těhotenství. Klid a jistotu do celé věci nepřináší ani množství různých pseudoodborníků, z nichž každý říká něco jiného.
Nesmíme bylinky a brufen, ale očkování ano?
Redakce CNN Prima NEWS se zeptala maminek, co je nejvíce trápí, a otázky poté položila těm nejpovolanějším – členům výboru České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.
„Očkovat se v nejbližší době nechystám z mnoha důvodů. Průběh celého těhotenství mám velmi náročný a cítím, jak moc jsem oslabená. Navíc mám zkušenost s vakcínou z dob plné síly a po každé dávce jsem měla velmi divoké reakce. Kvůli náročnému průběhu těhotenství nemám sílu potkávat se s lidmi a o svou imunitu pečuji přirozeně, asi jako každá těhotná. Ze všech stran čteme, jak se máme vyvarovat i silnějším bylinkám, syrovým potravinám, nedej bože brufenu, obecně se během těhotenství nedoporučuje očkovat. To jsou mé důvody,“ svěřila se redakci dvaatřicetiletá prvorodička.
Proč se v Česku neočkují těhotné ženy proti covidu? Odborníci nejsou zajedno
Vakcinace proti covidu se otevírá pro stále mladší skupiny lidí. Mimo očkovací plán zatím zůstávají děti do šestnácti let a těhotné ženy, přestože společnosti Pfizer/BioNTech a Moderna uvádějí, že jejich vakcíny jsou pro těhotné ženy zcela bezpečné a nehrozí žádná rizika pro budoucí maminku a její nenarozené dítě. Co si o tom myslí odborníci?
„Nejsem odpůrce očkování, ale v těhotenství bych nešla. Počkejte po něm, vždyť není kam spěchat. Mně bylo po druhé dávce tak mizerně dva dny, že bych tomu plod nevystavila,“ píše další maminka na Facebooku ve skupině COVID očkování – zkušenosti a podobných reakcí jsou tam desítky.
„Očkovat se nakonec nechám. Jen jsem musela čekat na druhý trimestr. Každý lékař mi to doporučil,“ popisuje zase své zkušenosti další prvorodička.
Oficiální stanovisko: očkovat
A přesně touto cestou míří i oficiální stanovisko České vakcinologické společnosti i gynekologů z letošního června. Těhotné ženy se podle něj mohou nechat očkovat kdykoliv od 13. týdne těhotenství, tedy od ukončení prvního trimestru. Důvodem je to, že do té doby se vyvíjí plod a mohlo by dojít například k založení vývojové vady.
„Určitě jsem pro očkování těhotných proti covidu. Osobně doporučuji po 16. týdnu a nejlépe ve 20. týdnu, kdy už jsou vytvořené všechny orgány a nemůže dojít k vývojovým vadám. Ve chvíli, kdy uzavřou těhotné ženy 13. až 16. týden, je očkování doporučené. Hovoříme ale o RNA vakcíně, nikoliv o jiných typech,“ vysvětluje lékařka a členka České gynekologické a porodnické společnosti Alexandra Stará.
Podle vlastních slov by nechala naočkovat i svou vlastní těhotnou dceru, kdyby ji měla.
Rodiče o očkování dětí proti covidu: Proč jim cpát vakcínu vs. Smrt číhá i na ně
Očkování dětí proti covidu budí posledních několik týdnů velké vášně ve společnosti. Zatím je vakcinace schválená pouze pro ty starší 12 let, ale schyluje se k registraci vakcíny i pro mladší ročníky. Rodiče těchto dětí se nejčastěji bojí očkování kvůli tomu, že mají málo informací. Obavy jsou i z možných následků očkování. Ačkoliv lékaři očkování tak jako u dospělých doporučují, rozpaky rodičů chápou a snaží se je naopak co nejvíce rozptýlit. Čím rodiče nejčastěji argumentují?
S doporučením očkovat RNA vakcínami souhlasí i dlouholetý odborník v oboru a místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP Jaroslav Feyereisl. „Kromě prvního trimestu to doporučujeme. Záleží na charakteru vakcíny. V těhotenství by neměly být aplikovány živé nebo oslabené vakcíny, ale všechny ostatní se dát smí,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
Mezi RNA vakcíny patří ty od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderny. AstraZeneca nebo Janssen jsou tzv. vektorové vakcíny a očkování pro těhotné se jimi nedoporučuje. Důvodem je podle Staré horší srážlivost krve a možná tvorba trombofilních efektů, kdy může dojít i k ucpání placenty. Živé vakcíny jsou například proti zarděnkám, příušnicím nebo spalničkám.
