reklama

Předstíral, že je rukojmí, a bavil se poplašnými telefonáty. Dostal podmínku

V telefonátu na policii předstíral, že je rukojmí – a dostal za to půlroční podmínku. Pražský městský soud potrestal 22letého Marcela Houfa za šíření poplašné zprávy. Obžaloba ho vinila z dalších desítek podobných hovorů, v těchto případech ale soudce mladíka viny zprostil.

reklama

Na začátku soudního jednání hrozilo Marcelu Houfovi 12 let vězení za šíření poplašné zprávy, vydírání a výhrůžky teroristickým činem. Se svým kumpánem měl podle obžaloby uskutečnit desítky hovorů do nemocnic a na policejní stanice, kde měli vyhrožovat odpálením bomb a střelbou do lidí.

Už před prvním stáním u soudu mladík vinu částečně přiznal. „U všeho toho jsem byl, byl jsem přítomen. Když po mně chtěl nějakou radu, tak jsem ji poskytl, protože jsem byl přesvědčován, že se jedná o humor, o srandu,“ popsal.

Právě bavení se nad manévry záchranářských složek bylo podle soudu důvodem zlomyslných volání. Předsedkyně senátu nakonec Houfa odsoudila pouze za jeden případ. Stal se před třemi lety, kdy jeho kamarád zavolal na policii s tím, že drží deset rukojmí v pražské pizzerii. A právě Houf měl být jedním z nich. „Aktivně se účastnil telefonického hovoru, kdy předstíral, že je rukojmí,“ uvedla při vynášení rozsudku předsedkyně soudního senátu Kateřina Radkovská.

U ostatních hovorů byla podle soudu Houfova role pouze okrajová – aktivně se jich neúčastnil a většinou jen poslouchal. U některých telefonátů měl pomáhat, a to například s vyhledáváním v mapách.

Jako pomocníka ho soud ale potrestat nemohl. Sehrálo v tom roli zastavení trestního stíhání u druhého mladíka. „Vzhledem k tomu, že hlavní pachatel byl shledán nepříčetným, nemůžeme odsoudit pouhého účastníka na trestném činu jako hlavního pachatele,“ vysvětlila Radkovská.

A tak Houf odešel od soudu s půlroční podmínkou, s čímž státní zástupce nesouhlasil. „Jednání pana obžalovaného přesahuje v tomto případě rámec běžné pomoci, jedná se v tomto případě o spolupachatelství a v tomto případě by ani jeho trestní odpovědnost nebyla vyloučena,“ tvrdil žalobce Radek Bílý, který se proti rozsudku odvolal. Ten proto není pravomocný a případ bude znovu řešit soud.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama