Návštěva předsedy Senátu České republiky Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu představuje překročení červené čáry. Podle agentury Reuters to prohlásil čínský ministr zahraničí Wang I, který v úterý jednal v Berlíně se šéfem německé diplomacie Haikem Maasem. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) věří, že cesta předsedy Senátu nepoznamená vztahy mezi Českem a Čínou.
„Chceme dál pracovat na strategickém dialogu,“ řekl Petříček novinářům. Zdůraznil ale, že se Česko musí ohradit, když na jeho adresu zaznívají z čínské strany výroky, které nepatří do diplomatických vztahů dvou suverénních zemí.
Čínský šéf diplomacie Wang I v pondělí řekl, že Vystrčil zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny. České ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo čínského velvyslance v Praze a proti výroku protestovalo.
„Tchaj-wan je čínským teritoriem,“ řekl v úterý Wang I. „A země, které s Čínou udržují diplomatické vztahy, to musí uznat,“ doplnil s tím, že v opačném případě by to znamenalo vměšování se do vnitřních záležitostí Číny.
Petříček také zdůraznil, že se česká zahraniční politika ve vztahu k Číně Vystrčilovou cestou nijak nezměnila. „Za naši zahraniční politiku zodpovídá vláda. Vláda, stejně jako předchozí vlády, má svoji jasně definovanou politiku ve vztahu k Číně. Vyhrazujeme si také právo s Tchaj-wanem v konkrétních oblastech spolupracovat a těchto principů se držíme,“ prohlásil.
Peking ale považuje ostrovní Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii a Vystrčilovu cestu za porušení principu jedné Číny. „Překročil červenou čáru. Čína musí svou suverenitu a teritoriální integritu bránit,“ prohlásil Wang, který během tiskové konference opakovaně zdůraznil nutnost dodržování principu jedné Číny.
Vystrčil na Tchaj-wan přiletěl v neděli, cestu ukončí v pátek. Čína proti návštěvě několikrát ostře protestovala. S cestou nesouhlasil například ani český prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš.