Ceny bytů v některých částech republiky začaly v krátkodobém srovnání znovu stoupat. Vidět to lze například v Praze, ale hlavně ve Středočeském kraji, kam se lidé z hlavního města ve velkém stěhují. Na rekordním maximu jsou ceny nájemního bydlení. Byty jsou naopak dostupnější v Brně. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS).
S jarem se zastavil propad cen starších bytů v Praze, mezičtvrtletně podle EHS vzrostly o jedno procento na 113 tisíc korun za metr čtvereční, meziročně ale klesly o 7,9 procenta. Ve Středočeském kraji oproti předchozímu čtvrtletí dokonce vzrostly o osm procent a přiblížily se stejné hodnotě jako před rokem. Lidé se totiž přesouvají z Prahy do okolních měst. V Kladně, Berounu, Roztokách, Neratovicích nebo Benešově se za první čtvrtletí prodalo více bytů než za celý rok 2021 a prodeje jsou na trojnásobku proti dlouhodobému průměru, uvádí studie.
ČTĚTE TAKÉ: Těžké časy kvůli hypotékám. Statisíce Čechů čeká refinancování, experti radí, jak na to
„Zatímco pražskou situaci bych nazval patovou – majitelé raději neprodávají, než aby tratili na ceně, a počet transakcí je skutečně nízký – Středočeský kraj je v prodejích na svých dlouholetých a mnohde i historických maximech,“ vysvětlil šéf European Housing Services Hendrik Meyer k situaci kolem nákupu starších bytů.
Do středních Čech by se proto mělo více investovat. „Rodí se tak obrovská výzva, která bude znamenat přehodnocení řady dosavadních věcí – od dopravního spojení Prahy a jejího metropolitního prstence po urychlenou výstavbu občanské vybavenosti v okresních městech i menších obcích, kam nyní ‚Novostředočeši‘ ve velkém za dostupným bydlením míří,“ doplnil.
Zdražují nové byty
U nových bytů se naopak pražský trh vzpamatovává. „Nejnovější data z prvního letošního čtvrtletí ukazují na oživení trhu s novými byty v Praze. Prodeje mezikvartálně vzrostly o téměř pětinu,“ upozorňují analytici developerských společností Trigema, Skanska a Central Group.
„Ceny nových bytů v Praze meziročně vzrostly o čtyři procenta, zatímco u starších bytů o šest procent klesly. Pokračuje tak rozevírání nůžek mezi cenami nových a starších bytů,“ uvedl zakladatel Central Group Dušan Kunovský.
U starších bytů v Brně naopak přišlo oproti konci loňského roku zlevnění o dalších sedm procent. „Majitelé brněnských bytů jednoduše čekají na konec aktuální cenové bouře a pokud je k prodeji nic netlačí, nemají důvod přistupovat na současné ceny, které optikou minulých měsíců považují za velice nízké. A slabá je překvapivě i poptávka,“ sdělil Meyer.
Drahé hypotéky
Přestože jsou ceny nemovitostí oproti posledním rokům stále spíše nižší, nákupům nenahrávají vysoké úrokové sazby u hypoték. Zvyšováním sazeb se totiž v posledních měsících snažila ČNB krotit vysokou inflaci, na což nutně reagovaly i komerční banky.
„Většina bankovního trhu i nadále kopíruje chování České národní banky a svoje sazby udržuje na stejné hodnotě. Vše nasvědčuje tomu, že tento trend bude opravdu trvat... Když ne celý letošní rok, tak určitě do jeho poslední čtvrtiny,“ uvedl hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Problém tak mohou mít také lidé, kteří si v letech 2018 až 2021 vzali hypotéky s velmi nízkými úroky a v brzké době je čeká refinancování. Ekonomové proto pro CNN Prima NEWS radili, jakou srategii při vyjednávání nových smluv zvolit.
Refinancování hypotéky čeká jen v tomto roce asi 90 tisíc lidí. „Velká část z nich nakupovala nemovitosti v roce 2018 – tedy těsně před tím, než se poprvé zpřísnily podmínky pro získání úvěru. Dá se tedy předpokládat, že pro naprostou většinu z nich budou nové úrokové sazby zásadní komplikací a zátěží,“ uvedly M&M Reality ve své tiskové zprávě.
Rekordní nájmy
Nájmy v Praze setrvale rostou od léta 2021 a aktuálně dosáhly svého historického maxima. Průměrný metr čtvereční nájemní plochy se zde nabízel za 338 korun.
Na maximu jsou také nájmy ve Středočeském kraji z důvodu již zmíněného stěhování za hranice hlavního města. Naopak ceny překvapivě klesly opět v Brně, a to na 272 korun za metr.