CNN Prima News Pražské jaro

Pražské jaro

Výpis příspěvků ke štítku „Pražské jaro“

Servít je vůl! Slavná latrinálie se po okupaci z 21. srpna změnila. Češi našli nový terč

Servít je vůl! To byl nejčastější nápis na pražských toaletách v šedesátých letech minulého století. S okupací Československa pěti armádami Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 šiřitelé slavné české latrinálie změnili názor a začali na záchodcích šířit novou verzi: „Servít už není vůl!“ Volem byl Leonid Iljič Brežněv, který do Československa poslal údajně „spřátelené armády“, aby zničily kontrarevoluci.

Zemřel Milan Kundera. Celosvětově uznávanému spisovateli bylo 94 let

Ve věku 94 let zemřel česko-francouzský spisovatel Milan Kundera. Informaci potvrdila mluvčí Moravské zemské knihovny v Brně Anna Mrázová. Kundera za svůj život prošel zásadní transformací. V období únorového převratu byl přesvědčeným komunistou, poté se stal jednou z výrazných tváří pražského jara a po srpnové okupaci nakonec emigroval do Francie. Jeden z nejvýznamnějších světových autorů 20. století se do své vlasti vracel po revoluci zcela výjimečně.

Waldemaru Matuškovi by bylo 90 let. Kdyby žil, slavili bychom to čtyři dny, říká Olga

Legendární český zpěvák Waldemar Matuška by v těchto dnech oslavil 90. narozeniny. Jeho životní láska, osudová žena Olga, kterou si bral v den svých 44. narozenin v roce 1976 a měl s ní syna Waldemara, v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS promluvila o zásadních momentech jejich rodinného života. Jaká byla poslední slova, která jí před smrtí stačil říct?

Palach měl mít až 29 následovníků, 20. ledna se upálil pivovarský dělník z Plzně

Na plzeňském Dukelském náměstí vzplála živá pochodeň 20. ledna 1969. Následovníkem Jana Palacha se stal 25letý pivovarský dělník Josef Hlavatý, když se polil dvěma litry petroleje a škrtl sirkou. Dnes náměstí nese jméno T. G. Masaryka, upáleného mladíka tu však nepřipomíná busta ani pamětní deska. Den po Palachově pohřbu se v Chebu zapálil 16letý učeň Jan Béreš a zřejmě poslední živou pochodní byl v dubnu 39letý Evžen Plocek z Jihlavy. Od 16. ledna do konce dubna 1969 se pokusilo ve jménu Jana Palacha zemřít 29 lidí.

Invaze v srpnu 1968 byla ospravedlňována zvacím dopisem. Tady je jeho text i historie

Okupace Československa Sovětským svazem, která odstartovala 21. srpna 1968, se později obhajovala tzv. zvacím dopisem. Pětice československých komunistů ho adresovala přímo nejvyššímu představiteli SSSR Leonidu Iljiči Brežněvovi. Samotný dopis ale dlouhou dobu nebyl k nalezení, v archivu se našel až na začátku 90. let – s poznámkou, aby se bez souhlasu sovětského vůdce neotvíral.