Prognózy evolučního biologa Jaroslava Flegra ohledně koronavirové pandemie nebývají vždy optimistické. Naposledy apeloval na lékaře, že až dojde v prosinci k přehlcení nemocnic pacienty s covidem, mají dát přednost očkovaným. Za svůj výrok sklidil vlnu kritiky. Poslanec za ANO Patrik Nacher mu vzkázal, že kromě slov šokuje také svým vzhledem.
K pátku 6. listopadu bylo v nemocnicích s prokázanou koronavirovou infekcí 2 611 lidí, z toho 356 pacientů v těžkém stavu. Oproti 15. březnu, kdy byly české nemocnice během pandemie nejvíce zatížené, je hospitalizovaných přibližně čtvrtina a počet lidí v těžkém stavu je ještě nižší.
„Až budou v prosinci lékaři váhat, na koho se dostane ventilátor, měli by dostávat přednost očkovaní. Předčasná smrt očkovaného i neočkovaného je stejná tragédie. Pozůstalí se však lépe vyrovnají se smrtí neočkovaného. ‚Byla to jeho volba, cenil si svobody více než svého života.‘“ napsal Flegr na Twitteru.
Nacher: Flegr šokuje tím, jak vypadá
Příspěvek nenechal diskutující na této sociální síti chladnými. Ostře se vůči Flegrovi vymezil například poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher.
„Očkovaní to neměli dostat, neměli to přenášet, to už víme, že neplatí, ale nemají mít těžký průběh, tak proč to strašení? O tom, že někteří se nemohou ze zdravotních důvodů očkovat, nemluvě. Tady už jsou slova zbytečná. Flegr šokuje tím, jak vypadá, a teď mnohem více i tím, co říká,“ odpověděl mu.
Očkovaní to neměli dostat, neměli to přenášet, to už víme, že neplatí, ale nemají mít těžký průběh, tak proč to strašení? O tom, že někteří se nemohou ze zdravotních důvodů očkovat, nemluvě.
— Patrik Nacher (@PatrikNacher) November 6, 2021
Tady už jsou slova zbytečná, Flégr šokuje tím,jak vypadá a teď mnohem více i tím, co říká https://t.co/gbJZnCgwYC
Proočkovanost populace v Česku je nižší než 60 procent, což nás v Evropské unii řadí na konec druhé desítky. Zájem o vakcinaci ale vzrostl poté, co vláda ukončila pro většinu obyvatel hrazení testů z veřejného pojištění a zpřísnila kontroly bezinfekčnosti například v restauracích.
Nakažených s očkováním je přibližně třetina
Odborníci opakovaně upozorňují, že očkování neznamená, že by se člověk nemohl covidem nakazit. Vakcinace má zabránit těžkému průběhu nemoci či hospitalizaci. Konkrétní data Ústavu zdravotnických informací a statistiky o nakažených a hospitalizovaných zveřejňuje například pirátský expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál.
Při pohledu na páteční čísla nově nakažených je zřejmé, že drtivou většinu z 8 716 lidí tvořili neočkovaní (5 598). Dalších 2 821 představují ti, kteří jsou sice očkovaní, ale nemoc neprodělali. Pouhých 67 pátečních případů bylo naočkováno a zároveň prodělalo nemoc a dalších 230 vakcínu sice nedostalo, ale covid prodělalo.
Pátek 5.11., data z reportu ÚZIS pro poslance a senátory. Nakažených celkem 8716 (8419 poprvé, 297 reinfekce), z toho:
— Ondřej Dostál (@dostalondrej) November 5, 2021
👉5598 neočko, neprodělali
👉2821 očko, neprodělali
👉230 neočko, prodělali
👉67 očko, prodělali
Do Flegra se nepustili jen politici
Vůči Flegrovi se vymezili v komentářích i další uživatelé. „Přesně těmito výroky rozdělujete společnost, lidský život je stejně cenný, ať vakcínu máš, či ne. Je mnoho lidí, co si to nemůžou nechat píchnout kvůli trombo mutacím, vakcína způsobuje trombózy u lidí. Viděla jsem na vlastní oči lidi, co po vakcinaci ochrnuli. Jsou na vozíku,“ napsala Blanka Prskavcová.
„Co jste, prosím, nerozuměla na větě: Předčasná smrt očkovaného i neočkovaného je stejná tragédie?“ hájil se Flegr.
Uživatelka jménem Lenka Hani se zeptala, co by očkovaní na ventilátorech či jednotce intenzivní péče vůbec dělali. „Po třetí dávce mají očkovaní sice asi dvacetkrát nižší riziko vážného průběhu než neočkovaní, vzhledem k vysokému výskytu viru v populaci však bude i část z nich potřebovat ventilátor. O těch, co zatím mají jen dvě dávky ani nemluvě, u nich je ochrana asi poloviční (záleží na věku),“ odpověděl biolog.