Předsedou ČSSD se na dnešním mimořádném on-line sjezdu stal starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. V prvním kole volby získal 130 z 233 hlasů delegátů. Dosluhující ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová dostala 62 hlasů, někdejšího šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka podpořilo 41 delegátů. Šmarda je v čele strany nástupcem Jana Hamáčka, který odstoupil po neúspěšných sněmovních volbách.
„Tento sjezd neodstartuje plesovou sezonu, čekají nás úspory, změna struktury a tvrdá práce. Bude to bolet,“ uvedl Šmarda. Odkázal na svůj program, který představoval v posledních týdnech straníkům. V něm slibuje odvrátit hrozící bankrot, změnit stanovy či dát šanci novým tvářím.
Zbavit Zemana pravomocí byl regulérní pokus o puč. Byla to prasárna, má jasno Mynář
Hradní kancléř Vratislav Mynář má jasno. Podle něj situace kolem Miloše Zemana, kdy byl hospitalizován v nemocnici a politici diskutovali o aktivaci článku 66, byla regulérním pokusem o politický puč. „Je to prasárna a naprosto nehumánní. Kdybych nenatočil video s Radkem Vondráčkem, možná by byl pan prezident už zbaven pučisty kompetencí,“ mínil v rozhovoru pro iDNES.cz.
ČSSD podle něj aktuálně dluží přes 200 milionů korun a dluh každý den roste. Voliči podle něj nevěří straně, která neumí hospodařit ani se svým vlastním majetkem. „A když nám lidé nevěří, tak nás ani nevolí, to je prosté,“ řekl Šmarda. Ze sociální demokracie chce udělat efektivně fungující, moderní a oddluženou stranu. Jako předseda ČSSD se pravděpodobně vzdá funkce starosty, ale rád by zůstal na novoměstské radnici jako neuvolněný funkcionář.
Šmarda chce okamžitě začít pracovat na přípravě na komunální volby. Ve vedení strany by podle něj měli být lidé, kteří mají právě v komunální oblasti úspěchy. V senátních volbách by měla strana vsadit na známé tváře. Zasazuje se také o to, aby ČSSD přesvědčila k prezidentské kandidatuře odborářského šéfa Josefa Středulu. „A abychom mu nabídli podporu a spolupráci,“ řekl.
Místopředsedy se stali Netolický či Petříček
Řadovými místopředsedy ČSSD zvolili delegáti starostu Brna-Líšně Břetislava Štefana, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, lékaře Robina Šína a někdejší místopředsedkyni Mladých sociálních demokratů Danielu Ostrou. Pětice kandidátů uspěla už v prvním kole tajné volby.
Ke zvolení bylo potřeba získat 113 delegátských hlasů. Ostrá jich dostala 152, Šín 140, Netolický 138, Petříček 135 a Štefan 127. Šín, Netolický, Petříček a Štefan měli už před volbou výslovnou podporu nového předsedy sociální demokracie Michala Šmardy. V souladu s jeho přáním před tím delegáti zvolili statutárním místopředsedou strany bohumínského místostarostu Igora Bruzla.
Topolánek: Rakušan je ambiciózní. Vláda se bude lámat na jeho vztahu s Fialou
Podle bývalého premiéra Mirka Topolánka bude nastupující vláda stát zejména na vztahu dvou politiků – lídra koalice Spolu a nastupujícího premiéra Petra Fialy (ODS) a šéfa hnutí STAN Víta Rakušana. Topolánek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že mezi oběma muži musí být ta správná chemie.
Šmarda uvedl, že delegáti zvolili do vedení ČSSD dobrý tým. „Ten tým je různorodý, plný lidí, kteří chtějí pracovat a kteří si dokážou získat důvěru,“ zdůraznil.
Maláčová po volbě oznámila, že nebude kandidovat na žádný jiný post ve vedení strany, bude řadovou členkou. Podle Šmardy by mohla být odbornou mluvčí strany pro sociální záležitosti. Zapojit do činnosti strany chce Šmarda i další výrazné osobnosti strany, které v minulosti zastávaly výrazné ústavní funkce. Vzniknout by měla podle něho určitá „rada starších“, ve které by mohli být například bývalý europoslanec Libor Rouček, expremiér Vladimír Špidla či ministr kultury v demisi Lubomír Zaorálek, uvedl. Kontaktovat chce i bývalé předsedy strany.
Zeman odmítl jmenovat Šmardu ministrem kultury
Šmarda je členem ČSSD od roku 1993, v 90. letech patřil k vlivným členům Mladých sociálních demokratů. V roce 2019 byl kandidátem sociální demokracie na ministra kultury, do funkce ho ale odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman. Šmarda vleklý spor ukončil tím, že se nominace vzdal, a ministrem kultury se stal Lubomír Zaorálek. Od března 2019 do letošního dubna byl místopředsedou ČSSD, na dubnovém sjezdu se kandidatury na místopředsedu vzdal.
V letech 1998 až 2014 působil Šmarda jako asistent a poradce poslanců nebo Dagmar Zvěřinové, senátorky za ČSSD v obvodě Žďár nad Sázavou. Do zastupitelstva Nového Města na Moravě se poprvé dostal na podzim 2006, o čtyři roky později usedl do křesla starosty.