Svíčky, věnce i hrající lavička. Hroby slavných Čechů zažívají o Dušičkách návštěvnické žně
Pražské jaro
Výpis příspěvků ke štítku „Pražské jaro“
Servít je vůl! Slavná latrinálie se po okupaci z 21. srpna změnila. Češi našli nový terč
Servít je vůl! To byl nejčastější nápis na pražských toaletách v šedesátých letech minulého století. S okupací Československa pěti armádami Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 šiřitelé slavné české latrinálie změnili názor a začali na záchodcích šířit novou verzi: „Servít už není vůl!“ Volem byl Leonid Iljič Brežněv, který do Československa poslal údajně „spřátelené armády“, aby zničily kontrarevoluci.
Zemřel Milan Kundera. Celosvětově uznávanému spisovateli bylo 94 let
Ve věku 94 let zemřel česko-francouzský spisovatel Milan Kundera. Informaci potvrdila mluvčí Moravské zemské knihovny v Brně Anna Mrázová. Kundera za svůj život prošel zásadní transformací. V období únorového převratu byl přesvědčeným komunistou, poté se stal jednou z výrazných tváří pražského jara a po srpnové okupaci nakonec emigroval do Francie. Jeden z nejvýznamnějších světových autorů 20. století se do své vlasti vracel po revoluci zcela výjimečně.
Rozjetou kariéru herce Milana Neděly utnuli komunisté. Zažil ponížení i velmi kruté stáří
Život herce Milana Neděly, který se do paměti televizních diváků nezapomenutelně zapsal díky roli nenasytného vojenského sluhy Balouna ve filmu Poslušně hlásím či scénkám s komikem Felixem Holzmannem, rozhodně nebyl veselý. Zažil ponížení i velmi kruté stáří.
Waldemaru Matuškovi by bylo 90 let. Kdyby žil, slavili bychom to čtyři dny, říká Olga
Legendární český zpěvák Waldemar Matuška by v těchto dnech oslavil 90. narozeniny. Jeho životní láska, osudová žena Olga, kterou si bral v den svých 44. narozenin v roce 1976 a měl s ní syna Waldemara, v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS promluvila o zásadních momentech jejich rodinného života. Jaká byla poslední slova, která jí před smrtí stačil říct?
Hudba, sochy i pikniky v zámeckém prostředí. Začala Smetanova Litomyšl
Tvrdíte, že opera je jen pro fajnšmekry? Operní festival Smetanova Litomyšl vám dokáže opak. Desítky tisíc lidí každoročně láká hudba i výtvarné umění, které k festivalu neodmyslitelně patří. Další si užívají zámecké prostředí nebo pikniky. Ideální je spojit vše dohromady.
Palach měl mít až 29 následovníků, 20. ledna se upálil pivovarský dělník z Plzně
Na plzeňském Dukelském náměstí vzplála živá pochodeň 20. ledna 1969. Následovníkem Jana Palacha se stal 25letý pivovarský dělník Josef Hlavatý, když se polil dvěma litry petroleje a škrtl sirkou. Dnes náměstí nese jméno T. G. Masaryka, upáleného mladíka tu však nepřipomíná busta ani pamětní deska. Den po Palachově pohřbu se v Chebu zapálil 16letý učeň Jan Béreš a zřejmě poslední živou pochodní byl v dubnu 39letý Evžen Plocek z Jihlavy. Od 16. ledna do konce dubna 1969 se pokusilo ve jménu Jana Palacha zemřít 29 lidí.
Poslední sovětský okupant: Československo? To byl blahobyt, invaze byla chyba
Před 30 lety definitivně zmizeli sovětští vojáci z Československa. Jako vůbec poslední z nich odletěl v létě roku 1991 generál Eduard Vorobjov. Československá zkušenost ho odradila od stejného zásahu v Čečensku, připomíná týdeník 5plus2.
Invaze v srpnu 1968 byla ospravedlňována zvacím dopisem. Tady je jeho text i historie
Okupace Československa Sovětským svazem, která odstartovala 21. srpna 1968, se později obhajovala tzv. zvacím dopisem. Pětice československých komunistů ho adresovala přímo nejvyššímu představiteli SSSR Leonidu Iljiči Brežněvovi. Samotný dopis ale dlouhou dobu nebyl k nalezení, v archivu se našel až na začátku 90. let – s poznámkou, aby se bez souhlasu sovětského vůdce neotvíral.
Po dvou měsících se otevřelo Národní technické muzeum v Praze. Jaké výstavy představí?
V úterý v devět hodin ráno se po dvou měsících veřejnosti opět otevřelo Národní technické muzeum (NTM) na Letné. Kromě stálých expozic teď mohou příchozí nově navštívit i speciální výstavu Děkujeme českým technikům.