Prymula o současném stavu pandemie
„Nejedna olympijská výprava si s sebou přinesla koronavirus do Japonska. Ani Česká republika není výjimkou, v tomto ohledu je neočkovaný lékař nešťastným případem,“ zhodnotil epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula. Část sportovců se nechala očkovat jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson, která o něco hůře chrání proti mutacím, dodal v pořadu Nový den.
Pozitivní testy měli v dějišti olympiády plážový volejbalista Ondřej Perušič, beachvolejbalový trenér Simon Nausch a stolní tenista Pavel Širuček. Dva další sportovci čekají na výsledek potvrzovacího PCR testu. Prvním nakaženým členem české výpravy po příletu do v Tokia byl pak lékař Vlastimil Voráček, který se zmíněnými sportovci letěl vládním speciálem. Na něj se snesla kritika kvůli tomu, že ohrozil sportovce, protože nebyl očkovaný, i když měl k vakcíně díky své profesi přednostní přístup. Očkování ale členům delegace nelze vnucovat, uvedl Český olympijský výbor (ČOV).
Očkované fanoušky budeme zvýhodňovat. Finančně i jinak, prohlásil šéf Slavie Tvrdík
Fotbalisté pražské Slavie vstoupí do nové sezony plně očkovaní. Na středeční předsezonní tiskové konferenci to prohlásil šéf klubu Jaroslav Tvrdík. Podle jeho slov tým hodlá zvyšovat množství očkovaných fanoušků na stadionu, a podpořit tak vakcinaci.
„Olympiáda není tak velkou hrozbou, pokud proběhne bez diváků. Na druhou stranu, velmi přísné testování mělo zabezpečit, že v olympijské vesnici bude minimální riziko nákazy. Je ale vidět, že výpravy, které přijíždějí, si přinášejí nákazu s sebou. A Česká republika není výjimkou,“ řekl na úvod Prymula.
Že do Tokia letěl se sportovci i lékař výpravy, který nebyl očkovaný, považuje epidemiolog za nešťastné. „Zdá se, že to byl indexový případ, od něhož se nákaza může šířit dál. Velká část olympijské reprezentace byla očkována vakcínou Johnson & Johnson. Byli v tréninkovém režimu, tudíž chtěli co nejúspornější schéma. To nemusí být úplně protektivní vůči mutacím. Zatím vidíme, že tam jsou další tři nakažení. Doufejme, že to nebude stoupat,“ pokračoval v pořadu Nový den.
Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že považuje účast neočkovaného doktora za skandální. Novinářům to řekl při návštěvě průmyslové zóny v Kvasinách. Doplnil, že je to nefér vůči sportovcům i daňovým poplatníkům a hrubě se mu to nelíbí.
U preparátu Johnson & Johnson se eviduje účinnost okolo 66 procent, oproti dvoudávkovým vakcínám tedy chrání proti novým variantám koronaviru o něco méně. Není tedy vyloučené, že se část sportovců stále může nakazit i po očkování.
„Lidem s pozitivním výsledkem bohužel de facto končí olympijská mise. To je samozřejmě nepříjemné. Pouze v těch případech, kdy daný sportovec bude soutěžit podstatně později, se může z pozitivity takříkajíc vyléčit,“ konstatoval Prymula na CNN Prima NEWS.
Situace je stabilizovaná, na rozvolnění jako u Britů to ještě není
Co se týče epidemické situace v ČR, podle Prymuly je situace vesměs stabilizovaná. Nevidí proto důvod přijímat přísnější opatření. Na kompletní rozvolnění ale ještě neuzrála doba.
„Nemyslím, že půjdeme do úrovně Velké Británie, tedy zrušení kompletně všech opatření. Uvidíme záhy, kam její přístup povede. Je jasné, že je v diametrálně jiné pozici – pokud máte naočkováno u starších kategorií 90 procent, neriskujete dramatický průběh z hlediska závažných případů či úmrtí. Nepochybně tam ale dojde k zatížení nemocnic,“ rozvedl dále v Novém dni.
Epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula Zdroj: CNN Prima NEWS
Nyní se ČR blíží k 50procentní proočkovanosti populace, ideální číslo je ale podle epidemiologa 80 procent i kvůli přítomnosti agresivnějších mutací. Sám má trošku pochybnosti, zda se u covidu dá mluvit o klasické kolektivní imunitě.
„Po covidu nevzniká sterilní imunita, že se už člověk nenakazí a nevylučuje virus – to tady neplatí. Ale když se podíváme třeba na spalničky, u nich kolektivní imunita vzniká, až když je populace proočkována na 95 nebo 97 procent,“ vysvětlil s tím, že je proto očkování co největší části populace stále žádoucí.