Tisková konference po jednání ministrů v Lánech (zdroj: CNN Prima NEWS)
Vláda schválila čtyři nová znění mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví a navrhla další úpravy. Ty se týkají například časové prodlevy mezi první a druhou dávkou očkování. Nastínila také strategii pro podzimní návrat dětí do škol. Přinášíme přehled změn ze strany ministra Adama Vojtěcha (ANO).
- Lidé venku odloží roušky, v MHD a budovách zůstanou
Od 1. července už nebudou povinné respirátory na nástupištích a v čekárnách veřejné dopravy, v motorových vozidlech, ve vnějších prostorách provozoven stravovacích služeb a na veřejných nebo soukromých akcích, kde bude uvnitř na jednom místě méně než deset osob a venku 30 osob. Povinnost nosit alespoň roušku přestane platit na všech venkovních veřejných místech, ve vnitřních prostorách budou povinné jen tam, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň dvou osob vzdálených od sebe méně než dva metry, nejedná-li se o členy domácnosti.
- Změna intervalu u očkování druhou dávkou
Lidé si mohou změnit termín očkování druhou dávkou vakcíny proti covidu od firmy Pfizer/BioNTech. Možný je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) posun až o osm dní. Termín druhé dávky dosud očkovací centra automaticky dávala na 42 dní. Nově může být vakcína, která se v ČR aplikuje nejčastěji, podána už za 34 dní. Od července by se mohla vakcína aplikovat znovu po 21 dnech.
- Laboratoře musí dělat i testy na mutace koronaviru
Ministerstvo zdravotnictví také od 1. července nařídilo laboratořím, které testují PCR vzorky na přítomnost koronaviru, aby současně provedly u každého pozitivního vzorku tzv. diskriminační RT-PCR vyšetření na zjištění případné mutace koronaviru. Toto vyšetření budou mít povinnost provést u všech pozitivních vzorků do 24 hodin, případně si musí najmout jinou laboratoř, která to dokáže provést.
- Dotační program pro zdravotníky
Vojtěchův resort vypsal dotační program pro zdravotníky, kteří pečovali o hospitalizované pacienty s covidem. Cílem je pomoci zdravotníkům z nemocnic, kteří v uplynulém období zažívali extrémní psychickou zátěž spojenou s náporem pacientů a také s nebývale vysokými počty zemřelých.
Každé nestátní zdravotnické zařízení, které v období od 1. března 2020 do 17. května 2021 pečovalo o nakažené pacienty, bude moci požádat o osm tisíc korun na zdravotnického pracovníka či jiného odborného pracovníka. Z těchto peněz pak bude moci dotyčný čerpat zdravotní služby za účelem obnovy tělesných a duševních sil, například na pobyt v lázních.
- Pravidla pro podzimní návrat dětí do škol
Vláda má také na stole plán na screeningové testování dětí tříd základní školy, střední školy a konzervatoře v denní formě vzdělávání po jejich návratu do školních lavic v září. Plošné testování má pomoci získat komplexní informaci o virové náloži a s tím související potenciál šíření nákazy v populační věkové skupině v rozmezí věku 6 až 18 let, a to v období bezprostředně po letních prázdninách.
Testování ve školách bude zahájeno první školní den a ukončeno 9. září a na jeho zajištění bude potřeba zhruba 4,2 milionu antigenních testovacích sad. Část z nich pokryjí nespotřebované sady z aktuálního školního roku, zbytek dokoupí Správa státních hmotných rezerv.
- Novela zákona o léčivých přípravcích, náhrada újmy po očkování
Vláda předloží do Parlamentu novelu zákona distribuci léčivých přípravků obsahujících očkovací látku proti koronaviru, o náhradě újmy způsobené očkovaným osobám těmito léčivými přípravky a dalších souvisejících zákonů, která má umožnit bezplatné úhrady očkovacích látek na covid, které stát získá jinak než prostřednictvím centrálních nákupů organizovaných Evropskou komisí. S úhradou očkování u vakcín získaných z jiných zdrojů totiž současná právní úprava nepočítá.
- Dalších 50 milionů korun na očkovací kampaň
Ministři se na jednání shodli, že v kampani je třeba pokračovat i v dalších měsících, které rozhodnou o tom, zda obyvatelstvo ČR dosáhne proočkovanosti potřebné k získání kolektivní imunity. V současné době se pohybuje na hranici 50 procent. Nyní bude podle vlády třeba intenzivněji přesvědčovat další skupiny obyvatelstva, například mladé lidi, rodiče dětí starších 12 let nebo ty, kteří mají o prospěšnosti a bezpečnosti vakcín pochybnosti. Vláda proto souhlasila s uvolněním dalších 50 milionů korun na další fázi komunikační kampaně.
Vláda rozhodla o prodloužení prominutí DPH na respirátory třídy FFP2 a vyšší po dobu letních prázdnin od 1.7. do 31.8.2021. Počítáme s tím, že nošení respirátorů v MHD a ve veřejných prostorech zatím bude pokračovat. Odpuštěná daň pomůže zajistit cenovou dostupnost pro všechny 👍
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) June 28, 2021
- Prodloužení výjimky z placení DPH pro respirátory
Kabinet schválil také návrh na prodloužení stávající výjimky z placení DPH u ochranných prostředků – respirátorů, filtračních polomasek a dalších souvisejících produktů. Dosavadní pardon ministryně financí měl skončit k 30. červnu, vláda ale pověřila místopředsedkyni vlády, aby vydala nové rozhodnutí, kterým ho prodlouží až do 31. srpna.
- Prodloužený program Antivirus
Dojde také k dalšímu prodloužení programu Antivirus A, kterým stát poskytuje zaměstnavatelům náhrady mezd za nařízené karantény a izolace. Vzhledem k tomu, že tyto karantény a izolace jsou nařizovány i nadále, přestože se epidemická situace zásadně zlepšila, a nedá se vyloučit jejich další nárůst v souvislosti s výskytem nebezpečných mutací koronaviru, souhlasila vláda s návrhem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na uznatelnosti výdajů do 31. října.