reklama

Obchody se od pondělí neotevřou, rozhodla vláda. Situace není dobrá

Většina obchodů zůstane zavřená. Vláda v pondělí rozhodla, že jejich provoz nepovolí. Na otevření tlačil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který chce návrh znovu projednat příští týden.

reklama

Podle kabinetu není pandemická situace dobrá. Příští týden má o tématu otevření obchodů znovu jednat. „Zatím jsme obchody odložili, ale příští týden navrhnu další kroky podle aktuálního pandemického stavu,“ napsal CNN Prima NEWS Havlíček.

K tématu

Na Twitteru doplnil, že pandemická situace není dobrá a dál se šíří britská mutace viru. „Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme,“ napsal vicepremiér.

Vláda uvažovala o tom, že zruší zákaz maloobchodního prodeje od pondělí. Někteří obchodníci už se na otevření začali připravovat. Platila by přísná hygienická pravidla, personál by měl povinnost nosit respirátory třídy FFP2, na 15 metrů čtverečních provozní plochy by připadl jeden zákazník.

Obchody jsou zavřené už od 27. prosince. Některé mají výjimky, otevřené mohou být například lékárny, benzinové pumpy, trafiky, květinářství nebo zámečnictví.

Havlíček tlačí na uvolnění i dalších restrikcí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že už není dlouho udržitelné, aby bylo všechno zavřené.

„Nemůžeme žít pořád v restrikcích. To jde po dobu několika týdnů, měsíců, ale ne let. Nemůžeme izolovat ekonomiku, rodiny, sportovní aktivity, kulturní aktivity tak dlouho. Lidé se z toho zblázní a stát to neufinancuje. Po roce už nemůžeme hrát jen restrikce a utahovat šrouby. Nemůžeme jen lidi izolovat a čekat, až se čísla srazí dolů. Je evidentní, že se z toho nedostáváme,“ prohlásil.

Havlíčkova vize paralelního světa

Podle Havlíčka je potřeba nastavit pravidla a vytvořit jakýsi „paralelní svět“. Obchody, služby a restaurace by tak fungovaly za přísných hygienických podmínek a lidé by mohli místa navštívit jen s negativním testem.

„Pojďme využívat samotesty. Říkám: vezměme peníze, které dnes pereme do podpory podnikání, nechme podnikatele fungovat a místo toho zaplaťme testy. Bude to stát miliardy korun, ale plaťme je, ať se každý testuje. Budeme motivovat lidi, aby se testovali, protože když budou vědět, že jsou ok, budou moci do kina, sportovat, do fitness centra, zaplavat si. Tomu říkám ten paralelní svět,“ vysvětlil Havlíček.

K tématu

Další hlavní zprávy

Fotbal

Hororový konec doposud snové sezony. Provod si přetrhl vazy v koleni, přijde o EURO

Hororový konec doposud snové sezony. Provod si přetrhl vazy v koleni, přijde o EURO

Hned jak záložník Slavie Praha Lukáš Provod v zápase v Olomouci spadl zcela nezaviněně na zem, bylo jasné, že je zle. Držel se za pravé koleno a po chvíli musel vystřídat. Trenér Jindřich Trpišovský po zápase pronesl, že to „nevypadá na nejhorší“. Bohužel se mýlil. Hvězda této sezony má přetržený zkřížený vaz v koleni a musí podstoupit operaci. To znamená, že přijde o nadcházející EURO.

Našly se ostatky zmizelého Krejčířova otce? Po 19 letech může být v případu jasno
Konec epidemie? V neděli přibylo nejméně nakažených koronavirem od srpna
Covid výrazně snížil počet rozvodů v Česku. Kvůli pandemii ale značně ubylo i svateb
reklama
reklama
Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Partie

Domácí zpravodajství

Turboočkování funguje skvěle. V pondělí umožníme registraci lidí 45+, slibuje Babiš
Další články
reklama
reklama