Je možné pít před a po očkování alkohol? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Mnozí lidé si před očkováním vakcínou proti nemoci COVID-19 i po něm pokládají otázku, zda mohou pít alkohol. České úřady a někteří odborníci konzumaci alkoholických nápojů nedoporučují. Mohou totiž snížit imunitní reakci těla na vakcínu a očkování by pak nemuselo být tak účinné.
Podle odborníků nejde alkohol s vakcínou příliš dohromady. Záleží však na tom, kolik jej člověk vypije. „Když se jdete očkovat, tak byste neměli sportovat. To stejné platí s alkoholem,“ uvedl genetik Jan Pačes.
Alkohol totiž snižuje počet bílých krvinek, které se starají o imunitu a může tak omezit množství protilátek, které po podání vakcíny vznikají. „Nadměrná konzumace alkoholu neprospívá funkcím imunitnímu systému, proto je doporučeno se mu vyhnout, aby se nesnížila účinnost vakcíny,“ sdělila ředitelka Ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.
Podle britských vědců dokonce po vypíti třech skleniček šumivého vína dochází až k 50 procentnímu snížení počtu bílých krvinek. „Rozhodně byl měl člověk den před očkováním alkohol vynechat, dva dny před vakcinací byl neměl příjem alkoholu přehnat a po očkování se mu raději na 48 hodin vyhnout,“ apeloval lékař Bohumil Seifert.
Podle statistik pije alkohol několikrát týdně každý pátý Čech. CNN Prima NEWS oslovila několik lidí, kteří uvedli, že by požití alkoholu před očkováním neriskovali.„Před žádným očkováním by se nemělo pít,“ sdělil jeden z dotázaných. Další doplnil, že by alkohol mohl na očkování mít „nějaký vliv“.
Podle epidemiologa Romana Prymuly (za ANO) ale jedna sklenička vína neublíží. „Zátěž na organismus je nějakých 24 až 48 hodin, takže po tuto dobu bych k alkoholu zase přistupoval střídmě,“ sdělil Prymula. Podle něj není pravda, že by lidé po ruské vakcíně Sputnik nesměli alkohol několik týdnů. To tvrdily koncem roku ruské úřady.