Vláda se snaží bojovat s dodržováním opatření těmi nejsilnějšími zbraněmi. Lidem i podnikatelům, kteří se proti vládním nařízením vzepřou, chce napařit tučné pokuty. Víte, kolik vám hrozí za vypití piva na ulici? A proč se otevřeným restauracím, barům i obchodům zatím sankce vyhýbají?
Většina vládních opatření, jako je uzavření restaurací, obchodů nebo služeb, zákaz shromažďování nebo konzumace alkoholu na veřejnosti, je dodnes vydávána pod krizovým zákonem. Ten stanovuje pokuty za nedodržení opatření pouze pro fyzické, nikoliv pro právnické osoby.
Pro CNN Prima NEWS to přiznal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Majitel restaurace nyní pokutu dostat nemůže. Pokutu může dostat host podniku nebo obsluha. Proto navrhuji novelu krizového zákona,“ řekl šéf Ústředního krizového štábu Hamáček, který připravil novelu, jejímž smyslem je zpřísnění postihů.
- Pivo na ulici
Pokud vás policie od středy večer nachytá, jak popíjíte na ulici kdykoliv během dne, hrozí vám pokuta až 20 tisíc korun. Vláda ji chtěla zvýšit až na 50 tisíc korun. Poslanci však tuto změnu z novely zákona vyškrtli.
- Jste v restauraci i přes zákaz?
Budete-li vysedávat v restauraci po zavíračce, která nyní končí ve 20 hodin, opět vám hrozí pokuta 20 tisíc korun. Stejný postih hrozí i číšníkovi, který vás bude obsluhovat. Majitel restaurace ale zatím trestu ujde.
Havlíček: Neposlušné restaurace nemůžeme tolerovat. Vycházíme jim vstříc
Restaurace, které zůstanou otevřené navzdory vládnímu nařízení, není možné tolerovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl ministr průmyslu a obchodu a šéf resortu dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zkritizoval také pražský magistrát, že neposílil spoje městské hromadné dopravy.
Podle novely krizového zákona, kterou ve středu schválila sněmovna – a ještě ji musí potvrdit Senát a podepsat prezident – mohou restaurace nebo bary dostat pokutu až do výše tří milionů korun. Sankce ale pochopitelně nemá zpětnou účinnost. Ti, kdo vládní nařízení budou porušovat před vstupem novely zákona v platnost, by zřejmě nic platit neměli.
Některé postihy ale v současné době platí pro zákazníky i provozovatele obchodů nebo služeb apod.
- Nemáte nasazenou roušku?
Hlouběji do peněženky musíte sáhnout ve chvíli, kdy porušíte povinnost nošení roušky. Toto nařízení se totiž neřídí krizovým zákonem, ale zákonem o ochraně veřejného zdraví, který stanovuje pokutu až do výše tří milionů korun už dnes.
Zmíněné pokuty mohou občané Česka dostat až v takzvaném správním řízení. Porušení nařízení v takovém případě posuzují krajské hygienické stanice. Správnímu řízení je ale možné se vyhnout zaplacením blokové pokuty na místě. Činit může až 10 tisíc korun.
Například prezident Václav Klaus nebo exministr Roman Prymula či šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ale dostali ve správním řízení pokutu pouze tři tisíce korun.