reklama

PŘEHLEDNĚ: Většina obchodů má zavřeno už skoro dva měsíce. Které zůstávají otevřené?

Podnikatelé ani po téměř dvou měsících obchody otevřít nemohou, vláda totiž nekývla na návrh ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO). Až na výjimky tedy zůstávají malé prodejny zavřené. Nakoupit si lidé mohou i nadále například základní potraviny, zboží z papírnictví nebo lékáren. Od půlnoci z pondělí na úterý v nich nově ale budou muset nosit respirátory nejméně třídy KN95 nebo FFP2 či dvě chirurgické roušky. Které obchody jsou tedy stále ještě otevřené?

reklama

Obchody jsou zavřené už od 27. prosince. Stále platí, že lidé si v kamenných prodejnách mohou nakoupit pouze základní potřeby, jako jsou jídlo, léky či drogerie. Od 19. ledna jsou také otevřená papírnictví či obchody s dětským oblečením a obuví.

Otevřené zůstávají:

 • Supermarkety, večerky a jiné prodejny potravin
 • Drogerie, prodejny hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží
 • Lékárny, výdejny a prodejny zdravotnických prostředků
 • Prodejny brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží
 • Květinářství, prodejny zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby
 • Papírnictví
 • Prodejny dětského oblečení a dětské obuvi
 • Prodejny textilního materiálu a textilní galanterie
 • Prodejny novin a časopisů
 • Prodejny tabákových výrobků
 • Prodejny domácích potřeb a železářství, přičemž za domácí potřeby se nepovažují nábytek, koberce a jiné podlahové krytiny
 • Provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilek zakoupených distančním způsobem
 • Prodejny pohonných hmot a dalších potřeb pro provoz motorových vozidel, prodejny paliv
 • Prodejny náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím
 • Prodejny malých domácích zvířat
 • Prodejny krmiva a dalších potřeb pro zvířata
 • Provozovny (včetně mobilních) s prodejem pietního zboží, například věnce, květinové výzdoby na hroby, pietní svíčky apod.
 • Prodejny zbraní a střeliva

Obchody, na které se vztahuje výjimka, mohou být otevřeny od 5. do 21. hodiny. Z povinné otevírací doby mají výjimku čerpací stanice, lékárny a prodejny na letištích, na nádraží a ve zdravotnických zařízeních, ty se nařízením o otevírací době řídit nemusí.

Všechny obchody, které nejsou uvedeny v seznamu výjimek, musí být zavřeny. Jde například o obchody s oděvy, prodejny nábytku a podlahových krytin, knihkupectví nebo klenotnictví.

Otevření obchodů vláda znovu projedná příští týden

Ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO) vládě v pátek navrhoval, aby povolila „dootevření“ maloobchodů od pondělí 22. ledna. Podle něj se nejedná o rozvolňování stávajících protikoronavirových opatření. Platila by přísná hygienická pravidla, personál by měl povinnost nosit respirátory třídy FFP2, na 15 metrů čtverečních provozní plochy by připadl jeden zákazník.

Proti byl ale například ministr školství Robert Plaga (za ANO), který dal vládě na výběr mezi otevřením obchodů a březnovým návratem dětí do škol. Znovuzprovoznění obchodů by za rozvolňování považovali i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Před rozvolňováním navíc varovali někteří odborníci, například epidemiolog Rastislav Maďar nebo imunolog Václav Hořejší. Ten by dokonce, stejně jako epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, vyhlásil dvoutýdenní tvrdý lockdown.

Předseda vlády Andrej Babiš na rozdíl od ministrů ale ještě ve čtvrtek nevěděl, na kterou stranu se přidá. „Nemám žádný názor,“ prohlásil na dotaz, zda je pro otevření obchodů. I když vláda nakonec v pátek na návrh Havlíčka nekývla, ministr svůj boj nevzdává a téma chce na vládě znovu otevřít příští týden.

Nechme podnikatele fungovat a zaplaťme testy

Podle Havlíčka je potřeba nastavit pravidla a vytvořit jakýsi „paralelní svět“. Obchody, služby a restaurace by tak fungovaly za přísných hygienických podmínek a lidé by mohli místa navštívit jen s negativním testem.

„Pojďme využívat samotesty. Říkám: vezměme peníze, které dnes pereme do podpory podnikání, nechme podnikatele fungovat a místo toho zaplaťme testy. Bude to stát miliardy korun, ale plaťme je, ať se každý testuje. Budeme motivovat lidi, aby se testovali, protože když budou vědět, že jsou ok, budou moci do kina, sportovat, do fitness centra, zaplavat si. Tomu říkám ten paralelní svět,“ vysvětlil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Havlíček.

Vláda v pátek přesto jednu změnu udělala. Nařídila, že lidé budou muset od půlnoci z pondělí na úterý povinně nosit respirátory nejméně třídy KN95 nebo FFP2 či dvě chirurgické roušky, a to v místech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou obchody, nemocnice či veřejná doprava.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama