V osmdesátých letech byl Rodney James Alcala za celebritu. Roku 1978 se účastnil „The Dating Game,“ seznamkové hry, ve které si žena podle odpovědí mužů vybírala toho pravého, a kde vystupoval jako úspěšný fotograf. V té době měl již za sebou 34měsíční pobyt ve vězení za znásilnění osmileté dívky, později vyšlo najevo, že byl i několikanásobným vrahem. Odkládaného trestu smrti se ale nedožil, v sobotu zemřel.
Právě kvůli účasti v randicí show a pozdějším odhalení dostal Alcala přezdívku „vrah ze seznamky“. Dva roky po soutěži byl muž odsouzen k trestu smrti za únos a vraždu dvanáctileté Robin Samsoeové, kterou spáchal v roce 1979. Jenže poprava se uskutečnit nestihla. Nejvyšší kalifornský soud trest zrušil, aby zahájil nový proces, píše CNN.
Do třetice a přesto bez výsledku
V roce 1986 byl Alcala, který již seděl ve vězení, opět odsouzen k smrti. I tentokrát však federální odvolací soud v roce 2003 verdikt zrušil. Započal tak třetí soudní proces. Během vyšetřování jiných vražd ze 70. let byla navíc jeho DNA objevena na dalších místech činu. Pro porotu v okrese Orange byl tak rozsudek jednoznačný: vinen.
„Rozparovač“ ubodal známost hollywoodského herce. Odsoudili ho k trestu smrti
Usvědčený vrah Michael Gargiulo, který je znám také pod přezdívkou hollywoodský rozparovač, byl ve Spojených státech odsouzen k trestu smrti za vraždu dvou žen v prvním desetiletí tohoto tisíciletí. Informovala o tom v sobotu stanice BBC. Příbuzní obětí, kteří v pátek v Los Angeles vyslechli rozsudek, reagovali pláčem.
K trestu smrti byl Alcala nakonec odsouzen nejen za vraždu dvanáctileté Samsoeové, ale i 18leté Jill Barcomové, 27leté Georgie Wixtedové, 32leté Charlotte Lambové a 21leté Jill Parenteauové. Ke všem vraždám došlo v letech 1977 až 1979. Sám se navíc přiznal k zabití dalších dvou žen ve státě New York. Tam byl odsouzen k 25 letům vězení – za vraždu Cornelie Crilleyové, kterou spáchal v roce 1971, a Ellen Jane Hoverové o šest let později.
Vyšetřovatelé jsou však názoru, že Alcala stál i za dalšími vraždami minimálně v čtyřech státech. O jeho vině však nemají přesvědčivé důkazy. A muž se k nim již přihlásit nemůže. Po více než třiceti letech obav z popravy vrah tomuto trestu „unikl“. V sobotu ráno v nemocnici poblíž státní věznice Corcoran ve střední Kalifornii 70letý vrah zemřel přirozenou smrtí.
Od soudního rozhodnutí o trestu smrti zpravidla v USA uplyne řada let. V Kalifornii na popravu čeká přes 700 vězňů, nicméně tamní guvernér Gavin Newsom na výkon nejvyššího trestu vyhlásil moratorium.