Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.
- O kolik dnů si mohu termín očkování posunout?
Dříve si lidé mohli termín očkování posunout maximálně o osm dnů směrem dopředu. Nově je však limit jen 21 dnů po první dávce, po třech týdnech od první tedy lidé mohou dostat další dávku vakcíny. Očkování je však možné pouze urychlit, nikoliv oddálit.
- Jak termín posunout?
U většiny očkovacích míst stačí, když člověk zavolá na linku 1221. Na některá očkovací místa je ale telefon jiný, někde stačí napsat e-mail. Přehled o tom, jaká pravidla mají konkrétní očkovací centra, najdete na webu ÚZIS.
- Jak telefonát probíhá?
Po vytočení čísla 1221 se robot zeptá, kvůli jakému úkonu člověk volá. Změna termínů očkování je číslo 1. Člověk na telefonní klávesnici tedy po dvou otázkách zmáčkne jedničku. Telefon zvedne operátorka, které člověk nadiktuje číslo pojištěnce. Pak už operátorka nabídne dřívější termíny a volající si vybere.
Výhody pro očkované
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vysvětlil, že hledá cesty, jak očkování maximálně zpřístupnit. Dřívější termín druhé dávky může lidi motivovat k tomu, aby se nechali vakcinovat například proto, že mají před odjezdem do zahraničí. Když je člověk plně očkován, po 14 dnech navíc nepotřebuje testy třeba pro vstup do restaurací nebo do služeb.
Původně druhou dávku Pfizeru lidé dostávali 34 dnů po první. Ti, kteří se k očkování registrovali po 15. červenci, mají ale už odstup mezi první a druhou dávkou automaticky 21 dnů. Termín se zkrátil také všem dětem, které byly zaregistrovány k očkování nebo už byly očkovány první dávkou.
Změna se však týká jen očkování nejčastěji podávanou vakcínou od firem Pfizer/BioNTech, u Moderny zůstává rozestup 25 až 35 dní a u AstraZenecy 84 až 91 dní. Vakcína Johnson & Johnson se podává jen v jedné dávce.
Centra bez registrace se v Česku rozrůstají
Ministr zdravotnictví s premiérem Andrejem Babišem (ANO) hledají i další způsoby, jak Čechy motivovat k očkování. A tak otevírají očkovací centra, kam si lidé mohou přijít pro vakcínu bez předchozí registrace. Obdrží tam vakcínu od firmy Pfizer nebo Johnson & Johnson.
V Praze jsou taková centra tři, jedno v obchodním centru Chodov, další na hlavním nádraží a třetí v obchodním centru na Smíchově. Další taková centra lidé najdou například v Ostravě ve Forum Nová Karolína nebo v Brně v OC Olympia.
Ve středu se také otevřela místa bez registrace ve Zlínském kraji, a to v PSG aréně ve Zlíně, ve zdravotním středisku v Luhačovicích a také v Uherském Hradišti ve společnosti Medical Plus. V Královéhradeckém kraji od středy bez registrace očkuje poliklinika Edumed v Jaroměři na Náchodsku.
Od poloviny příštího týdne bude možné dostat vakcínu proti covidu bez registrace v Olomouci, Plzeňský kraj vysílá mobilní očkovací týmy pro neregistrované do obcí s nízkým počtem očkovaných. Mobilní týmy mají působit také ve vyloučených lokalitách v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.
Podmínkou, aby lidé v těchto centrech dostali vakcínu, je, že nejsou na očkování nikde zaregistrováni a ani nečekají na druhou dávku.