Prchal řeší nové angažmá. Bývalý Babišův marketér má jednat o práci na Slovensku

Marketingový expert a dlouholetý mozek kampaní hnutí ANO Marek Prchal má zřejmě nakročeno k novému angažmá. Podle slovenského Denníku N totiž údajně jedná s tamní politickou stranou Svoboda a Solidarita (SaS). Naše východní sousedy čekají v září předčasné volby a šéf partaje Richard Sulík vyhlásil, že by v nich chtěl uspět a stát se premiérem.

Podle Denníku N se známý marketér baví se zástupci SaS o angažmá delší dobu, ale žádná finální dohoda prý zatím není na stole.

Redakce CNN Prima NEWS požádala Marka Prchala i představitele SaS o komentář. Prchal nereagoval. Mluvčí slovenské politické strany Michal Šprlák si vyžádal SMS, na kterou však poté už neodpověděl.

Prchal posledních deset let pracoval pro předsedu hnutí ANO a expremiéra Andreje Babiše, který jej po vítězství sněmovních volbách 2017 dokonce pozval na pódium spolu s politiky, kde jej před novináři políbil a s úsměvem ho označil za „génia sociálních sítích“. Snímky i videa z této akce se následně staly legendárními.

Po nedávných prezidentských volbách, v nichž Babiš ve druhém kole prohrál s Petrem Pavlem, spolupráce mezi Babišem a Prchalem skončila. Kromě něj odešel také mluvčí šéfa ANO Vladimír Vořechovský i Babišova blízká spolupracovnice Tünde Bartha.

Spolupráce Prchala se slovenskou politickou stranu dává smysl kvůli předčasným parlamentním volbám, které se budou konat na konci září. Prchal tak v kampani může využít své bohaté zkušenosti z působení u Babiše.

Předseda liberální SaS a donedávna ještě ministr hospodářství Richard Sulík navíc na začátku února pro podcast V Redakci řekl, že chce usilovat o vítězství a v ideálním případě se hodlá stát slovenským premiérem.

Sulík zapříčinil již několik pádů vlád

Průzkumy aktuálně predikují největší voličskou podporu stranám Hlas-SD expremiéra Petera Pellegriniho a Směr-SD dalšího bývalého předsedy vlády Roberta Fica. Sulíkova SaS se v preferencích nachází mezi soupeři spíše někde uprostřed s podporu pod deset procent. Nejlépe se straně vedlo ve volbách v letech 2010 a 2016, když v obou případech obdržela kolem 12 procent.

Sulíkovi však může u voličů značně přitížit, že to byl právě on, kdo svými kroky způsobil hned třikrát pád vlády, nejdřív před 11 lety a pak v nedávné minulosti.

Právě poslední předčasné volby v roce 2012 Sulík de facto způsobil. Tehdy totiž se svojí SaS nehlasoval pro důvěru vlády tehdejší premiérky Ivety Radičové, navzdory tomu, že SaS byla členem koalice.

Osud Sulíkova dalšího vládního vládního angažmá je ještě v živé paměti. Nejdřív v roce 2021 zapříčinil odchod kritizovaného Igora Matoviče z funkce premiéra a tím pádem i konec jeho kabinetu. I když tehdejší vládní koalici pod vedením Matovičova hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) ještě nerozbil. Učinil tak až loni v září. SaS tehdy opět kvůli Matovičovi definitivně opustila koalici, která se stala menšinovou.

Kabinet premiéra Eduarda Hegera (OLaNO) později přišel o důvěru ve slovenské Národní radě. Heger se napřed pokoušel sesbírat podpisy pro novou většinu, přičemž klíčovou roli hrál právě Sulík. Dohoda nakonec nevznikla a zemi tak čekají předčasné volby.

Tagy: