reklama

PŘEHLEDNĚ: Co se ví o nové mutaci z Británie? Může být až o 70 procent nakažlivější

Co všechno víme o nové mutaci koronaviru pod označením VUI-202012/01? Poprvé se objevila v září v Británii. V polovině prosince se začala rychle šířit a způsobila značné zvýšení přírůstku nových případů nákazy koronavirem v zemi.

reklama
 • Nová mutace se podle dostupných informací poprvé objevila v polovině září v Londýně nebo v Kentu na jihovýchodě Anglie. Laboratorně zachycena byla v říjnu ze vzorku odebraného v září. V listopadu už nakažení touto mutací v Londýně tvořili podle serveru BBC kolem čtvrtiny celkového počtu nových případů. A v polovině prosince to už byly dvě třetiny celkového počtu.

K tématu

 • Podle britské analýzy může být nový kmen až o 70 procent nakažlivější než původní koronavirus SARS-CoV-2, a může zvýšit reprodukční číslo o 0,4.
 • Zatím neexistují důkazy, že by nová mutace měla vyšší pravděpodobnost úmrtí nebo vyvolávala těžší průběh onemocnění.
 • Také dosud nejsou k dispozici důkazy, že by nová varianta viru byla více rezistentní vůči očkování.
 • Nová mutace obsahuje 23 různých změn oproti původnímu viru. Liší se například ve způsobu, jakým se virus naváže na buňku a jakým do ní vstupuje.
 • Mutace VUI-202012/01 se rychle rozšířila v Londýně, na jihu a jihovýchodě Británie a v těchto oblastech se stala dominantní formou viru.
 • Je už známo, že nová mutace rychle nahrazuje jiné formy viru. V Londýně to bylo ve druhém prosincovém týdnu asi 62 procent všech nových případů ve srovnání s 28 procenty tři týdny předtím.
 • V Londýně se v důsledku toho za poslední týden téměř zdvojnásobil počet nových případů nákazy koronavirem ve srovnání s předchozím týdnem.
 • V oblastech, kde převažuje výskyt nové mutace, rychle stoupají počty hospitalizovaných.
 • Již zveřejněná úvodní analýza nové mutace VUI-202012/01 rozeznává 17 jejích potenciálně významných variant. U některých se již laboratorně prokázala zvýšená schopnost viru napadat buňky.
 • Mutace VUI-202012/01 podle serveru BBC vznikla nejpravděpodobněji u pacienta, jehož oslabený imunitní systém nedokázat virus zničit. Namísto toho jeho organismus poskytl živnou půdou pro zmutování viru.
 • Mutace viru SARS-CoV-2 jsou časté. Dosud bylo podle Britského genomického sdružení pro COVID-19 (COG-UK) rozeznáno přes 4 000 mutací tohoto viru.

K tématu

Tagy: Velká Británie nákaza koronavirus COVID-19 covid mutace koronaviru

Další hlavní zprávy

Historie

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Koronavirus

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

V pátek v osm hodin ráno se v Česku spustil Centrální rezervační systém, kde se mají přednostně senioři 80+ registrovat k očkování proti koronaviru. Zápisy do pořadníku běží, ale rozhodně ne hladce. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se o úskalích systému i očkování jako takovém rozhovořili primář z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Jiří Votruba a epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Prezidentské volby v USA 2020

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama