Pandemie koronaviru zcela jistě ovlivní i tradiční slavnostní akt předávání státních vyznamenání při svátku 28. října. Je ovšem otázkou nakolik. Prezident Miloš Zeman dosud trval na jeho konání, přestože nynější vládní opatření výrazně omezují shromažďování. Přitom například bývalý kancléř prezidenta Jiří Weigl říká, že jsou na předávání vyznamenání vhodné i další dny. Velmi kritický je pak taktéž bývalý kancléř a poslanec Karel Schwarzenberg (TOP 09), podle kterého je nynější plánovaný ceremoniál aktem z ješitnosti. O ceremoniálu chce kvůli zhoršující se situaci s prezidentem hovořit i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
Podle Schwarzenberga, který působil na postu kancléře prezidenta Václava Havla v letech 1990–1992, se „největší zločiny a blbosti dějí z ješitnosti“. „A to, co se tady dnes odehrává kolem oslav 28. října, je právě podléhání ješitnosti,“ řekl Schwarzenberg pro CNN Prima NEWS. Zmínil také, že ceremoniál se má konat na základě přání člověka, který se „musí předvádět, musí udělat svůj proslov, i kdyby tam bylo jen šest lidí, a předvádět se, jak předává metály“.
Bývalý kancléř Jiří Weigl, který na tomto postu působil po celé volební období prezidenta Václava Klause mezi lety 2003 až 2013, CNN Prima NEWS sdělil, že vyznamenávání je pouze doplňkem ke státnímu svátku. „Není to podstata oslav. Je několik dalších řádových dnů, kdy ta vyznamenání lze předat rovněž,“ řekl Weigl s tím, že o otázce konání samotného ceremoniálu musí rozhodnout hygiena. „Já nejsem schopen posoudit, do jaké míry je to závažné,“ dodal Weigl. Pokud ovšem akt proběhne, nebude mít podle jeho slov nic společného s tím, jak předávání vypadalo v uplynulých letech.
Bylo by špatné od ceremoniálu ustupovat, říká Forejt
Pro konání ceremoniálu se pak vyslovil bývalý ředitel protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt, který na tomto postu byl za dob Václava Klause i Miloše Zemana, ale také bývalý tiskový mluvčí Václava Havla a odborník na etiketu Ladislav Špaček. „Pokud se budou (vyznamenání) udělovat, a já žiju v tom, že ano, tak by bylo špatné od nějaké formy ceremoniálu ustupovat,“ řekl Forejt pro CNN Prima NEWS. Zároveň připomněl, že se tradiční ceremoniál koná až na pár výjimek kvůli 2. světové válce již od založení Československa.
Podobně hovoří i Špaček. Ten pro CNN Prima NEWS řekl, že se ceremoniál koná každoročně a ani pandemie by jej neměla zrušit. „Je to důležitá součást naší státnosti. Proto je nutné, aby se konal,“ dodal Špaček. Připustil sice, že podmínky pro konání jsou letos komplikovanější, ale i tak by na tradiční událost mělo dojít.
Weigl si ceremoniál se šesti lidmi nedovede představit
Jedním z oceněných má být i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), který má obdržet nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého lva. Zeman mu ho přislíbil již dříve za zvládnutí první vlny pandemie koronaviru na jaře. Prymula tehdy vystupoval jako epidemiolog a náměstek tehdejšího šéfa resortu zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).
Prymula dříve prohlásil, že by se ceremoniálu rád zúčastnil, ale pouze za splnění hygienických podmínek. „Opatření budou muset být nastavena, aby se tam potkalo minimum lidí, tedy zpravidla šest osob tak, jak je garantováno. Já si nemyslím, že by to měl být akt, kde by měly být desítky osob,“ řekl Prymula.
Akt předávání vyznamenání za účasti maximálně šesti osob si však Weigl nedokáže představit. „To si představit nedovedu. Moje fantazie na tohle není dostatečná,“ řekl Weigl pro CNN Prima NEWS.
Ve středu na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády Prymula prohlásil, že chce o konání ceremoniálu se Zemanem mluvit. „Budeme situaci dnes (ve středu) projednávat. Ceremoniál nemůže proběhnout v původním režimu,“ řekl ministr zdravotnictví.
Schwarzenberg: Pravidla kázat a následně porušovat je to nejhorší
Podle Forejta si pak Prymula daným vyjádřením na sebe upletl bič. „Na jednu stranu je velmi obtížné si představit, že si vyznamenaný diktuje podmínky, za kterých vyznamenání přijme. Buď jej přijme, nebo nepřijme. Na druhou stranu – bude to právě pan ministr Prymula, kdo bude dotazován, pokud tam něco nebude v souladu s těmi podmínkami,“ sdělil Forejt redakci.
Sám Forejt říká, že možností, jak ceremoniál provést, je celá řada. Podle něj by se však měl konat na Pražském hradě, jako tomu bylo vždy, měl by zaznít projev prezidenta republiky a mělo by také dojít na uctění památky zakladatelů republiky či těch, kteří v jejím jménu položili život. „Ta pieta se dá nastavit mnoha různými způsoby, jen je potřeba se nad tím zamyslet,“ řekl Forejt CNN Prima NEWS.
Kriticky pak k Prymulově možné účasti na slavnostním ceremoniálu hovoří čestný předseda TOP 09. „Když pravidla sám kážu a pak je sám porušuji, tak to je to nejhorší. Jak můžu od občana vyžadovat, aby to bral vážně, když to pak sám porušuji?“ řekl bývalý kandidát na prezidenta Schwarzenberg CNN Prima NEWS.
Tradiční akt se každoročně koná 28. října při státním svátku vzniku samostatného Československa. Letos by mělo být vyznamenáno až 40 lidí. Mezi nimi má být i již zmiňovaný Roman Prymula.