Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.
Odborníci se po objevení nové varianty zvané omikron takřka ihned pustili do nové práce. Mají v úmyslu zjistit vše, co lze. Cílí primárně na vlastnosti nové varianty koronaviru. Informuje o tom americká televize CNN.
Nová mutace omikron: Spása, která ukončí pandemii, nebo smrtící hrozba?
Vzbudila pozdvižení po celém světě, nakonec za ni možná ještě budeme rádi. Někteří odborníci před novou mutací koronaviru nazvanou omikron varují, řada států kvůli ní zavřela hranice. Část vědců ale přichází s novou teorií: omikron může pandemii ukončit.
Vědce zajímá například míra infekčnosti omikronu, ale také to, zda způsobuje závažný průběh onemocnění nemoci COVID-19. Na přetřes samozřejmě dojde i její šíření u očkovaných osob. Výzkumný projekt už spustila například společnost AstraZeneca, která sama přišla s jedním druhem vakcíny, jenž je dnes pojmenován Vaxzevria. Společnost již rozběhla práce v afrických státech Botswana a Svazijsko. Obě země hraničí právě s JAR.
Výzkumníci tak testují vzorky nové varianty například na odebrané krvi vakcinovaných dobrovolníků a lidí, kteří onemocnění COVID-19 v minulosti prodělali. Do zkoumání se už pustily i společnosti Johnson & Johnson či Pfizer.
Americký imunolog a hlavní představitel boje proti pandemii koronaviru v USA Anthony Fauci uvedl, že vědci mohou virus také pěstovat v bezpečných laboratorních podmínkách. Zde pak lze sledovat jeho vývoj a aplikovat k němu právě vzorky krve očkovaných či neočkovaných osob.
Nějaký čas však potrvá, než přijdou relevantní výsledky výzkumů. První informace se očekávají za dva až čtyři týdny.
Flegr: Omikron možná pomůže ukončit pandemii
Svět se omikronu zatím velmi obává. Řada států přerušila letecká spojení mezi svými městy a Jižní Afrikou, stejně tak se zpřísnily podmínky po příletu z afrických zemí. Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím pouze uvedla, že se jedná o silně nakažlivou mutaci, a tudíž přináší velké riziko.
Na druhou stranu se zatím ukazuje, že průběh onemocnění po nakažení mutací omikron bývá jiný a především mírnější. Projevuje se těžkou únavou, bolestí hlavy a těla. Začíná se tak hovořit o tom, že omikron by nakonec mohl být nepravděpodobným zachráncem.
Že by varianta omikron mohla pomoci, si myslí i evoluční biolog Jaroslav Flegr. „My se jí bojíme, ale možná nám pomůže tuto epidemii ukončit. Jsou náznaky, že by mohla mít nižší patogenitu a méně by ubližovala nakaženým, což by byl dar z nebes,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Flegr.
„Pokud se prokáže, že omikron způsobuje mírnější formu onemocnění, byl by to předčasný dárek k Vánocům,“ napsal na Twitteru německý zdravotnický expert a možný příští spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.