Dva měsíce prázdnin jsou téměř u konce a rodiče už pro své školou povinné ratolesti nakupují výbavu na nový školní rok. Její pořízení může vyjít na několik tisíc a sumy se šplhají až k 10 či 15 tisícům. Podle toho, co si můžete dovolit a jak moc (ne)chcete na svém dítěti šetřit. Finanční zátěž se násobí adekvátně počtu dětí, které do lavic vypravujete.
To máte – sešity, obaly, pastelky, tužky, penál, přezůvky, aktovku, boty na tělocvik ven, boty na tělocvik dovnitř, cvičební úbor, desky na písmenka, kulaté štětce, ploché štětce, lepidlo, plastelínu, nabití karty na obědy a několik dalších věcí, které se začátkem školního roku musí pořídit rodiče, jejichž potomek či potomci v září usednou opět do lavic.
Ředitel školy: Pravidla jsou přitažená za vlasy. V rouškách může skončit i celá třída
Pravidla pro návrat dětí do škol po prázdninách jsou podle ředitele školy Tomáše Ptáčka přitažená za vlasy. „Je toho hodně, určitý respekt však k nemoci musí být. Budeme se proto řídit tím, co bude dané,“ sdělil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Psycholog Václav Mertin doplnil, že Češi jsou vynalézaví a situace ve školách nebude tak hrozivá.
„Když jsem to všechno sečetla, dostala jsem se skoro na osm tisíc korun,“ řekla CNN Prima NEWS Martina Dušková z Ústí nad Labem, jejíž dcera půjde do první třídy. Její starší syn jde do čtvrté a náklady na jeho vypravení do školy byly o něco nižší. „Tam jsme se vešli do šesti tisíc, naštěstí jsme nemuseli kupovat aktovku jako v případě dcery. Ale čekám, že mu nejpozději do Vánoc povyroste noha, takže nás nemine kompletní obměna bot i bačkor,“ dodala.
Nejvíc stojí aktovka a boty
„Snažili jsme se šetřit, protože máme celkem tři školou povinné děti,“ řekl CNN Prima NEWS František Nekolný z Teplic. Podle něho se dají školní potřeby nakoupit i poměrně lacino, člověk na to ale musí myslet s dostatečným předstihem. „Na internetu se dá dostat na celkem slušné ceny, ale i tak nás to vyšlo průměrně na čtyři tisíce na jedno dítě. A to některé věci ještě nakoupíme během prvních dvou týdnů po začátku školy. Z minulých let máme zkušenosti, že obchodníci zlevní, aby se zbavili neprodaných zásob,“ prozradil Nekolný trik, jak pár stovek ještě ušetřit.
Kolik stojí školák
Aktovka: 1 500 až 4 000 korun
Základní pomůcky (penál, tužky, pastelky, sešity, obaly apod.): 1 900 až 2 500 korun
Pomůcky na výtvarnou výchovu: kolem 500 korun
Pomůcky na tělesnou výchovu: 500 až 1 500 korun
Celkem: 4 400 až 8 500 korun
Suverénně nejdražší položkou je aktovka. Ta se dá sehnat i za tisícovku, ale rodiče si zpravidla připlatí. „Přece jen je to věc, kterou děti nosí na zádech, a nechci, aby jim to bylo nepohodlné a pak se kvůli tomu všelijak křivily,“ vysvětlila Dušková s tím, že za aktovku pro dceru dala kolem dvou tisíc. „Do tisícovky se vejdeme u bot do tělocvičny,“ dodala.
Další pomůcky rodiče nakupují většinou podle seznamu, který školy pro jednotlivé třídy zveřejňují na svých webových stránkách. Jiné potřebuje prvňák, jiné páťák nebo dítě, které už nastupuje na druhý stupeň. „Vyřešila jsem to tak, že jsem vytiskla seznam z webovek školy a odnesla to tady u nás do papírnictví. Za pár dní jsem si přišla pro zboží a měla jsem to bez starostí,“ řekla CNN Prima NEWS Veronika z Krupky na Teplicku. Sice si zřejmě několik stovek připlatila, ale zase ušetřila spoustu času sháněním jednotlivých věcí.
Finanční pomoc od státu
Září je jen začátek. Další náklady související se školou na rodiče ještě čekají. Pokud bude výuka probíhat už normálním způsobem, tedy nikoli distančně, je třeba počítat s platbami za obědy, u mladších dětí i za družinu, dojíždění a zájmové kroužky. Školák tak bude stát každý měsíc minimálně dalších 1500 korun. Pokud dítě chodí na více než jeden kroužek, náklady se zvyšují cirka o pětistovku za každý další.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda ale upozornil, že lidé mohou dokonce o jednorázový finanční příspěvek na výdaje na školáka požádat stát. „Příspěvek se od září po patnácti letech zvyšuje z 200 na 500 korun. Ti z rodičů, kteří se prokazatelně nacházejí v tíživé finanční situaci, mohou o finanční pomoc požádat Úřad práce v místě trvalého bydliště. Z těchto peněz mohou hradit výdaje za učebnice či učební pomůcky, aktovku, družinu nebo zájmové kroužky. Za kalendářní rok stát může poskytnout až 38 600 korun,“ uvedl redakci CNN Prima NEWS.