Počty nově nakažených koronavirem v Česku opět strmě rostou, přibývá i hospitalizací. Podle ministerstva zdravotnictví se blíží další vlna covidové pandemie. Mnozí lidé se ale ztrácí v tom, jak v současné době fungují pravidla izolací a karantén. Co dělat, když vám test ukáže, že jste pozitivní? Přinášíme podrobný přehled.
Čísla nově nakažených covidem se v posledních dnech blíží hranici 5 000 za den. Rostou ale i počty hospitalizovaných, ty jsou nejvyšší za poslední půlrok. Mnozí lidé navíc na testy nechodí a případnou nákazu léčí bez potvrzení lékaře, takže nemocných je podle odborníků ve skutečnosti mnohem více.
Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných
Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Ministerstvo zdravotnictví v říjnu očekává další vlnu pandemie, a tak ke konci týdne plánuje spustit velkou očkovací kampaň. Odborníci ale předpokládají, že díky očkovaní a i tomu, že varianta omikron není tak závažná, nebudou počty vážně nemocných ani úmrtí tak vysoké jako v předchozích letech.
Ministerstvo proto žádná restriktivní opatření nechystá. Pouze doporučuje nosit roušky, a to například ve zdravotnických zařízeních nebo v MHD. Jaká v současné době platí pravidla?
Jaké jsou nejčastější příznaky covidu?
- Teplota 37,3 °C a více
- Kašel
- Obtíže s dýcháním
- Bolesti v krku, hlavy, zad, svalů nebo kloubů
- Ztráta čichu nebo chuti
- Únava
- Průjem
- Nevolnost
- Rýma
- U dětí se mohou vyskytnout tzv. „covidové prsty“
Mám příznaky covidu, co mám dělat?
Pokud máte příznaky nákazy koronavirem, zavolejte svému praktickému lékaři. Ten vám vypíše žádanku na PCR test nebo sám provede antigenní test. Zároveň zůstaňte doma a zkuste se vyhnout jakémukoliv kontaktu s ostatními lidmi do té doby, než vám přijde výsledek testu.
Musím za testy platit?
Lidé mají PCR test zdarma, pokud jim na něj vypíše žádanku lékař. Pokud jim lékař udělá antigenní test, také za něj neplatí. Musí mít ale příznaky a lékaře kontaktovat.
Když se člověk sám rozhodne podstoupit výtěr v testovacím centru, musí za něj zaplatit. Od května už totiž Češi nemají nárok na jeden PCR test zdarma. To podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba resort zatím obnovit neplánuje. „Systém funguje tak, jak je nastavený,“ řekl CNN Prima NEWS. Lidé si také mohou koupit v lékárně antigenní samotest, který je podle Jakoba cenově dostupný a bývá i přesný.
Kolik testy stojí?
V testovacích centrech jsou ceny odlišné, nejsou ale úplně libovolné. Ministerstvo jejich ceny totiž zastropovalo, u PCR testu je tak maximem 853 korun bez DPH, u antigenního testu 201 korun. Samotesty v lékárnách se dají pořídit i pod 100 korun za kus.
Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu
Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Jak se přihlásím na test?
Nejdřív si vyberte odběrové místo. Jejich seznam naleznete na stránkách ÚZIS ČR, lidé v Praze potom na covid.praha.eu. Pak už postupujte podle instrukcí zobrazených na daném webu.
Musím na test jen v okrese svého bydliště?
Ne, na test si můžete dojít na jakékoliv testovací místo po celé České republice.
Můj test je pozitivní. Co teď?
Pokud máte pozitivní výsledek antigenního nebo PCR testu, automaticky zůstáváte sedm dní v izolaci. O zdravotním stavu byste měli informovat svého lékaře. Kromě toho o svém pozitivním testu informujte také lidi, se kterými jste byli v kontaktu dva dny před projevením příznaků nebo před testováním.
Co když mám pozitivní samotest?
Kontaktujte svého lékaře a domluvte se na dalších krocích. Ministerstvo doporučuje, abyste si nechali výsledek ještě potvrdit profesionálně provedeným testem. Na ten by vám měl vypsat žádanku lékař – bude tedy zdarma.
Jaká platí pravidla pro izolaci?
