Před 99 lety se v USA stal jeden z nejbrutálnějších rasistických masakrů

Celý týden zuří v USA nepokoje vyvolané násilnou smrtí Afroameričana George Floyda. Datum 1. června přineslo do amerických dějin jinou tragickou událost. Před 99 lety, v roce 1921, se ve městě Tulsa ve státě Oklahoma odehrál takzvaný rasový masakr, při kterém zemřely desítky Afroameričanů.

Jméno George Floyda, který zemřel v pondělí 25. května na následky nepřiměřeného násilí při zatýkání v Minneapolisu, nezmizelo nejen z amerických, ale ani ze světových médií. O obětech masakru v Tulse se desítky let nikdo nezmínil. Přitom se jedná o jeden z nejbrutálnějších zásahů bělochů proti osobám tmavé pleti.

Začalo to nevinným setkáním ve výtahu?

Ve 20. letech 20. století se čtvrti Greenwood v Tulse říkalo „černošská Wall Street“. V okrsku tehdy fungovalo kolem 300 obchodních společností, které plně vlastnili Afroameričané, včetně dvou divadel. Mezi tamními obyvateli byli i lékaři nebo pilot, který dokonce vlastnil soukromé letadlo.

V těchto letech byly vztahy mezi obyvateli světlé a tmavé pleti velmi vypjaté. Podle Mechelle Brownové, ředitelky programu Kulturního centra Greenwood, část bílých obyvatel Tulsy černošský úspěch neakceptovala, zbytek na Afroameričany údajně žárlil. „Komentovali to slovy: Jak se tito negři opovažují mít doma velké piano, když já nemám žádné,“ vyprávěla Brownová v rozhovoru pro CNN.

Napětí mezi odlišnými rasovými skupinami z jara roku 1921 bylo cítit i z incidentu, který se odehrál poslední květnový týden ve výtahu jednoho z tulských domů. Potkali se v něm sedmnáctiletá běloška Sarah Pageová a devatenáctiletý černoch Dick Rowland. Ona v něm pracovala jako operátorka a on ho používal téměř denně. „Jednoho dne, když se zavřely dveře výtahu a zůstali v něm jen Sarah Pageová a Dick Rowland, se ozval výkřik,“ popsala Brownová.

Poté, co výtah zastavil a dveře se otevřely, vyběhl z něj Rowland. Pageová tvrdila, že ji černošský mladík napadl. Alespoň tak vylíčila nejasnou situaci Brownová. Někteří historici však přišli s verzí, že Rowland zakopl, až když výtah opouštěl, a proto se chytil ruky Sarah Pageové. Ta zakřičela a jeden z přihlížejících incident okamžitě nahlásil policii.

Ačkoliv Pageová na Rowlanda nikdy nepodala žalobu, úředníci ano. Z incidentu se rázem stala fáma, že Rowland mladou dívku znásilnil.

Davy bělochů srovnaly Greenwood se zemí

Dne 31. května 1921 se před soudní budovou, kde byl mladý Rowland držen, střetla skupina černých a bílých mužů, kteří po sobě začali střílet a rozpoutali rasovou válku.

Druhý den, onoho 1. června, mířily již v brzkých ranních hodinách do čtvrti Greenwood davy bělochů. Podle Historické společnosti a muzea v Tulse tam následně muži rabovali a zapalovali obchody. Během čtyřiadvaceti hodin shořelo na 35 bloků, přes 1 200 domů lidé zničili.

Počet obětí se původně odhadoval na 36. Experti z Historické společnosti a muzea ale tvrdí, že ten den zemřelo přes 300 lidí. Znamenalo to konec „černošské Wall Street“.

V učebnicích dějepisu nebylo o masakru ani slovo

Desítky let o této tragické události mluvil jen málokdo. Zůstávala bez povšimnutí. „Žáci v oklahomských školách se o tom neučili. Ani noviny netiskly žádné informace o masakru v Tulse,“ sdělil James Lankford, americký senátor za Oklahomu, v rozhovoru pro lokální televizi KFOR-TV a doplnil: „Byla to jedna z těch hrozných událostí, kterou chtěl každý jen zamést pod koberec a ignorovat.“

Politici v únoru letošního roku oznámili, že událost z roku 1921 zařadí do osnov všech škol v Oklahomě. Zástupci města Tulsa stále pátrají po tělech obětí rasového masakru.

Tagy: