Postup Anglie do finále Eura vyvolal radost snad jen na tribunách stadionu Wembley, londýnské fanzóně, anglických domácnostech a u sázkařů, kteří výběru trenéra Garetha Southgatea na svých tiketech důvěřovali. Jinak s vystoupením jejích fotbalistů panuje často velká nespokojenost. Ve světových médiích se dokonce spekuluje o tom, že účast Albionu v závěrečném klání byla zorganizována fotbalovým orgánem UEFA.
Rozhořčení je všudypřítomné. Semifinálový duel mezi Anglií a Dánskem příliš sympatií „Třem lvům“ – jak se reprezentaci z „ostrovů“ přezdívá – nepřinesl.
Vášně vzbudila především kontroverzní penalta nařízená v prodloužení po (ne)zákroku na Raheema Sterlinga. I přes přítomnost videorozhodčího ale pád anglického křídelníka hlavní sudí Danny Makkelie považoval za zaviněný a Harry Kane mohl z penaltového puntíku – byť nadvakrát – rozhodnout.
Leckdo se podivoval také nad tím, že rozhodčí těsně před penaltovým incidentem nepřerušil hru, ačkoliv Sterling probíhal těsně vedle místa, na kterém se nedopatřením nacházel druhý míč.
Anglie se po dlouhých 55 letech dočkala finále na velkém turnaji (mistrovství světa a mistrovství Evopy). Při takovém dlouhém období by se nabízelo, že trenérovi Garethu Southagateovi a jeho svěřencům bude v závěrečném utkání s Itálií držet palce většina fanoušků. Ale opak je i z výše uvedeného důvodu pravdou.
Na oblibě anglickému výběru ubírá také fakt, že vyjma jednoho zápasu odehrál všechna utkání doma na londýnském Wembley. Oproti jiným týmům tak skoro necestoval, navíc se mohl opřít o podporu fanoušků přímo na stadionu. A jen pro připomenutí, finále se odehraje rovněž ve fotbalovém chrámu v britské metropoli.
Anglická reprezentace nyní čelí silné nevoli i třeba ze španělských a italských médií. Známé sportovní periodikum z Itálie La Gazzetta dello Sport uvedlo, že penalta v prodloužení proti Dánům byla laskavostí od UEFA pro britského premiéra Borise Johnsona. Ten se totiž explicitně postavil proti neúspěšnému projektu s názvem Superliga, v rámci kterého měly nejšpičkovější kluby vytvořit vlastní soutěž, a tím pádem se vykašlat právě na organizaci UEFA a její zavedenou Ligu mistrů.
Do kontroverzního postupu Angličanů přes Dány se pustil také španělský populární pořad El Chiringuito. „Myslíš si, že UEFA zorganizovala turnaj tak, aby se Anglie dostala do finále?“ ptal se moderátor Josep Pedrerol návodnou otázkou svého kolegy novináře. Ten odpověděl: „Pro mě to je nejhanebnější akce, kterou jsme kdy pokrývali. Bylo to ubohé.“
What was the reaction on El Chiringuito to that England penalty?
— El Chiringuito in English (@ElChiringuitoEN) July 8, 2021
Well, here's conspiracy theories and mention of Brexit. pic.twitter.com/0q3xxPXS70
A v kritice pokračoval. „Viděli jsme zápasy ve městech, která ani nejsou evropská,“ čímž narážel na to, že se Euro mimo jiné konalo také v Baku. „Máme finále připravené pro zemi, která opustila Evropskou unii. Bylo to úplně zorganizované. Doma hráli (Angličané) všechny zápasy kromě jednoho. Zkrátka pro anglickou reprezentaci byly vytvořeny ty nejlepší podmínky. A navrch pak v zápase s Dány, který se jevil jako těžký, přišla pomoc v podobě penalty.“
Mistrovství Evropy dohromady hostilo 11 měst roztahaných po celém kontinentu, v případě ázerbájdžánského Baku až za jeho hranicemi. Běžně se turnaj koná v jedné, maximálně dvou zemích, které spolu ale sousedí.
Je dlužno podotknout, že i Itálie a Španělsko hrály skupinové zápasy doma. Ve vyřazovací fázi už pak ale putovaly po Evropě, Angličané si jen jednou – a to pro čtvrtfinále s Ukrajinou – odskočili do Říma.
Zajímavé je, že žádná hostitelská země (přičemž Anglii lze se šesti utkáními hranými v Londýně z celkových sedmi považovat za hlavní domácí tým ME) nevyhrála Euro od roku 1984. Tým kolem kapitána Harryho Kanea stále může dopadnout jako Portugalsko v roce 2004 a Francie v roce 2016 a prohrát domácí finále.
Anglický web Sport Bible v návaznosti na reakce ze Španělska a Itálie vzkazuje: „Hostitelské národy existují, přenes se přes to, Evropo!“