Vaříte rádi, ještě raději si pochutnáváte na výsledcích, ale jde vám hlava kolem ze spousty času, který vás to stojí? Máme pro vás pár tipů, které vám nezařídí zázrak v podobě samovařící kuchyně, ale cenné minuty vám dokáží ušetřit určitě. Stačí totiž vědět, jak si co v kuchyni uspořádat. A když je všechno potřebné pěkně po ruce, příprava obědů i večeří odsýpá jedna radost!
Rychlé vaření není zdaleka jen o snadných receptech. Zásadní roli má i její uspořádání. Když totiž při přípravě oblíbených lahůdek musíte neustále přebíhat z jednoho konce na druhý, umí se pořádně protáhnout. Šetřete čas i síly a přečtěte si, jak na to.
Mnozí z nás jistě pamatují z kuchyní a světnic babiček příborníky, kredence a výsuvné stoly s mycími lavory s teplou a studenou vodou zvlášť.
Kuchyňská linka jako celek v Evropě začala vznikat už ve 20. století. Byla podstatně skromnější, než jak ji známe dnes. Ale už tehdy se výrobci předchůdců kuchyňských linek zaštiťovali slibem, že díky jejich nábytku hospodyňky ušetří tisíce kroků.
zdroj: Wikipedie.cz
Pořádek v kuchyni, radost při vaření
Vůbec nejlepší je začít při samotném zařizování kuchyně. Tu je vhodné rozdělit si na jednotlivé zóny, tedy zásobovací část nebo spíž, dále úložnou, mycí, přípravnou a nakonec vařící zónu.
Zásobovací část (spíž) — není třeba hluboce koumat nad tím, co tu najdeme. Tenhle prostor patří všem zásobám jídla, které doma najdeme. Trvanlivé i čerstvé. Je tedy pochopitelné, že sem patří i lednička s mrazákem. Praktickým tipem jsou organizéry, do nichž lze uložit třeba těstoviny nebo ovoce a zeleninu, i podle toho, jak se co vzájemně snáší. Vyhnete se tak problému, že se vám některé potraviny rychle kazí.
Úložná část - tady mějte po ruce nádobí, které je pečlivě seřazené podle frekvence používání.
Následuje mycí plocha, kde kromě dřezu a odkapávače nechybí myčka nádobí či odpadkové koše. Tady třeba zeleninu či maso umyjete a zbavíte všech částí, které nepotřebujete. A můžete směle pokračovat dál.
Směrem na přípravnou plochu. Tady se krájí, strouhá, ochucuje apod. Máte hotovo?
Vyrazte směle do vařící zóny. Netřeba ji blíže představovat. Své místo tu má sporák, trouba a další pomocníci, k nimž se řadí třeba i mikrovlnka. Kdo chce, může tu mít po ruce i hrnce a pánve.
Teď už znáte základ efektivně zařízené a přehledné kuchyně. Hodí se ještě říct, že praváci by si pořadí jednotlivých zón měli poskládat zleva doprava. Leváci na to půjdou z opačného směru.
ČTĚTE TAKÉ: Tady se vaří, vychovává i sdílí: Kuchyně je centrem domova, tak ať je perfektní
Tři, dva, jedna — a je uklizeno!
Zdaleka ne každý z nás se s tím smířil, ale smutným faktem je, že úklid špinavého nádobí a umazaných ploch zkrátka patří k vaření. Aby vám to šlo od ruky, nezapomeňte mít v mycí zóně ty správné pomocníky — houbičky, hadříky i utěrky, vše samozřejmě pravidelně měněné.
Zásadní je uklízet veškeré nečistoty za čerstva a nečekat na jejich zaschnutí. Takové drhnutí se taky může pěkně protáhnout.
Likvidování nepořádku výrazně usnadní i správně vybrané povrchy. Jednoduché linie s minimem skulin, do nichž zateče stydnoucí omáčka, jsou jasnou výhrou. Matný povrch v kombinaci se zásobou vhodných prostředků vás zbaví provokace ve formě šmouh. Platí také, že čím méně toho na kuchyňské lince máte vystaveno, tím snáz se myje. S prevencí nečistot pomůže i bezúchytkový systém, díky kterému stačí jen trochu strčit do čela zásuvky, která se hned otevře.
Až tedy půjdete příště do kuchyně připravovat vonící potěšení pro rodinu či přátele nebo i pro sebe sama, zkuste myslet na zmíněné tipy. Uvidíte sami, že se díky nim budete do kuchyně vracet o to raději!