Chcete změnit práci? Učiňte tak hned, doporučují experti. Radí, před čím se mít na pozoru

Situace na pracovním trhu může být v dnešní době nejistá. Pokud jsou zaměstnanci nespokojení, měli by ze své pozice odejít hned – může být totiž hůř. Firemní sociolog Vojtěch Bednář a personalista Tomáš Surka ve vysílání CNN Prima NEWS poradili, na co si při hledání nové práce dát pozor a kde najít jistou pozici se stabilním platem.

Nezaměstnanost je v České republice dlouhodobě jedna z nejnižších v Evropské unii, v červenci dosáhla 3,1 procenta. Surka vzkázal, že ti, kteří práci chtějí, si ji najdou. „Někteří lidé reagují tak, že si práci najít nemohou. Důvod je, že hledají pozici pouze ve svém oboru. Pokud člověk chce a nehledá pouze v zaměření, které vystudoval, tak práci najde,“ podotkl.

Stejného názoru je i Bednář. „Lidé musí chtít pracovat a být schopní se vzdělávat či rozšiřovat své kompetence. Doba přeje flexibilním a aktivním, když si ale začnu klást nesplnitelné požadavky, může se stát, že skončím bez práce. A to paradoxně v době, kdy je hlad po nekvalifikovaných zaměstnancích,“ uvedl sociolog.

Nabídky firem jsou velkorysé, snaží se doplnit personální stavy. Pokud je někdo v práci nespokojený, a přemýšlí nad změnou pozice či povolání, měl by tak podle expertů učinit hned. „Největší poptávka je po nekvalifikovaných. Velice záleží, kde pracuji a jak si věřím. Doba je turbulentní a vyhlídky na podzim nejsou optimální. Pokud si lidé věří, je pro ně nyní ideální doba práci změnit,“ sdělil personalista.

Jdete do většího rizika

Bednář doplnil, že výhled do budoucna je nejistý. „Kdybych byl v pozici nespokojeného člověka, který je schopen práci rychle změnit, tak bych tak učinil. Může být hůře. Krize, o kterých se mluví jako o riziku, se očekávaly již před covidem. Pandemie tyto otazníky pouze odložila a situace se s válkou na Ukrajině komplikuje. Pokud člověk chce práci změnit, měl by to zkusit. Jde ale o do něco většího rizika než před rokem,“ vzkázal.

Nabídka benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží budoucí pracovníky zaujmout, je široká. Před čím byste se měli mít na pozoru? „Nevšímejte si jen toho, kolik peněz vám zaměstnavatel nabídne. Dívejte se i na prostředí, ve kterém se pracuje, kolegy a perspektivu nabízené pozice. Problém u zaměstnanců je ten, že do práce přichází s určitým očekáváním, které se později může ukázat jako mylné,“ pokračoval Bednář.

Právě to je podle něj jednou z příčin fluktuace, kdy lidé z pozic odcházejí ve zkušební době nebo krátce po ní. „Pro firmy i zaměstnance je to nepříjemné. Když jdu někam pracovat, tak bych měl o dané společnosti či zaměstnavateli vědět co nejvíce. Ideálně bych měl informace získat od svých potenciálních kolegů. Pozlátko a cukřík, který personalisté nabízejí, nemusí odpovídat tomu, co je uvnitř,“ doplnil.

Surka dodal, že aktuálně lidé hledají flexibilitu a možnost se dále rozvíjet. „Po covidu se stala práce z domova určitým standardem. Nyní je však trend opačný – lidé chtějí využívat možnosti pracovat z kanceláře a být v kontaktu s kolegy,“ vysvětlil.

Kde najdete jistotu?

Otázkou pro ty, kteří si chtějí najít novou práci, je i to, kdo je lepším zaměstnavatelem – zda stát, nebo soukromníci. „Dlouhodobě platilo, že státní sektor nabízel větší jistotu a kariérní řád. To však bylo vykoupeno tím, že mzdy byly nižší. Pro ty, kteří chtějí budovat kariéru, nabízí soukromý sektor více možností,“ dodal Surka.

