Pokud jste si vzali hypotéku v letech 2018 až 2021, tedy v době výrazně přívětivějších úroků než nyní, zřejmě vás v blízké době nemine vyjednávání o jejím refinancování. Zatímco před dvěma lety průměrná úroková sazba hypoték činila necelá dvě procenta, dnes je to 6,3 procenta. Protože experti předpovídají její pokles, doporučují fixovat pouze krátkodobě.
„Řadu domácností – může jít až o stovky tisíc případů – čekají těžké časy. Po konci fixačního období hypotéky budou splácet novou s citelně vyšší úrokovou sazbou,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
ČTĚTE TAKÉ: Ekonomové: Válečná daň vládě nevyšla. Slibovaný výnos měl jen uchlácholit veřejnost
Refinancování hypotéky čeká jen v tomto roce asi 90 tisíc lidí. „Velká část z nich nakupovala nemovitosti v roce 2018 – tedy těsně před tím, než se poprvé zpřísnily podmínky pro získání úvěru. Dá se tedy předpokládat, že pro naprostou většinu z nich budou nové úrokové sazby zásadní komplikací a zátěží,“ uvádí M&M Reality ve své tiskové zprávě. Ještě větší problémy však lze očekávat v dalších letech, protože rekordní počty hypoték si brali lidé za velmi nízkých úroků v letech 2020 a 2021.
Začalo nejdivočejší období českého trhu s nemovitostmi v historii.
— Ondřej Tesárek (@bratricek) April 17, 2023
První covidové hypotéky se budou refinancovat.
Tipnul bych si, že největší masakr proběhne v roce 2025, kdy se budou refinancovat pětileté smlouvy z 2020 i tříleté 2021.
Kupní síla střední třídy ☠️💀 pic.twitter.com/jn5BnwL22Q
Kovanda proto lidem radí, jak k refinancování hypoték přistoupit. „Pokud lidem končí fixační období letos, měli by fixovat jen na krátkou dobu, třeba na rok, protože od příštího roku lze očekávat citelnější zlevnění hypoték. Stále ale nebude toto zlevnění výrazné natolik, aby zmíněné až stovky tisíc domácností předešly těžkostem při úhradě splátek,“ vysvětlil.
Nepředpokládá však, že by v Česku došlo k hypoteční krizi ohrožující ekonomiku. „Je třeba počítat, že přibude problémových hypoték, jejich celkový počet však bude i nadále nízký. To přináší naději, že ani při refixacích extrémně levných hypoték z roku 2020 nedojde k plošným výpadkům ve splácení,“ doplnil ekonom.
Také poslanec hnutí ANO Patrik Nacher, který se zabývá ochranou spotřebitelů, má k fixacím podobné doporučení jako Kovanda. „I když ČNB drží základní úrokovou sazbu vysoko, úroky u hypoték se pohybují nyní dokonce pod touto sazbou. I přesto trh s nově poskytnutými hypotékami stagnuje. Je důležité být při výběru banky obezřetný a nefixovat na dlouho,“ napsal poslanec na Twitter.
Spotřebitelské okno:
— Patrik Nacher (@PatrikNacher) April 12, 2023
I když ČNB drží základní úrokovou sazbu vysoko, úroky u hypoték se pohybují nyní dokonce pod touto sazbou. I přesto trh s nově poskytnutými hypotékami stagnuje. Je důležité být při výběru banky obezřetný a nefixovat na dlouho… pic.twitter.com/8gE29XjYi1
Čekání na nižší úrokové sazby
Zvyšováním úrokových sazeb se v posledních měsících snažila ČNB krotit vysokou inflaci, na což reagovaly i komerční banky. „Většina bankovního trhu i nadále kopíruje chování České národní banky a svoje sazby udržuje na stejné hodnotě. Vše nasvědčuje tomu, že tento trend bude opravdu trvat... Když ne celý letošní rok, tak určitě do jeho poslední čtvrtiny,“ uvedl hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Přestože banky čekají na snížení úrokových sazeb, ČNB se k takovému kroku ještě nechystá. „Očekávání trhu ohledně načasování prvního snížení sazeb ČNB hodnotíme jako předčasná,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.
Nízká poptávka po hypotékách způsobila zlevnění nemovitostí. Nabídkové ceny starších bytů v Česku v prvním čtvrtletí roku meziročně klesly průměrně asi o 11 procent. Vyplývá to z analýzy firmy FérMakléři.cz.
Banky se tak snaží vyjít lidem vstříc a nabízejí krátkodobé fixace. „Z řad našich klientů se ozývalo, že by v současné době vysokých úroků uvítali i kratší délku. Pokud by totiž úroky v následujících letech výrazněji klesly, čekal by je po skončení kratší fixace lepší úrok a s ním i výrazná úspora,“ uvádí například Airbank v tiskové zprávě, která nově nabízí fixaci na dva roky. Většina bank nabízí fixaci na pouhý rok, za ty si však lidé měsíčně připlatí, vyplývá ze shrnutí webu Hypoindex.cz.