Od pondělí 1. listopadu je v osmi okresech nejvíce zasažených pandemií koronaviru zavedené testování ve školách, za týden se počet lokalit rozšíří o dalších 23. Vláda rozhoduje na základě takzvané incidence, což je počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel. Kritickou hranici stanovila na hodnotě 300. Podívejte se, jak je na tom váš okres a zda testování čeká i vaši školu.
Jako kritickou hranici incidence určili ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) hodnotu 300. V první vlně se testování týká okresů České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná.
Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny
Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.
Testuje se 1. a 8. listopadu, akce se týká asi 165 tisíc žáků. Vojtěch podotkl, že v těchto termínech se budou muset testovat také všichni zaměstnanci škol, pokud nejsou očkováni nebo nejsou do šesti měsíců po prodělání nemoci.
Stejně jako oba ministři mluvil i šéf resortu vnitra Jan Hamáček z ČSSD. „Situace se postupně zhoršuje. Je zásadní, aby školy nebyly zavřené. V okresech, kde incidence překročí 300 případů na 100 tisíc obyvatel, bude ve školách plošné testování, a to 1. a 8. listopadu. Shoda panuje mezi ministerstvem školství a zdravotnictví,“ řekl Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu v pondělí 24. října.
Jenže okresů, kde je incidence nad 300, postupně přibývá. Od pondělí 8. listopadu čeká testování dalších 23 regionů. „Jde o tyto lokality: hlavní město Praha a dále pak: Beroun, Kolín, Praha-západ, Praha-východ, Strakonice, Český Krumlov, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Rokycany, Louny, Olomouc, Šumperk, Jihlava, Blansko, Brno-město, Vyškov, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kroměříž, Vsetín a Zlín,“ uvedl Vojtěch na Twitteru.
Jak přesně je na tom váš okres a týká se testování i školy, kam dochází vaše dítě? Podívejte se na přehlednou mapu České republiky.
Ne všichni ale s vládním postupem souhlasí. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) postup náležitě zkritizoval. „Ministerstvo určilo dopředu hranici, souviselo to s rozvozem testů do škol. V pondělí za týden bude ale situace řádově jiná,“ zdůraznil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Výjimky z testování mají mimo jiné očkovaní
Kuba konstatoval, že rozumnější by bylo otestovat všechny děti v nejvíce zasažených krajích nebo testovat plošně na celém území republiky. „V pondělí budeme někde testovat, ale jinde bude situace jiná nebo horší,“ řekl.
Testovat se bude antigenními testy. A žáky, kteří nemohou doložit takzvané podmínky OTN, tedy 14 dnů po ukončeném očkování, negativní test nebo prodělání covidu maximálně šest měsíců zpět.
Co se stane, když je výsledek pozitivní?
V případě pozitivního výsledku škola vše oznámí zákonnému zástupci, vydá žákovi potvrzení a oddělí ho od ostatních, než bude vyzvednut zákonným zástupcem. Dále je potřeba kontaktovat praktického lékaře dítěte a následně je potřeba provést potvrzovací PCR test.
Podle dat hygienických stanic jsou v karanténě statisíce žáků, uzavřeny jsou desítky škol. Někteří učitelé mají problém zvládnout kombinaci distanční i normální výuky, podle odborníků hrozí opět značná únava u žáků i kantorů. Hlavním problémem je zpoždění při dohánění zameškané látky z posledního školního roku.