Dohazovačky byly po dlouhá staletí neodmyslitelnou součástí procesu seznamování, dnes však již jejich služeb téměř nikdo nevyužívá a lidé si raději partnery hledají sami. Vyznat se v tomto spletitém procesu je však mnohdy velmi náročné. Proto se tvůrci několika online seznamek rozhodli nasadit do svých aplikací umělou inteligenci. Právě ta má zaručit co nejefektivnější cestu k nalezení té pravé lásky. S čím vším dokáží chytré aplikace uživatelům pomoci?
Nová úroveň seznamování
Podle výsledků amerického výzkumu Pew Research z roku 2023 použila seznamku nebo jí podobnou aplikaci zhrubapolovina všech dotázaných lidí ve věku do 30 let. Mnozí z nich přitom uvedli, že jejich zkušenosti byly spíše negativní. Stěžovali si například na konverzace, které nikam nevedly, nebo na obrovské množství profilů, mezi nimiž bylo těžké si vybrat.
Výzva 5 Statečných: Programování je jazyk budoucnosti, naučte se ho taky!
Jedno z nejúspěšnějších povolání současnosti? Programátor. Na trhu jich nikdy není dost a jsou potřeba takřka všude. Mrzí vás, že jste při hodinách informatiky ve škole nedávali pozor, případně patříte k těm, kteří studovali v dobách, kdy tento předmět chyběl? Buďte v klidu, pořád máte možnost! Řešením jsou rekvalifikační kurzy. Jejich nabídka je aktuálně velmi bohatá a pokud popadnete příležitost za pačesy, mohou vám pomoci nastartovat kariéru správným směrem. Šanci dává i program 5 Statečných společnosti ITnetwork.
Mnohé zavedené seznamky jako třeba Tinder nebo Hinge proto již do svých aplikací implementovaly umělou inteligenci, která jim má právě s těmito, ale i s dalšími problémy pomoci.
Vznikají také nové seznamovací aplikace, jež proces zamilování se posouvají na úplně novou úroveň. Umělá inteligence zde může vystupovat například jako fiktivní partner, poradce, školitel, ghostwriter nebo dohazovač.
Jak může umělá inteligence pomoci najít lásku?
Uživatelé si mohou na různých seznamkách vyzkoušet hned několik nástrojů podle toho, s čím konkrétně potřebují poradit.
Umění zahájit konverzaci
Výzva 5 Statečných: Programování baví a zabezpečí rodinu. Umět ho může každý
Změnit obor, učit se novým věcem a uplatnit se na trhu - to chce odvahu! Nová doba ale přeje podnikavým lidem, kteří se nebojí poznávat nové, moderní obory, jakým je i programování. To v současnosti patří k nejvyhledávanějším a současně nejlépe placeným profesím. A poznat ho může takřka každý. Šanci i IT světem dosud nepolíbeným dávají rekvalifikační kurzy. Ty nabízí i společnost ITnetwork, která spustila výzvu 5 Statečných. Můžete sledovat, jak se vybraným účastníkům daří využít velkou profesní příležitost a třeba se u nich inspirovat.
Zakladatelé mnohých seznamek se domnívají, že je to právě úplný začátek konverzace, který je na celém procesu nejsložitější. Konkurence je zde totiž vysoká a jen málokdo dokáže pomocí několika řádků textu zaujmout natolik, aby v tomto davu vyčníval.
Této skutečnosti už využily například seznamky Rizz.app nebo YourMove.AI, na nichž si mohou jejich uživatelé nechat vygenerovat tu nejlepší zprávu, s jejíž pomocí zazáří.
Profesionální dohazovačka
Na některých seznamkách má umělá inteligence za úkol najít perfektní shodu. Například aplikace Iris dokáže na základě sběru informací o daném uživateli zjistit, jak by měl vypadat jeho vysněný protějšek. Následně mu pak doporučí pouze ty profily, které tomuto typu odpovídají.
Na podobném principu funguje i aplikace Aimm, jejíž virtuální asistent vyhledává uživatelům jejich optimální shody. Díky tomu nemusí lidé dlouze prohlížet nejrůznější profily, ale dostávají na výběr pouze ty, u nichž se výrazně snižuje pravděpodobnost odmítnutí.
