Buča: symbol války
Razmanu Kadyrovovi narostla křídla a v Kremlu se prý snaží o malý převrat. Tak popisuje dění v okolí ruského prezidenta Vladimira Putina zdroj z ruských bezpečnostních služeb. Čečenský vůdce touží po větším vlivu a nebojí se tvrdě kritizovat ani dříve nedotknutelného mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, informuje web deníku The Times.
Kadyrov se ostře opřel do Peskova a obvinil ho z toho, že selhal v rozpoznávání pravého vlastenectví během války na Ukrajině. „Něco by se s tím mělo udělat,“ řekl. Dotčený čečenský vůdce tak reagoval na skutečnost, že mu mluvčí Kremlu nepoblahopřál k povýšení do hodnosti generálporučíka. Kadyrovovi také neušlo, že Peskov označil za „velkého vlastence“ televizního moderátora Ivana Urganta, který na sociálních sítích sdílel protiválečné příspěvky.
Kadyrov goes on a rant against Peskov, apparently over not congratulating him on becoming a Lt. General. Says his priorities are all screwed up, and "something must be done about that". Run, Dima, run. pic.twitter.com/Z2AjHjQNHI
— ChristoGrozev@bsky.social (@christogrozev) April 3, 2022
Taková kritika Putinova mluvčího je velice neobvyklá a podle ruského analytika Kirilla Rogova to o něčem svědčí. „Peskov byl považován za jakési ztělesnění Putina a nikdo tento status nezpochybňoval. Byl nezničitelný a nedotknutelný. To už ale neplatí,“ napsal Rogov podle The Times.
Kadyrov si ale na mušku nevzal jen Peskova. Už předtím tvrdě zkritizoval i šéfa týmu ruských vyjednavačů Vladimira Medinského. Poté, co někdejší ministr kultury oznámil stahování ruských jednotek z Kyjevského regionu, čečenský vůdce navrhl, že by mu měl někdo zalepit pusu páskou.
Že v Kremlu není vše v nejlepším pořádku, má dokazovat i údajná výpověď nejmenovaného příslušníka ruských bezpečnostních služeb, kterou zveřejnil exilový lidskoprávní aktivista Vladimir Osečkin. Kadyrova prý invaze na Ukrajinu řádně povzbudila a situace hodlá využít. „Zdá se, že se rozhodl hrát vabank. Kadyrov v Kremlu rozjel silnou kampaň s cílem zdiskreditovat šéfy bezpečnostního křídla,“ měl napsat informátor vystupující pod přezdívkou Wind of Change (slavná píseň německé rockové skupiny Scorpions z roku 1990, která oslavuje politické změny ve východní Evropě, pozn. red.).
Analytička: Je to přitažené za vlasy
„Nyní tam panuje tak turbulentní situace, že by Kadyrov mohl uspět. Pokud by mu Putin předal velení nad bezpečnostním blokem, i třeba částečné, druhý den bude celé Rusko v jeho rukách,“ dodal informátor.
Analytička a specialistka na Kreml Tatiana Stanovajová ale takový vývoj událostí nepředpokládá a považuje ho přitažený za vlasy. „Kadyrov sice pro Kreml představuje problém, ale Putinovi stačí povolat si ho do Moskvy říct mu, kde je červená linie, kterou by neměl překročit,“ řekla analytička pro The Times. Stanovajová dodala, že ruský prezident teď řeší mnohem závažnější záležitosti.
Razman Kadyrov je bývalý bojovník za nezávislé Čečensko. V roce 2000 ale přísahal věrnost Kremlu, čímž se podle řady Čečenců dopustil neodpustitelné zrady. Výměnou za loajalitu umožnil Putin Kadyrovovi téměř neomezenou moc nad převážně muslimskou republikou na jihu Ruska. Kadyrov v Čečensku vládne pevnou rukou a čelí kritice nevládních organizací kvůli hrubému porušování lidských práv. Politická opozice téměř neexistuje, stejně tak například příslušníci sexuálních menšin, které podle mnoha výpovědí úřady vyhnaly, uvěznily, nebo nechaly zabít.
Nyní Kadyrovovy milice bojují po boku Rusů na Ukrajině. Z území, kde se vyskytují, chodí zprávy o jejich bezohlednosti a krutosti. Tzv. kadyrovci se podle svědků dopouštějí vyhrožování, znásilňování, ale i vražd. Svoji roli měli sehrát také při masakru v Buči. To se ale netýká všech Čečenců ve válce. Na ukrajinské straně totiž bojují čečenští odpůrci Kadyrova, kteří kvůli diktátorovi svoji vlast opustili.