Neuvěřitelně dlouhých pět let čekala rodina zesnulé 20leté Míši na spravedlnost. Nyní se jí dočkala, ne všichni jsou však s konečným verdiktem spokojeni. Pro Miroslavu, která v roce 2016 opilá sedla za volant a vjela do protisměru, kde se střetla s mladou kynoložkou, požadovali delší trest. Krajský soud v Košicích totiž ženu poslal do vězení na tři roky. Hrála před soudcem obžalovaná na city? Pozůstalí se neshodnou.
K tragické nehodě, při níž mladá žena zahynula, došlo v roce 2016 na silnici mezi obcemi Vojčice a Horovce na Slovensku. Když došlo k děsivé srážce, měla opilá Miroslava v krvi 2,55 promile alkoholu. Před nasednutím do auta si navíc vzala čtyři tablety diazepamu, které zapila vodkou. Tachometr se zastavil na 131 kilometrech, píše web Pluska.sk.
Nevinná kynoložka na místě nehody zemřela, Miroslava byla transportována do nemocnice. U soudu v roce 2017 vypověděla, že si nepamatuje, proč do auta sedla, ani kam měla namířeno. I přes její snahy soudce v Trebišově obměkčit byla uznána vinnou. Ve vězení měla strávit osm let, zároveň dostala doživotní zákaz řízení.
K tragické nehodě došlo na konci května 2016. Po nárazu zemřela teprve 20letá dívka. Zdroj: Profimedia.cz
Obžalovaná se však nevzdávala a odvolala se. Po nekonečných čtyřech letech protahování soudního řízení se příbuzní zesnulé Míši dozvěděli rozsudek, nebyli však příliš spokojeni. Odvolací soud byl totiž toho názoru, že k nápravě budou Miroslavě stačit jen tři roky ve vězení.
Hrála na city?
Slyšení byla plná emocí, a to jak ze strany opilé řidičky, tak pozůstalých. V závěrečné řeči při posledním slyšení se Miroslava obrátila pouze na otce zesnulé dívky a s pláčem se mu omlouvala. Tvrdila, že ji vše mrzí. Zdůrazňovala, že nehoda navždy poznamenala její život. Nebála se přiznat, že se léčila na psychiatrii a dodala, že jí náhle zemřel otec.
Co několikrát úpěnlivě zopakovala, bylo, že se jí narodila dcera, která je autistka. Ani tato informace však soudce neobměkčila, aby vyhověl její žádosti odpykat si trest v domácím vězení. „Její omluva po pěti letech byla účelová. Proč by s ní jinak otálela? Považuji to za z její strany nechutné divadlo,“ sdělila babička Míši. Ta si myslí, že žena hrála jen na city.
Babičku velice rozčílila i poznámka advokátky obžalované. „Nakonec se odvážila říci, ať hodí kamenem, kdo je bez viny. Skandální. Měla vystřízlivět doma, a ne za volantem. Má vnučka by dnes ještě žila,“ dodala rozčilená žena. Miroslava ve svém monologu mnohdy brečela a naříkala. Soudce nakonec vynesl rozsudek: tři roky za mřížemi. Miroslavu pak vyvedli ze soudní síně se sbalenu taškou. Tušila totiž, že tento moment nastane.
Se snížením trestu jsem počítal
S nižším rozsudkem naopak otec Míši počítal. „Jsem rád, že už je vše u konce. S rozsudkem nejsme spokojeni, tušil jsem ale, že soudce trest výrazně sníží, protože má postižené dítě. To před soudcem také neustále zmiňovala,“ poznamenal otec u hrobu své dcery, který šel navštívit.
Podle něj „rozhodnutí o kratším pobytu ve vězení ukazuje, nakolik si ceníme nevinného lidského života“. Od Miroslavy dokonce přijal omluvu. „Ale ne tak, jako odpouštím přátelům nebo blízkým. Je to tak, že to beru, ale...,“ uvedl zlomený muž.
Matka zesnulé se díky uzavření případu lehce uklidnila. „Před každým slyšením i během něj se nám vracely tragické okamžiky. Především, když soudce přehrál video zachycující srážku,“ poznamenala. Před finálním rozsudkem dodala: „Ať bude verdikt jakýkoliv, tak nám to Mišku nevrátí.“