Sněmovní volby začínají za tři dny a spojena je s nimi mimo jiné zásadní otázka – czexit. Referendum o vystoupení z Evropské unie chtějí jak SPD, tak komunisté. A podle předvolebních průzkumů reálně hrozí varianta, že bude vládu sestavovat současný premiér Andrej Babiš (ANO) právě s těmito stranami. Ošemetné referendum by se tak mohlo stát jednou z podmínek vládní spolupráce.
Podle dosavadních výroků jednotlivých politických uskupení přichází po volbách na stůl několik variant, jak by mohla vypadat budoucí vláda. Pokud by většinu společně získaly obě koalice (Spolu a Piráti se STAN), hrozba případného výstupu z Evropské unie by zřejmě byla zažehnána.
Pokud však většinu nezískají, dá se očekávat, že novou vládu bude znovu skládat současný premiér Andrej Babiš (ANO). Jelikož strany takzvané demokratické opozice s ním vládnout odmítají, nezbude mu možná nakonec nic jiného než sestavit vládu s SPD a komunisty, pokud se tedy do Sněmovny dostanou. V takovém případě je hrozba referenda o vystoupení z EU skutečně reálná, jelikož jím obě strany své působení ve vládě podmiňují.
SPD by do vlády šla za určitých podmínek. „Chceme být ve vládě, protože po zkušenostech ze Sněmovny vím, že bychom tak mohli prosazovat program našich voličů. Vím, že musíme udělat kompromisy. Na premiéra by se měl nominovat někdo jiný než Andrej Babiš. S komunisty nemáme nic společného,“ řekl nedávno předseda SPD Tomio Okamura v Partii na CNN Prima NEWS.
Jednou z podmínek má být právě referendum o EU. „Co se týká privatizace a školného, zarazíme to. V koaliční smlouvě musí být zákon o referendu k odchodu z EU,“ řekl.
Podobným jazykem hovoří také KSČM. „Vstupovat do vlády bychom pravděpodobně mohli jenom v případě, že by vláda odsouhlasila obecné referendum o vystoupení z EU a z NATO. A to je podle mého soudu při těch programech politických stran nereálné,“ sdělil předseda komunistů Vojtěch Filip v rozhovoru pro Novinky.
Opozice do vlády s ANO nechce
Pokud by hrozila vláda ANO, SPD a KSČM, nabízí se také varianta, zda by nakonec například některá ze stran koalice Spolu do vlády s hnutím ANO nešla, aby případnému referendu, které může mít závažné ekonomické následky, zabránila. Lídři těchto stran to však odmítli.
„Myslím, že je to naprosto vyloučeno. Do té spolupráce jsme mohli jít v roce 2017, jak KDU-ČSL, tak ODS. Odmítli jsme to. Přispěly k tomu i osobní důvody, kdy jsme s Pavlem Bělobrádkem viděli, jakým způsobem Andrej Babiš funguje. Neumím si představit, že bychom šli do vlády s lidmi, kteří teď čtyři roky způsobují stav, ve kterém jsme. Rychlé tempo zadlužování, chaotické zvládání covidu, 30 tisíc lidí, kteří zemřeli, je to jedno z největších čísel na světě v přepočtu na obyvatele,“ uvedl například v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Podobně hovořil také předseda ODS Petr Fiala. „Nebudeme ji dělat s lidmi, kteří tady osm let vládli a dovedli zemi do tohoto stavu. Přece tady nemůže pokračovat střet zájmů nebo to, co se děje s rozpočtem. Lidi také trápí, že nejsou dobré silnice, nestaví se byty, ceny jdou nahoru. Lidé řeší spíš praktické věci a po mně chtějí, abych jim odpověděl, co s tím uděláme. Ale trápí je i politická kultura. Vnímají, že se z politiky vytrácí slušnost,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Do vlády by dle svých slov nešel, ani kdyby tím měl předejít vládě hnutí ANO s SPD. „Před takovým rozhodnutím stát nebudu. Pokud nebudeme dost silní, vláda s SPD vznikne, ať si tady nikdo nedělá iluze. Pokud zvítězí hnutí ANO a dohromady s SPD nebo komunisty dají 101, bude tady taková vláda,“ sdělil lídr koalice Spolu. „Tomio Okamura se těší, jak bude ministrem vnitra. Ať si to veřejnost představí. Tohle je reálná hrozba pro Českou republiku,“ doplnil.