Nemá cenu přemáhat strach a jít na sílu
Ani to ale většinu těhotných žen neuklidňuje, což gynekologové chápou. „Pro ty, které se toho bojí, oficiální stanovisko mnoho nezmůže a ony mohou argumentovat tím, že nejsou oficiální klinické studie na těhotných, v čemž mají pravdu. Řekl bych, že přemáhat strach na sílu nemá úplně smysl,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda gynekologické společnosti z Centra ambulantní gynekologie a primární péče Vladimír Dvořák.
Přiznal tak, že informací je skutečně méně, než by si všichni přáli. Ačkoliv do dnešního dne odborné studie neexistují, mají odborníci k dispozici statistiky, na jejichž základě vakcinační společnosti postupně očkování doporučily.
Kvůli covidu se rozhoduji, zda koupit pleny, nebo ovoce, popsala samoživitelka
Pandemie v Česku začíná pomalu ustupovat, matky samoživitelky se ovšem stále potýkají především s finančními problémy, které u nich příchod covidu prohloubil. Některé by to bez pomoci neměly šanci zvládnout. Jeden případ za všechny je ze Zlínska.
Sám Dvořák na základě svých zkušeností říká, že riziko nežádoucích účinků po očkování je minimální a jak pro maminky, tak pro proočkovanost populace to může být pouze plus. „V mém centru máme asi 1200 těhotných za rok, a pokud vím, těžký průběh infekce neměla ani jedna. Je raritní, ale dojít k němu může. Pokud by se infekce ale zkomplikovala, mohlo by samozřejmě jít o život ohrožující onemocnění, jako je ale i řada dalších viróz,“ doplnil Dvořák.
Riziko v posledním trimestru
A právě s život ohrožujícími případy se setkala gynekoložka Alexandra Stará. Riziko spojené s případnou nákazou se podle ní zvyšuje v posledním trimestru. „Měla jsem pět maminek ve vážném stavu. Pokud v této fázi covid přijde, je velice nebezpečný,“ popsala své zkušenosti lékařka a dodala, že se ale vše zvládlo a maminky i miminka jsou v pořádku.
Dále vysvětlila důvody, proč by se v těhotenství neměly brát léky právě jako ibuprofen nebo acylpyrin. „Ibuprofen se nedává z toho důvodu, že to může vést k neuzavírání otvoru v srdci, proto je v těhotenství zakázaný. Acylpyrin naproti tomu nedělá žádnou vadu, ale vede ke zvýšenému krvácení, ale kde je riziko, že dojde k mikrosrážení krve, tak se nasadí. Zase ale až od 14. týdne,“ uvedla Stará.
Stovky lidí se v ČR nakazily i přes první vakcínu. Kdy smí na druhou a jak to řešit?
Stovky lidí se v Česku nakazily po první dávce očkování proti covidu. Komplikuje se tak podání druhé vakcíny – a potažmo i proočkování významné části populace. Mohou lidé, kteří po první dávce chytili koronavirus, dostat druhou, nebo ji alespoň odložit? Anebo musí po prodělání nemoci čekat znovu na první?
Obecně se tak gynekologové shodují na tom, že očkování ano, ale až po prvním trimestru. I přesto dodávají, že záleží na maminčině volbě a na tom, jak ona sama snášela dosavadní očkování. Pokud by měl z očkování proti covidu pramenit nějaký hlubší strach, není špatně očkování vynechat. Rodička by měla dát na svůj vlastní instinkt.
Lepší se neočkovat, než mít trauma
„Jestli se rodička nechá očkovat, určitě udělá dobře, ale jestli se obává, tak než aby měla trauma, ať žije zdravě a věří tomu, že stejně jako většina obyvatelstva covidem neonemocní,“ dodal Dvořák s tím, že on sám má třetinu registrovaných rodiček naočkovaných a dvě třetiny ne.
Těhotné Češky tápou, jestli se nechat očkovat. (ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz
A přesně na svůj instinkt vsadila i další maminka Míša, která už porodila a těhotenství ji zastihlo na přelomu loňského a letošního roku, tedy v jedné z nejhorších fází šíření koronaviru.
„Pokud bych se chtěla očkovat, v těhotenství určitě ne. Očkovací látka v tomto případě jde i k dítěti. My jsme se v těhotenství snažili co nejvíce izolovat. Měli jsme kolem sebe jen malou bublinu lidí, s kterými jsme se vídali, a třeba starší dceru jsme nedávali ani do školky. Teď jsou mladší čtyři měsíce a očkování mám v plánu v srpnu, až bude mít manžel dovolenou, aby se případně mohl starat o mě a děti, kdybych měla reakci,“ popsala svou zkušenost Míša.