Už pár týdnů obchází ekonomické trhy smrtka s krycím názvem Evergrande – gigantická čínská developerská společnost se utápí v dluzích a hrozí, že pokud půjde ke dnu, může pod hladinu stáhnout asijský, potažmo globální trh. Opakuje se historie a příběh o přepáleném trhu s nemovitostmi, nebo jde o další bublinu?
Co je Evergrande a jaké má problémy?
Evergrande je čínská developerská společnost, která má v zemi vůdčí roli při zadávání stavebních projektů. Po celé zemi má rozestavěných přes 700 různých staveb. A v tom je právě potíž. Letos vyšlo najevo, že Evergrande je extrémně zadlužená a nezvládá vyplácet investory ani věřitele.
Čínská společnost totiž v souladu s globálně přepáleným trhem s nemovitostmi kývla na řadu projektů, u kterých musela tušit, že je nezvládne ukočírovat. Miliony lidí si tak u Evergrande předem koupily nemovitost, jenže společnost je v daném termínu nestihla dokončit.
Na čínskou firmu teď tlačí investoři a věřitelé, kteří chtějí své peníze i byty. Evergrande musí řešit pohledávky o celkové hodnotě 300 miliard dolarů (6,5 bilionu korun). Část dluhu musela společnost zaplatit už v září, jenže nesehnala potřebné prostředky. Firmě tak nadále hrozí krach.
Jak Čína situaci řeší?
Většina vlivných společností je v Číně pochopitelně srostlá se státním aparátem. Peking si je vědom, že zhroucení firmy by způsobilo velké problémy na celém trhu s nemovitostmi. Je proto pravděpodobné, že Evergrande padnout nenechá a se splácením dluhu vypomůže (například formou státem ručeného úvěru) a bude motivovat investory, aby skupovali aktiva firmy.
V týdnu se ale objevilo další a nejpravděpodobnější řešení krize. Většinový podíl v kolabujícím Evergrande by mohl odkoupit její developerský konkurent Hopson Development.
Jak reaguje svět?
Když se v půlce září provalilo, že společnost Evergrande je nezdravě zadlužená, začaly se hroutit světové trhy. Do červených čísel slétlo všechno, od akcií po kryptoměny. Trh se ale ze zprávy relativně rychle oklepal a s napětím vyčkává, co bude dál. Riziko globálního krachu totiž stále není zažehnáno.
Může pád Evergrande způsobit světovou ekonomickou krizi?
Na první pohled splňuje dění v Číně všechny parametry první fáze hypoteční krize, která započla v roce 2008 ve Spojených státech. Tehdy se začala hroutit investiční banka Lehman Brothers právě kvůli tomu, že kývla na nesmyslné pohledávky a nevratně se zadlužila.
Finanční experti ale uklidňují, že Evergrande není tak významnou firmou pro světový trh a navíc se společnost pravděpodobně podaří zachránit. To kritizují někteří ekonomové – svět podle nich přistoupil na nový druh kapitalismu, kdy státy nenechávají trhy pročistit, ale kolabující firmy, které jsou důležité pro vládu, raději zahážou kapitálem.