Nový kmen koronaviru v Británii
Co všechno víme o nové mutaci koronaviru pod označením VUI-202012/01? Poprvé se objevila v září v Británii. V polovině prosince se začala rychle šířit a způsobila značné zvýšení přírůstku nových případů nákazy koronavirem v zemi.
- Nová mutace se podle dostupných informací poprvé objevila v polovině září v Londýně nebo v Kentu na jihovýchodě Anglie. Laboratorně zachycena byla v říjnu ze vzorku odebraného v září. V listopadu už nakažení touto mutací v Londýně tvořili podle serveru BBC kolem čtvrtiny celkového počtu nových případů. A v polovině prosince to už byly dvě třetiny celkového počtu.
- Podle britské analýzy může být nový kmen až o 70 procent nakažlivější než původní koronavirus SARS-CoV-2, a může zvýšit reprodukční číslo o 0,4.
- Zatím neexistují důkazy, že by nová mutace měla vyšší pravděpodobnost úmrtí nebo vyvolávala těžší průběh onemocnění.
- Také dosud nejsou k dispozici důkazy, že by nová varianta viru byla více rezistentní vůči očkování.
- Nová mutace obsahuje 23 různých změn oproti původnímu viru. Liší se například ve způsobu, jakým se virus naváže na buňku a jakým do ní vstupuje.
- Mutace VUI-202012/01 se rychle rozšířila v Londýně, na jihu a jihovýchodě Británie a v těchto oblastech se stala dominantní formou viru.
- Je už známo, že nová mutace rychle nahrazuje jiné formy viru. V Londýně to bylo ve druhém prosincovém týdnu asi 62 procent všech nových případů ve srovnání s 28 procenty tři týdny předtím.
- V Londýně se v důsledku toho za poslední týden téměř zdvojnásobil počet nových případů nákazy koronavirem ve srovnání s předchozím týdnem.
- V oblastech, kde převažuje výskyt nové mutace, rychle stoupají počty hospitalizovaných.
- Již zveřejněná úvodní analýza nové mutace VUI-202012/01 rozeznává 17 jejích potenciálně významných variant. U některých se již laboratorně prokázala zvýšená schopnost viru napadat buňky.
- Mutace VUI-202012/01 podle serveru BBC vznikla nejpravděpodobněji u pacienta, jehož oslabený imunitní systém nedokázat virus zničit. Namísto toho jeho organismus poskytl živnou půdou pro zmutování viru.
- Mutace viru SARS-CoV-2 jsou časté. Dosud bylo podle Britského genomického sdružení pro COVID-19 (COG-UK) rozeznáno přes 4 000 mutací tohoto viru.