reklama

Předstíral, že je rukojmí, a bavil se poplašnými telefonáty. Dostal podmínku

V telefonátu na policii předstíral, že je rukojmí – a dostal za to půlroční podmínku. Pražský městský soud potrestal 22letého Marcela Houfa za šíření poplašné zprávy. Obžaloba ho vinila z dalších desítek podobných hovorů, v těchto případech ale soudce mladíka viny zprostil.

reklama

Na začátku soudního jednání hrozilo Marcelu Houfovi 12 let vězení za šíření poplašné zprávy, vydírání a výhrůžky teroristickým činem. Se svým kumpánem měl podle obžaloby uskutečnit desítky hovorů do nemocnic a na policejní stanice, kde měli vyhrožovat odpálením bomb a střelbou do lidí.

K tématu

Už před prvním stáním u soudu mladík vinu částečně přiznal. „U všeho toho jsem byl, byl jsem přítomen. Když po mně chtěl nějakou radu, tak jsem ji poskytl, protože jsem byl přesvědčován, že se jedná o humor, o srandu,“ popsal.

Právě bavení se nad manévry záchranářských složek bylo podle soudu důvodem zlomyslných volání. Předsedkyně senátu nakonec Houfa odsoudila pouze za jeden případ. Stal se před třemi lety, kdy jeho kamarád zavolal na policii s tím, že drží deset rukojmí v pražské pizzerii. A právě Houf měl být jedním z nich. „Aktivně se účastnil telefonického hovoru, kdy předstíral, že je rukojmí,“ uvedla při vynášení rozsudku předsedkyně soudního senátu Kateřina Radkovská.

U ostatních hovorů byla podle soudu Houfova role pouze okrajová – aktivně se jich neúčastnil a většinou jen poslouchal. U některých telefonátů měl pomáhat, a to například s vyhledáváním v mapách.

Jako pomocníka ho soud ale potrestat nemohl. Sehrálo v tom roli zastavení trestního stíhání u druhého mladíka. „Vzhledem k tomu, že hlavní pachatel byl shledán nepříčetným, nemůžeme odsoudit pouhého účastníka na trestném činu jako hlavního pachatele,“ vysvětlila Radkovská.

A tak Houf odešel od soudu s půlroční podmínkou, s čímž státní zástupce nesouhlasil. „Jednání pana obžalovaného přesahuje v tomto případě rámec běžné pomoci, jedná se v tomto případě o spolupachatelství a v tomto případě by ani jeho trestní odpovědnost nebyla vyloučena,“ tvrdil žalobce Radek Bílý, který se proti rozsudku odvolal. Ten proto není pravomocný a případ bude znovu řešit soud.

K tématu

Tagy: terorismus pomoc rozsudek vydírání výhružky telefonát

Další hlavní zprávy

Domácí

 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Přírůstek nových případů koronaviru v neděli v ČR po pěti dnech klesl pod deset tisíc – bylo jich 7 301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158 515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?
KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
Další články
reklama
reklama