Bednář doplnil, že záleží na kvalifikaci daného člověka a jeho očekáváních do budoucna. „Když je očekávání vysoké, jste specialista a chcete mít nějaký růst, je realita taková, že vám stát poskytne jistotu, ale nezaplatí vás. Pokud jste na střední kvalifikaci a nemáte zájem stoupat po kariérním žebříčku, tak vás pozice ve státní sféře může oslovit. Stát je, byl a bude bezpečným přístavem. Opravdové odborníky si ale zatím dovolit nemůže,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo
Názory

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:07

U vjezdu do Lymanu vlaje ukrajinská vlajka vztyčená ukrajinskými vojáky

14:45

Ukrajinští vojáci vstoupili do Lymanu, píše server Meduza

13:52

Visingr o obklíčení města Lyman

13:31

Dvě desítky mrtvých mezi civilisty na severovýchodě Ukrajiny si vyžádalo ruské ostřelování, oznámil šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

Nejsem připraven zabíjet. Ruský rapper raději spáchal sebevraždu, než aby válčil

Sedmadvacetiletý ruský rapper Walkie spáchal sebevraždu, aby nemusel na frontu. Umělec – vlastním jménem Ivan Vitalijevič Petunin – se tím vzepřel mobilizaci vyhlášené prezidentem Vladimirem Putinem. Jeho tělo našla policie poblíž výškové budovy v Krasnodaru. Předtím na sociálních sítích zveřejnil vzkaz na rozloučenou, ve kterém veřejnosti sdělil, že nemá právo nikoho zabíjet pro jakékoliv ideály.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinská armáda podle prvotních informací serveru Medusa získala zpět pod kontrolu město Lyman.

Záběry z boje: Dron rozmetal oddíl Rusů. Nechoďte po zoraných polích, vzkázali Ukrajinci

Ukrajinská brigáda Sil teritoriální obrany (TDF) u Dněpru poslala ruským okupantům třaskavý vzkaz. Ve spolupráci s členy speciálních operací (SOF) rozmetali za pomoci granátu svrženého z dronu skupinku ruských vojáků, kteří postupovali válečnou zónou přes jedno z tamních polí. Záběry nepřátelských ozbrojenců, značně otřesených výbuchem, sdílely TDF na svém oficiálním Twitterovém účtu. Zároveň si neodpustili na jejich adresu škodolibě zavtipkovat.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Skandál v Chile. Fanoušci slavili výročí stadionu, ten se jim „odvděčil“ kolapsem

Byl to vskutku netradiční trénink chilského fotbalového týmu Colo-Colo. Na stadion Montumental v hlavním městě Santiago dorazily desetitisíce fanoušků, ačkoliv se nehrál žádný zápas. Chtěly totiž oslavit fakt, že jejich domácí stánek byl postaven před 33 lety a k tomu se chystá velké utkání. Stadion ale při výročí podporovatele nepotěšil – jeho vrchní část se na diváky zřítila a několik z nich zranila.

Ruské střely zabily 20 civilistů na útěku. Neospravedlnitelná krutost, zuří gubernátor

Nejméně dvě desítky lidí, včetně deseti dětí, přišly o život v ruské palbě na kolonu aut s evakuovanými civilisty, kteří se snažili uniknout do bezpečí před ruským ostřelováním nedávno osvobozených míst na severovýchodě Ukrajiny. Oznámila to v sobotu ukrajinská média s odvoláním na gubernátora Charkovské oblasti Oleha Syněhubova a šéfa ukrajinské tajné služby SBU Vasyla Maljuka.

Meghan rozzuřila titulka s její fotkou. Rasismus, obvinila časopis kvůli známé písni

Vévodkyně Meghan vzbudila řadu kontroverzí. Vůbec nejcitlivější bylo nařčení královské rodiny z rasismu. A nyní se opět zdá, že je toto téma pro bývalou herečku opravdu zásadní. Nová kniha s názvem Courtiers odhaluje, že manželka prince Harryho měla být pohoršena i další skutečností. Obálka časopisu Vanity Fair z roku 2017 byla podle ní rasistická, informují zahraniční weby.

Domácí zpravodajství

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.