
ČEZ opět zdraží, letos počtvrté, nikoli však naposledy. Na podzim přijde šok, říká expert
Předválečná plovárna na Otavě ve Strakonicích Zdroj: Se svolením FB Strakonické příběhy
Z dějin českých veder Zdroj: Národní knihovna v Praze. Kramerius
Z dějin českých veder Zdroj: Národní knihovna v Praze. Kramerius
Z dějin českých veder Zdroj: Národní knihovna v Praze. Kramerius
Z dějin českých veder Zdroj: Národní knihovna v Praze. Kramerius
Ohlašované víkendové tropy přinesly červnový teplotní rekord – v Řeži u Prahy bylo rovných 39 °C. Úplně nejvyšší hodnotu však teploměr naměřil už 20. srpna 2012 v Dobřichovicích, kde dosáhla na 40,4 °C. Tropická vedra patřila k českému počasí už v 19. století, jak to dosvědčují Národní listy z 18. srpna 1892: „Pravé africké vedro rozhostilo se včera nad Prahou a okolím.“
Redaktor Národních listů sebevědomě tvrdil, že takové horko jako 18. srpna 1892 v Praze ještě nikdy nebylo: „Teploměr ukazoval již v 8 hodin ráno 26 °C, a stoupal na to dále. Ke 2. hodině odpol. ukazoval v tichém zátiší až + 38 °C., zajisté to největší teplotu, která kdy v Praze byla. Zároveň vál i neobyčejné teplý vítr. Chůze byla velice stížena. Praha podobala se včera Sahaře a ještě v 9 hod. večer bylo + 27 °C. Voda na Vltavě byla tak vlažná, že neposkytovala přečetným plavcům pražádného občerstvení.“
Aktuálně platí celkový teplotní rekord z 20. srpna 2012 z Dobřichovic, kde teploměr vyskočil na 40,4 °C. Do té doby se uváděl rekord z 27. července 1983 z Uhříněvsi, kde bylo naměřeno 40,2 °C. „Někteří lidé se i ke spánku ukládali ve sklepích a v jiných chladných prostorách. Následkem veder přišlo mnoho dětí na svět o měsíc dříve,“ popisuje tropické léto z roku 1983 kronika obce Dolní Němčí na Slovácku.
Tropickým vedrům se dnes věnuje mnohem větší mediální pozornost než za komunismu, vždyť zmíněný rekord z roku 1983 dobový tisk odbyl v jediné větě. „Příčinou abnormálního horka je tropický vzduch, který nad naše území pronikl až z Afriky,“ napsalo Rudé právo, ústřední deník KSČ.
Z hlediska meteorologického noviny vlnu veder téměř neřešily, horka spíše posloužila k „tepání drobných nešvarů“ na komunální úrovni. „Červencová horka se nepříjemně projevují na mnohých našich silnicích, nejzhoubněji na vedlejších. Asfalt se tam lepí na kola aut,“ uvedlo Rudé právo v létě 1983. A svazácká Mladá fronta tehdy přinesla kritiku výrobců limonád, neboť tropické počasí dokázalo láhve roztrhat a proměnit v hromadu střepů.
„Rok 1983 byl velmi suchý, byl zaznamenán pokles spodní vody,“ vylíčil stroze extrémní počasí v červenci 1983 kronikář Bolatic na Opavsku. A hned za zprávu o stavu počasí připojil shrnutí politické situace: „Imperialismus útočí proti všem silám pokroku a pokračuje v tažení proti komunismu.“
Teplotní rekordy se v průběhu let měnily. „Vedra v roce 1957 trvala od konce června do začátku července. Vůbec nejvyšší teplota u nás naměřená dosáhla 39 st. 5. srpna 1905 v Hurbanovu,“ uvedlo Rudé právo v létě roku 1957. A neměnilo se jen ono rekordní číslo, průběžně se měnila i státní hranice. Teplotní rekord z roku 1905 byl v roce 1957 uváděn jako rekord československý a Hurbanovo leželo na jižním Slovensku. Když ale v roce 1905 tento rekord vznikl, bylo Hurbanovo ještě součástí Uherského království a městečko mělo jen maďarský název Ógyalla.