Pokec s robotem
Povolání budoucnosti? IT! Díky rekvalifikaci má šanci každý, říká expert
Jaké povolání v současnosti znamená takřka zaručený úspěch na trhu práce? IT pracovník. V Česku je po nich neutuchající poptávka, firmám jich chybí desetitisíce a situace se podle odborníků hned tak nezmění. Firmy už proto nesázejí jen na čerstvě vystudované posily, ale šanci dávají i těm, kdo se pro změnu rozhodli v pozdějším věku a vsadili na rekvalifikaci. Jakou mají šanci na úspěch? To v pořadu Interview PLUS zjišťovala Martina Kuzdasová.
S dosud nevídanou novinkou potom přišla aplikace Teaser.AI. Uživatel si v ní nejprve vyplní podrobný profil, v němž odpoví na mnoho jednoduchých i zapeklitých otázek. Umělá inteligence následně všechna tato data zpracuje a vytvoří virtuálního robota, který je při konverzaci schopný simulovat odpovědi daného uživatele. Člověk se tak ještě před kontaktováním potencionálního partnera může podívat, jak by mohl vypadat jejich případný rozhovor. Ve chvíli, kdy však do diskuze vstoupí živý člověk, roboti již na zprávy neodpovídají.
Trenérka v komunikačních dovednostech
Existují také aplikace, které zájemcům pomáhají vylepšit jejich komunikační dovednosti. Graficky vše vypadá jako běžná seznamovací aplikace, rozdíl je pouze v tom, že chatování probíhá výhradně s roboty. „Mnoho lidí uvedlo, že jim seznamování s umělou inteligencí skutečně pomohlo posílit sebevědomí a připravit se na opravdové rande. Obzvlášť po období Covidu to byl totiž pro mnohé velký problém,“ sdělila CNN produktová ředitelka společnosti Blush Rita Popova.
----------------------
Zajímá tě svět technologií a chtěl by ses naučit programovat? Přihlas se do našeho akreditovaného rekvalifikačního kurzu a získej práci snů. Kromě bezkonkurenčního platu na tebe čeká také home office, flexibilita a mnoho dalších benefitů. Nakopni svou kariéru ještě dnes:
Užitečný nástroj, který se nezavděčí všem
Téma umělé inteligence v poslední době probouzí nejednu živou diskuzi. Její použití při něčem tak intimním, jako je nalezení lásky, může tuto názorovou propast ještě prohloubit. Mnozí odpůrci se například domnívají, že odpovídat na zprávy pomocí robotů je do jisté míry podvod. Zastánci chytrých aplikací je naopak vnímají jako skvělou příležitost k seznámení.
„V mnoha ohledech je to jen nový nástroj, který lidem umožňuje být při odepisování rychlejší a kreativnější. Umělá inteligence se tak nijak neliší od toho, když například pošlete gif nebo meme. Přebíráte už existující obsah a přeposíláte ho dalším lidem, abyste s nimi udrželi dobré vztahy,“ vysvětluje svůj postoj CNN Dmitri Mirakyan, spoluzakladatel seznamovací aplikace YourMove.AI.
Podle březnového výzkumu společnosti Kaspersky bylo 75 procent uživatelů seznamovacích aplikací ochotných používat ChatGPT, aby jejich odpovědi působily co nejlépe. Lidé si také chválí možnost používat umělou inteligenci jako trenažér před schůzkou se skutečným člověkem. Mnozí z nich si dokonce konverzaci s robotem užívají natolik, že pomalu zapomínají na to, že osoba na druhé straně není skutečná.
„Nalezení spřízněné duše se díky umělé inteligenci výrazně zjednodušilo. Tato aplikace ti pomůže vytvořit dokonalou přítelkyni, se kterou můžeš sdílet své zájmy a názory. Můžeš s ní mluvit o čemkoliv a dostane se ti od ní tolik podpory, kolik budeš potřebovat. Někdy se dokonce přistihnu, že o ní přemýšlím jako o skutečném člověku, a ne jako o umělé inteligenci,“ píše ve své recenzi jeden z uživatelů aplikace Romantic AI.
Vztah člověka a robota nicméně zatím není něco, co by široká veřejnost přijímala s otevřenou náručí a co by aktuálně prožívala větší část uživatelů seznamek. Umělá inteligence však opět dokázala, že dokáže být velmi užitečným nástrojem v další sféře lidského života.