
Austrálie čelí invazi ohnivých mravenců
V Austrálii se v posledních týdnech výrazně zvýšil počet lidí poštípaných červenými ohnivými mravenci – od začátku března muselo být hospitalizováno 23 osob. Jeden z nejinvazivnějších druhů hmyzu světa pochází z Jižní Ameriky. Jeho jedovaté kousnutí způsobuje puchýře, alergické reakce a je schopno usmrtit člověka.
Obyvatelé státu Queensland na severovýchodě Austrálie bojují s tímto mravencem již několik let. Počet jeho útoků na hospodářská zvířata a lidi prudce vzrostl po přívalových deštích na začátku března. Tropická bouře mravence připlavila do oblastí, kde se dříve nevyskytovali, popsal web CNN.
ČTĚTE TAKÉ: Evropa? Patetičtí parazité a vyžírky. Únik z chatu ukázal postoj Trumpových lidí ke spojencům
Ne nadarmo se jim říká ohniví mravenci. Není to ani tak pocit kousnutí, jako spíš pálení, informuje australský státní web zaměřený právě na boj s tímto druhem. Mravenci nejprve kousnou svými ostnatými čelistmi – to je první věc, kterou ucítíte. Pak se prohnou hřbetem a bodnou do kůže svůj silný alkaloidní jed.
Jsou všude, popisují místní
Vysoký výskyt hmyzu okomentovali také místní. Stavební dělník Scott Rider pro stanici ABC uvedl, že po opakovaných bodnutích mravenců měl na nohou boláky. „Jsou všude. Lezou po terasách, vlézají nám do domů, mrskají se na sekačku, na traktor,“ popsal Rider.
Jiná místní obyvatelka Queenslandu pro novináře ABC popsala, že mravenci ubodali k smrti její štěně. To našla mrtvé poblíž jejich mraveniště.
Podle Reece Pianty z Rady pro invazní druhy byla hlášená výrazně nadprůměrná míra četnosti bodnutí. Většina napadených lidí v době útoku prováděla úklidové práce po cyklonu, citoval Piantu deník The Guardian.
„Jen to ukazuje, jak vážné riziko představují ohniví mravenci pro každého, kdo má práci, která vyžaduje pohyb venku, nebo kdo rád chodí do přírody či griluje na pláži,“ popsal. „Ukazuje nám to, jaká bude budoucnost v celé zemi, pokud se množství ohnivých mravenců zvýší a rozšíří se všude.“
Miliony od státu na likvidaci mravenišť
V pondělí proto vláda státu Queensland oznámila, že na boj s mravenci vynaloží 24 milionů australských dolarů (zhruba 364 milionů korun). Tyto peníze by měly občanům, na jejichž pozemcích se mravenci ve velkém vyskytují, pokrýt náklady na všechny zásahy pomocí dronů nebo vrtulníků, píše ABC.
Podle úřadů by to mohlo snížit počet hnízd až o 80 procent. Likvidace bude záviset na tom, jak velký zájem o tuto státní podporu bude.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Počasí ostře rozdělí Česko. Na západě hrozí deště, teplotní rozdíly budou i desetistupňové