Český pracovní trh nabízí řadu možností. Velkou část zaměstnanců tvoří cizinci. Ti sem míří na pozice napříč všemi obory. Výhodu mají lidé pocházející z Evropské unie a několika dalších evropských států, kteří obvykle nepotřebují pracovní povolení. Co potřebují vědět ostatní cizinci, kteří se chtějí zapojit v Česku do pracovního procesu?
Pro někoho je práce v Česku jedinou možností, jak pracovat za slušných podmínek a přitom zabezpečit blízké. Jindy může být zaměstnání v české kotlině logickým vyústěním pro ty, kteří tady studovali. Existují i případy, kdy k nám zahraniční pracovníky jednoduše přivála náhoda. Ať je to tak či tak, získání místa na českém pracovním trhu má svá pravidla.
Členové Evropského hospodářského prostoru
EU
Belgie, Bulharsko, ČR, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a prozatímně Chorvatsko
Evropské sdružení volného obchodu
Island, Lichtenštejnsko, Norsko
Pro občany ze zemí Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska neznamená práce v ČR nikterak složitou byrokratickou pouť. Jednoduše si projdou registry nabízených pracovních míst, o které si následně zažádají. Hledat mohou třeba v programu EURES.
Uchazeči o práci ze třetích zemí
Lidé ze třetích zemí mají také přístup k databázi volných míst. Tam mohou posílat životopisy, čímž se zároveň zapíšou do oficiálního seznamu uchazečů o práci ministerstva práce a sociálních věcí, kde je mohou vyhledat zaměstnavatelé.
Dobrou službu mohou poskytnout také akreditované pracovní agentury. Těm neakreditovaným je lepší se vyhnout, ne vždy jsou schopné nebo ochotné dodržet původně smluvené podmínky.
„Vždy si ověřte důvěryhodnost zprostředkovatele! Zaměstnání vám v ČR mohou zprostředkovat pouze osoby nebo společnosti, které na to mají povolení od úřadu práce. Pokud by vám tyto služby nabízel kdokoliv jiný, jedná nelegálně,“ varují stránky Práce v České republice a zároveň dodávají, že agentury nesmí od svých klientů vyžadovat poplatky za zprostředkování práce, srážky ze mzdy a podobně. Mimochodem ten samý web pomůže také cizincům, kteří v ČR pracovali, ale o práci přišli.
Web Metropole všech radí: „Buďte co nejvíce samostatní! Nebojte se kontaktovat sociální pracovníky integračních center a nevládních neziskových organizací, kteří vám zdarma pomohou s hledáním volného pracovního místa, sestavit profesní životopis či s přípravou na pracovní pohovor.“
Přehled pracovních oprávnění pro cizince mimo EHP
- Zaměstnanecká karta
- Modrá karta
- Povolení k zaměstnání
- Karta pro vnitropodnikově převedené zaměstnance
zdroj: Cizinci.cz
Všichni obyvatelé třetích zemí, tedy zemí mimo Evropský hospodářský prostor, budou potřebovat některé z pracovních oprávnění. Web Cizinci.cz k nařízení uvádí: „Získat povolení k zaměstnání spolu s platným oprávněním k pobytu, zaměstnaneckou kartu nebo modrou kartu je možné pouze pro konkrétní pracovní místo u konkrétního zaměstnavatele.“
Náležitosti i vysvětlení jednotlivých oprávnění najdete zde.
Pozor na nelegální nabídky práce
Pokud by se cizinec nechal zaměstnat takzvaně načerno, riskuje hned několik postihů. Pokud se zjistí, že cizinec pracuje v ČR nelegálně, může dostat pokutu. Ta pak s velkou pravděpodobností čeká také zaměstnavatele. Což opět může mít nepříznivé dopady na samotného pracovníka. „Pokud Vašemu zaměstnavateli byla uložena pokuta za to, že Vás nelegálně zaměstnával, nelze již vydat dodatečně povolení k zaměstnání ani situaci jinak napravit,“ píše web Práce cizinců.
Tím nejzásadnějším postihem je pak vyhoštění ze země. A to i přesto že samotný zaměstnanec právně odpovědný za nelegální činnost není.
A vhodné je také ohlídat si dodržování podmínek bezpečnosti práce a férového zacházení. Všechno najdete na stránkách SUIP.cz.
Pracovníci ve zdravotnictví
Tento obor je samostatná kapitola. Kdo se rozhodne pracovat ve zdravotnictví, ať už jako lékařský, nebo nelékařský pracovník, může se obrátit na Kontaktní centrum pro cizince. To jim pomůže při jednání s úřady a vyřízení všech povolení. Koordinuje také spolupráci mezi poskytovateli zdravotních služeb a samotnými uchazeči.
Pro podporu cizinců ze zemí mimo EU, kteří chtějí pracovat jako nelékařští i lékařští zdravotničtí pracovníci, bylo zřízeno Kontaktní centrum pro cizince. To informativně pomáhá při jednání s úřady a vyřizování všech povolení. Koordinuje také spolupráci mezi poskytovateli zdravotních služeb a jednotlivými uchazeči ze zemí mimo EU.