Pokud má člověk pozitivní antigenní nebo PCR test, automaticky jde do izolace. Ta trvá sedm dní. Její začátek se počítá od následujícího dne po odběru testu, který byl pozitivní.
Izolace vám končí, pokud jste v ní byli minimálně sedm dní a poslední dva dny nemáte příznaky. Pokud je stále máte, izolace skončí dva dny poté, co nemoc odezní.
Pokud mi příznaky odezní dříve, mohu izolaci ukončit?
Izolace trvá minimálně sedm dní, nelze ji tedy ukončit dříve. A to ani po absolvování PCR testu, který by byl negativní.
Kdo má výjimku z izolace?
Pokud člověk v uplynulých 30 dnech prodělal koronavirus, měl ho potvrzený PCR testem a byl minimálně sedm dnů v izolaci, nemusí do ní znovu. Pokud je to ale více než 30 dnů, musí izolaci znovu absolvovat.
Mozek jako bláto a nekonečný třes. Olga trpí dlouhým covidem, na pomoc prý nemá nárok
Neprodloužená neschopenka a žádný nárok na invalidní důchod. Tyto verdikty si vyslechnou až tisíce lidí, kteří trpí postcovidovým syndromem. Například paní Olga se už rok a půl snaží dostat invalidní důchod, ale protože takzvaný dlouhý covid není tabulková nemoc, je v současnosti prakticky bez prostředků.
Jak je to s karanténami?
Do karantény po rizikovém kontaktu s nakaženou osobou v současné době nemusí očkovaní ani neočkovaní. Člověk jde tedy pouze do izolace, pokud má pozitivní test.
Kdo je považován za rizikový kontakt?
Rizikovým kontaktem může být například pozitivně testovaný člověk ze stejné domácnosti, člověk, se kterým jste měli intenzivní kontakt, jako je například polibek, obejmutí či podání ruky nebo někdo, s kým jste byli blíž než 1,5 metru déle než pět minut bez respirátoru. Popřípadě jste se s dotyčným několikrát setkali blíže než na 1,5 metru.
Mezi rizikové kontakty ale patří i pozitivně testovaní lidé z jedné místnosti, se kterými jste byli bez respirátoru déle než pět minut, případně osoby, které od vás sedí až dvě řady daleko v autobusu, vlaku nebo letadle.
Co mám dělat, když jsem se potkal s pozitivně testovaným?
Podle ministerstva zdravotnictví byste měli sledovat svůj zdravotní stav, a pokud se u vás projeví příznaky covidu, kontaktovat svého lékaře. Také na pár dní omezte kontakt zejména s rizikovými osobami a seniory.
„Pokud je pozitivně testován někdo, s kým sdílíte společnou domácnost, udělejte maximum pro to, abyste se případně nenakazili. Je velmi časté, že infikovaný nakazí i další členy domácnosti, přestože jsou očkovaní. V domácnosti totiž bývá velmi intenzivní kontakt nakažených a zdravých osob. Vylučovaného viru je proto tak velké množství, že překoná imunitu po prodělání onemocnění nebo očkování,“ varuje ministerstvo zdravotnictví.
Setkal jsem se s člověkem, který byl v kontaktu s pozitivním. Týkají se mě nějaká pravidla?
Ani v tomto případě do karantény nemusíte. Ministerstvo však doporučuje, abyste hlídali svůj zdravotní stav. Pokud se zhorší, kontaktujte svého lékaře.
S jak dlouhou dobou imunity se po vyléčení z covidu v současné době počítá?
Odborníci zatím přesně neví, jak dlouho je člověk po prodělání covidu proti nemoci imunní. Shodují se ale, že je to minimálně 180 dní.
Kde a jak se registrovat k očkování?
Na očkování se můžete registrovat na webu centrálního rezervačního systému. Tam zadáte své telefonní číslo, na které vám následně přijde pětimístný PIN. Ten zadáte, a pak si vyberete očkovací místo. Až pro vás bude připravena vakcína, stačí se dostavit na očkování. Přehled očkovacích míst najdete ZDE.
Po jaké době mohu jít na posilovací dávku (tedy třetí nebo čtvrtou vakcínu)?
Když jste očkovaný oběma dávkami vakcíny proti covidu, doporučuje se aplikace třetí nebo čtvrté posilovací dávky nejdříve za čtyři měsíce.