Generálové varují před Trumpem. Soutěžil v pochlebování a obskurnostech, líčí jeho exporadce

Po sérii domácích témat se ve středu americké volební kampaně ocitla zahraniční politika – republikánský kandidát Donald Trump se opřel do administrativy Joea Bidena a Kamaly Harrisové za zbrklé stažení z Afghánistánu. Vybraní američtí generálové ale upozorňují, že Trumpovo směřování není černobílé a varují před jeho zvolením, uvádí CNN.

Zahraniční politika je pro americké voliče většinou okrajovým tématem. To Evropu a zbytek světa naopak pohled prezidentů USA do zahraničí zajímá nejvíce. A právě téma zahraniční politiky se teď znovu vytáhlo při tříletém výročí konce války v Afghánistánu. Opět se to neobešlo bez kontroverzí.

ČTĚTE TAKÉ: Prodej knih a štědrý plat. Harrisová je milionářka, její viceprezident je ale unikátně chudý

Republikán Donald Trump zkritizoval, že se Američané v roce 2021 po 20 letech války stáhli z Afghánistánu a umožnili tak radikálnímu Tálibánu návrat k moci. Trump slíbil, že v případě zvolení z Pentagonu vyhodí všechny vysoce postavené činitelé, kteří měli ve stažení prsty. Konec války v Afghánistánu podle Trumpa způsobil rozvoj konfliktu na Ukrajině i v Izraeli.

„Ponížení v Afghánistánu, které způsobili Kamala Harrisová a Joe Biden, odstartovalo pád americké důvěryhodnosti a respektu po celém světě. Kvůli tomu Rusko vstoupilo na Ukrajinu. Dalo nám to útok na Izrael 7. října, protože jsme ztratili respekt,“ řekl Trump podle listu The New York Times.

Se stažením západních vojsk ze země, ve které umírali i čeští vojáci, to ale bylo složitější. Samotný proces ústupu z Afghánistánu započala už Trumpova administrativa, která se dohodla s Tálibánem. Administrativa Joea Bidena pak v procesu pokračovala a vedla finální stažení, které se objektivně příliš nepodařilo.

Američtí vojáci museli opouštět zemi ve spěchu a zanechali po sobě vojenské vybavení za miliardy. Armáda z letiště v Kábulu narychlo odvážela civilisty i občany jiných zemí. Situaci zkomplikoval teroristický útok, při kterém zemřeli i američtí vojáci.

„Není pochyb o tom, že stažení z Afghánistánu bylo neúspěšné. Oficiální zpráva ministerstva zahraničí After Action Review identifikovala problémy v Bidenově i Trumpově administrativě, které k tomu přispěly,“ uvedla CNN.

Generálové varují před Trumpem

Lidé, kteří viděli Trumpovu zahraniční politiku zblízka, ale varují, že realita byla docela jiná, než jak ji vykresluje sám Trump. A to nejen v případě plánování stažení z Afghánistánu.

Americkým mediálním prostorem teď hýbe kniha generálporučíka Herberta Raymonda McMastera, který dělal Trumpovi poradce. McMaster se rozepsal o tom, jaká drastická řešení exprezident svým spolupracovníkům vnucoval.

„Ve svém výstižném a zasvěceném popisu svého působení v Trumpově Bílém domě McMaster popisuje schůzky v Oválné pracovně jako ‚cvičení v soutěživém pochlebování‘, během nichž Trumpovi poradci lichotili prezidentovi slovy jako ‚Vaše instinkty mají vždy pravdu‘ nebo ‚Tisk se ještě nikdy k nikomu nechoval tak špatně‘. Mezitím Trump říkal ‚obskurní‘ věci jako ‚Proč prostě nebombardujeme drogy‘ v Mexiku nebo ‚Proč nezlikvidujeme celou severokorejskou armádu během jedné z jejich přehlídek?‘,“ uvedla CNN s odvoláním na publikaci.

McMaster není jediný vysoko postavený voják, který před Trumpem varuje. Přidali se k němu i další poradci, kteří v minulosti sami sloužili republikánským prezidentům. Týká se to generála námořní pěchoty ve výslužbě Johna Kellyho, který byl Trumpovým náčelníkem štábu, generála námořní pěchoty ve výslužbě Jamese Mattise, který působil jako Trumpův ministr obrany, nebo generála Marka Milleyho, Trumpova předsedy sboru náčelníků štábů.

„Více než 200 republikánů, kteří dříve pracovali pro bývalé prezidenty George Bushe staršího a George Bushe mladšího, bývalého senátora Johna McCaina nebo Mitta Romneyho, podepsalo dopis, v němž vyzývají své spolustraníky, aby podpořili v prezidentských volbách Harrisovou,“ uzavírá CNN.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Walz přijal viceprezidentskou nominaci. Harrisová zabojuje o vaši svobodu, řekl na sjezdu

Tagy: