Obránce fotbalové reprezentace, která ve čtvrtek večer odehraje utkání Ligy národů v Portugalsku, Ondřej Kúdela se stane prvním Čechem v nejvyšší indonéské lize. Již v úterý potvrdil přestup do klubu Persija Jakarta také jeho dosavadní zaměstnavatel – SK Slavia Praha.
MS ve fotbale 2022
Muž v pozadí neobvyklého přesunu, Libanonec Feras Alí, který přes dvacet let žije v Česku, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiznává, že pětatřicetiletý stoper jde za nejvýhodnější nabídkou. „Nesrovnatelné s českými poměry. To, co měl tady, se dá označit za nízký plat. Teď bude brát mnohem víc,“ popsal Alí.
Kúdelovým oficiálním agentem je teplický Martin Hrdlička, který však spolupracuje právě s Alím. Ten má výborné kontakty na svazy a kluby v arabském světě a stojí i za působením českých trenérů nejen u reprezentací v oblasti Perského zálivu. Ivan Hašek v Libanonu, Vítězslav Lavička v Kuvajtu či Chorvat Branko Ivanković v Ománu, i to je jeho práce.
Přesun reprezentačního obránce Ondřeje Kúdely ze Slavie Praha do indonéského klubu Persija Jakarta lze označit za překvapivý, jak se vám povedl?
Ano, je to překvapení, protože žádný Čech ještě nikdy v Indonésii nehrál. Jako agent se ve fotbale pohybuji od sezony 2012/2013 a věnoval jsem se českému fotbalu. Ale to se změnilo a moje hlavní trhy jsou mimo Českou republiku. Mám hráče, ale i trenéry, především v zahraničí. Jednu dobu jsem měl až čtyři trenéry u reprezentací v arabských zemích.
Peníze? Nesrovnatelné s českými poměry. To, co měl tady, se dá označit za nízký plat. Teď bude brát mnohem víc.
A ta Indonésie?
V Jakartě jsem spolupracoval s Indonéským fotbalovým svazem během let 2013 až 2015, a to než dostali sankce od Mezinárodní fotbalové federace. Můj kolega působí ve funkci generálního ředitele Persija Jakarta. Takže jsem dostal důvěru pro všechny přestupy v klubu.
Jak jste se dostal k takové pravomoci?
Vždy se snažím kontaktovat a jednat přímo s majitelem či generálním ředitelem. Na začátku prezentuji své nápady a výhledy, jak by mohl tým pro další sezonu vypadat. Tak tomu bylo i v Jakartě.
Jak dlouho dopředu?
Minimálně půl roku, někdy trvá příprava až rok. Když se dohodneme, získám autorizaci na všechny přestupy do klubu, také na angažování trenéra a složení realizačního týmu. Děláme to tak, aby byl klid na práci, aby bylo vše dotažené do konce. Vyřešíme také, jaká je výše rozpočtu na nové hráče. Při skládání mužstva není tlak na výsledky, v první řadě chceme, aby vše fungovalo.
Feras Alí (39 let)
Fotbalový agent pocházející z Libanonu, ale více než 20 let žijící v Česku.
V červnu 2022 zorganizoval přestup obránce Ondřeje Kúdely ze Slavie Praha do indonéského klubu Persija Jakarta.
Díky svým kořenům má kontakty na fotbalové kluby a svazy v arabském světě.
Stojí za působením českých trenérů v zahraničí. Vítězslav Lavička vede od března kuvajtský národní tým. Ivan Hašek nepostoupil s Libanonem na mistrovství světa 2022, ale vyjednává o setrvání ve funkci.
Roman Nádvorník trénuje Al-Thaid Šarjah ve Spojených arabských emirátech. Michal Prokeš je technickým ředitelem egyptského klubu El Ahly Káhira.
Chorvata Branka Ivankoviće „dostal“ k reprezentaci Ománu.
Kdy se tedy rodil Kúdelův přestup do Jakarty?
Nebylo to přímo a hned. V zimě jsem byl v kontaktu s Romanem Nádvorníkem, který působí v klubu Al-Thaid Šarjah ve Spojených arabských emirátech. Tam Ondřejovo jméno padlo poprvé, ale… Nakonec jsme tam podepsali Radima Černického ze Slovanu Liberec, kterého zastupuje agent Martin Hrdlička. S ním jsme začali více spolupracovat. Během jara jsem se dověděl, že Ondřej Kúdela bude v létě volný, protože odejde ze Slavie Praha. Takže jsem začal přestup pomalu připravovat. Představil jsem ho v klubu a tím, že mám důvěru od technického úseku, tak jsme se hned shodli na tom, že Ondřej Kúdela by byl ideální na pozici stopera. Hned jsem to projednal s trenérem, který byl také pro.
Takže německého trenéra Thomase Dolla, který vedl Borussii Dortmund nebo Hamburger SV, jste do Jakarty přivedl také vy?
Ano, já jsem ho našel, věděl jsem, že je volný, a proto jsem ho v klubu prezentoval. K tomu jsem sehnal v Česku také trenéra brankářů Jana Klímu, který už je v Jakartě od minulého týdne. A má též smlouvu na tři roky. Navíc můžeme obsadit čtyři hráčské pozice.
Jak se Thomas Doll stavěl k angažování Ondřeje Kúdely? Věděl, o koho jde?
Ano a hned byl také pro. Samozřejmě máme v Česku deficit, že liga není v zahraničí tak sledovaná, ale Slavia díky působení v Lize mistrů a následně i v dalších evropských pohárech byla hodně vidět, stejně jako reprezentace. A Thomas Doll věděl o Kúdelovi, protože odehrál zápasy Champions League proti Borussii Dortmund i FC Barceloně. Navíc má jako kouč vlastní skauting.
Kúdelův věk mu nevadí?
Ne, ne. Samozřejmě všichni víme, že Ondřejovi je 35 let, ale jde o absolutního profesionála, který přinese zkušenosti a může organizovat obrannou hru.
Říkal jste, že můžete obsadit v Persiji Jakarta čtyři hráčská místa. Dá se očekávat, že je v tomto přestupním termínu vyplníte ještě dalšími hráči z české ligy?
Je to velmi pravděpodobné. Právě jednáme. Pokud to dopadne, tak by to měl být jeden Čech a jeden cizinec, ale oba z české ligy.
Během jara jsem se dověděl, že Ondřej Kúdela bude v létě volný, protože odejde ze Slavie Praha. Takže jsem začal přestup pomalu připravovat.
Dovolíte si říct, s kým jednáte?
(smích) To zatím ne. Prosím, nechejme to, až to bude dohodnuté a uzavřené.
Plánujete ještě přesuny z Fortuna ligy do zahraničí?
Ano. Kromě těch dvou hráčů, kteří by měli jít do Jakarty, připravuji ještě další přestupy.
Ví se o vás, že máte výborné kontakty na fotbalové kluby a svazy v arabském světě. Protože indonéská fotbalová liga není v Česku známá, neuvažovali jste pro Ondřeje Kúdelu o angažmá v nějaké fotbalovější zemi jako Katar, Spojené arabské emiráty, Kuvajt či Saudská Arábie?
Ale ano. Jako první se jevila možnost do klubu Al-Thaid Šarjah nedaleko Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Ale prozradím, proč jsme volili Jakartu. Takové podmínky, jaké tam dostal na konci kariéry, pro něj byly nejvýhodnější.
Co to znamená? Dvojnásobek, trojnásobek současného platu ve Slavii?
Nesrovnatelné s českými poměry. To, co měl tady, se dá označit za nízký plat.
I když byl jedním z lépe placených fotbalistů Slavie?
Ano. Teď bude brát mnohem víc.
Neobáváte se toho, že to může být riskantní? