Rusko záměrně působí proti politické, ekonomické a společenské stabilitě v Česku. Je zásadní hrozbou pro naši bezpečnost, upozorňuje nová Bezpečnostní strategie České republiky. Z dokumentu vyplývá, že se Česko musí vypořádat také s nelegální migrací či se změnou klimatu. Podívejte se na zásadní body Bezpečnostní strategie, kterou představil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Česko se musí připravit na konflikt
- Česko není v bezpečí. Zdrojem ohrožení je výrazně zhoršené mezinárodní prostředí –válka Ruska proti Ukrajině definitivně ukončila období míru, stability a spolupráce, jemuž se Evropa těšila po konci studené války, upozorňnuje dokument. „Rusko pro Českou republiku představuje přímou vojenskou hrozbu. Vojenské operace Ruska běží kousek od našich hranic. Proto je bezpečnostní strategie adresnější ve vztahu k Rusku v důsledku nemožnosti vyloučit přímé vojenské ohrožení v dohledné době,“ uvedl ředitel bezpečnostní sekce na ministerstvu zahraničí Martin Povejšil.
ČTĚTE TAKÉ: Putinovo podivné chování na veřejnosti. Byl to dvojník, naznačují sami ruští politici
- Česko musí být dobře připraveno na možnost, že se stane součástí ozbrojeného konfliktu – použití konvenční vojenské síly proti území České republiky je možné. Nelze vyloučit, že alianční spojenci včetně České republiky budou muset vést obrannou operaci vysoké intenzity proti technologicky vyspělému útočníkovi vybavenému jadernými zbraněmi a dalšími pokročilými zbraňovými systémy. Území České republiky mohou přímo ohrozit zejména letectvo nepřítele, balistické rakety, bezpilotní letouny a zpravodajské diverzní a sabotážní operace.
- Hrozba jaderných či chemických zbraní – použití jaderných zbraní proti území České republiky není pravděpodobné. Jeho riziko by nicméně vzrostlo v případě prolomení jaderného tabu na Ukrajině či kdekoli ve světě, a to i v případě jaderného útoku velmi nízké intenzity. Fatální důsledky by pro Česko měla globální jaderná konfrontace. Její riziko však zůstává nízké. Zákaz použití chemických zbraní byl prolomen, a to nejen nestátními aktéry, ale i ze strany států, zejména Ruska a Sýrie
Co hrozí od Číny
- Čína zpochybňuje mezinárodní řád. To přináší negativní důsledky i pro euroatlantickou bezpečnost – Čína stále důrazněji prosazuje své zájmy snahou o přeměnu stávajícího mezinárodního řádu; masivně zbrojí a posiluje své vojenské schopnosti, včetně jaderných sil. Čína provádí kyberšpionáž, usiluje o kontrolu globálního datového provozu a využívá různých forem sociálně-ekonomického nátlaku a dalších nástrojů hybridního působení. Čínské firmy jsou fakticky propojeny se státem a připraveny sloužit jeho záměrům.
- Hrozba i pro ČR – „Čína pro nás nepředstavuje vojenskou hrozbu, zároveň ale vidíme, co se děje v tamním regionu. Nemůžeme žít v nějaké euroatlantické bublině. Jakýkoliv konflikt v indopacifickém regionu bude mít naprosto zásadní vliv pro naší bezpečnost. Nejsme v bezpečí,“ uvedl Ivan Počuch z odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí.
Kybernetická oblast
- Česko musí být schopné odolávat nepřátelskému působení v kybernetické, informační, ekonomické a zpravodajské oblasti – v kyberprostoru útočí naši protivníci proti kritické infrastruktuře a institucím, zmocňují se citlivých informací, ohrožují stabilitu a fungování strategických informačních a komunikačních systémů a odcizují předměty duševního vlastnictví. Útoky na mezinárodní energetickou a telekomunikační infrastrukturu, včetně té podmořské, prokázaly vysokou zranitelnost těchto instalací.
Mohlo by vás zajímat: Válka RUSKA s NATO je možná, říká Řehka
- Oblast technologií nabývá strategické důležitosti – roste riziko spojené se závislostí na dodávkách strategických surovin a na globálních dodavatelských řetězcích. Naši soupeři stále více zneužívají nové technologie k narušování mezinárodního řádu založeného na pravidlech.
Změna klimatu a migrace
- Česko musí být připraveno na řešení mimořádných událostí a krizových situací, včetně krizí dlouhodobého charakteru, způsobených změnou klimatu – změna klimatu a zhoršování životního prostředí ovlivňují bezpečnost Česka. Extrémní projevy počasí a katastrofy antropogenního původu mohou mít vedle ohrožení bezpečnosti, životů a zdraví obyvatel, jejich majetku a životního prostředí dopad na ekonomiku státu, zásobování surovinami, vodou a potravinami nebo mohou vést ke zničení nebo narušení funkčnosti kritické infrastruktury a ohrožení základních funkcí státu.
- Vliv migrace na bezpečnost dále roste v evropském i národním kontextu – důvodem je jednak užší propojení migrace a bezpečnostních hrozeb, zejména organizovaného zločinu, obchodu s lidmi nebo terorismu, jednak samotný růst objemu migračních toků. Česko povede takovou migrační politiku, která bude negativním jevům spojeným s migrací předcházet, účinně je řešit a snižovat jejich dopady.