Uznávána jsou ovšem pouze měření z oficiálních stanic. Kronikář obce Pravčice na Kroměřížsku o překonání pověstné čtyřicítky napsal již v roce 1943: „Po dobu žní (začaly 25. 7. 1943) panují velká vedra, až 40 °C. Seče se špatně, obilí je vlivem silných červnových dešťů polehlé.“
Tropická vedra i v minulosti doprovázely katastrofické přívalové deště, krupobití anebo vichřice. „Dne 25. července o 1/2 3 hodině odpolední po tropickém vedru (až 37 °C), které v posledních dnech panovalo, přihnala se nad zdejší obec prudká bouře spojena s krupobitím půl hodiny trvajícím, jakého není pamětníka,“ zapsal si v roce 1929 kronikář obce Stránecká Zhoř nedaleko Měřína. Bylo to boží dopuštění, jak dokazuje pokračování emotivního zápisu:
„Cesty přívalem zničeny, okna u mnohých stavení vytlučena, šindelové střechy a i křidlicové protlučeny, jako by je prostřílela strojní puška. Kronikář vyšel s deštníkem na okamžik na dvůr a hned měl v něm spoustu děr – jak od prostřílení. Poněvadž obilí, které se mělo příštího týdne kositi je potlučeno na 100 %, nebudou míti lidé chleba. Druhého dne z každé domácnosti jen pláč a nářek. Mnoho drůbeže bylo ubito.“
Kronikář obce Nížkovice na Vyškovsku už v roce 1928 ohlásil dokonce padesátistupňová vedra, ovšem opět neoficiálně: „Od 10. do 16. července panovala v obci nesnesitelná vedra až 50 °C. A noviny psaly, že máme podnebí jako v oasách v Africe.“
Venkované se po práci prchali zchladit do řek, obyvatelé měst na plovárny: „Bezmračné nebe propouští žhavé paprsky letního slunka. Je úmorné vedro, život v Moravské Ostravě stal se peklem. Všichni toužebně vyhlížejí nejbližší volnou chvíli, která jim dovolí odtrhnouti se od práce a vyjíti ven na koupaliště.“ Takto květnatými slovy vylíčil ostravský Moravskoslezský deník jeden z tropických dnů na sklonku léta roku 1932.
Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.
Nizozemskem tento týden otřásl už druhý velký protest proti plánované likvidaci velké části hospodářských zvířat. Vláda chce, aby se farmáři zbavili zhruba 30 procent dobytka, který produkuje dusíkaté sloučeniny ohrožující klima. Zemědělci se bojí, že to zlikviduje i je samotné.
Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v pátek dostal poprvé od počátku května na 1 300. Je to o tři čtvrtiny více než před týdnem. Přibylo také podezření na opakovanou nákazu, v mezitýdenním srovnání téměř dvojnásobně na 360. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Sledujeme on-line
Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.
Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.
Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.
Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?
Devětadvacetiletá transgender žena Ricci Tresová z Los Angeles čelí velké kritice poté, co v ženském skateboardingu porazila třináctiletou Shiloh Catoriovou. Za první místo v newyorské soutěži získala odměnu ve výši 500 dolarů (přibližně 11 700 korun). Po jejím vítězství se však znovu rozhořela debata o transgender sportovcích.
Pokud skupina zemí G7 skutečně zavede navrhovaný cenový strop na ruskou ropu, černé zlato na světovém trhu vystoupá až na 200 dolarů za barel. Rusko totiž může na plány zareagovat úplným zastavení dodávek. Z trhu by tak rázem zmizela asi osmina ropy, což by znamenalo obrovský šok, varoval expert švédské banky SEB.
Po mohutných bouřkách a vydatných deštích nás čeká poklidný víkend. V sobotu se oproti minulým dnům mírně ochladí, neděle ale opět nabídne tropických 30 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu, který pro následující dny zatím nevydal žádnou výstrahu.
Covid nás posunul na druhou kolej, ale klasika je klasika, okomentoval zahájení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška. Letos se totiž akce koná po dvou letech tak, jako před pandemií. Prezident festivalu v rozhovoru v Rohlík zóně také přiznal, že má počáteční obavy.
Česko opět trápí bouřky. Obzvláště silná zasáhla Královéhradecký kraj, kde vítr dokonce lámal stromy a ničil střechy. Několik tisíc domácností se ocitlo bez proudu. Meteorologové varují před velkými kroupami, které mohou mít až 5 cm, i před bouřkami na většině republiky. Ty by mohly částečně pokračovat i v sobotu.
Městem Mykolajiv na jihu Ukrajiny brzy ráno otřásly silné exploze. Informoval o tom na sociální síti Telegram starosta a vyzval lidi, aby zůstali v úkrytech. Původ výbuchů není jasný. V pátek přitom bylo při zásahu obytného domu poblíž Oděsy ruskými raketami zabito nejméně 21 lidí.
Podepsat finančně velmi zajímavou nabídku, nebo vytěsnit z hlavy rubly a považovat spojení s KHL v současné době za morální problém, který může pošramotit pověst? Takové rozhodnutí v poslední době stálo před mnoha českými hokejisty. Ti spadající pod agenturu Global Managment Group patřící Jiřímu Hamalovi Rusko odmítli.
Na zahájení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary čekaly v pátek odpoledne u červeného koberce hotelu Thermal stovky lidí. Na první pohled jich ale bylo méně než v minulých letech. Důvodem bylo jednak chladné počasí, ale i to, že na zahajovací ceremoniál nebyla ohlášená žádná z hlavních hvězd letošního ročníku.
Od českého předsednictví v Radě Evropské unie bych neměl přehnaná očekávání, prohlásil v pořadu 360° bývalý předseda vlády Mirek Topolánek (ODS). Podle něj naopak hrozí, že čeští voliči tyto aktivity neocení. Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že vrcholným zástupcům mohou kvůli půlroční štafetě „utéct problémy republiky“.
Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.
Některé země mění přístup k plošnému očkování dětí proti covidu. Podle šéfa dánského státního zdravotního úřadu byla vakcinace dětí chybou a nepřinesla u nich očekávanou ochranu proti nemoci. Čeští odborníci se zase přou o to, zda má u dětí smysl očkovat pouze rizikové skupiny, nebo i ty zdravé.
Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.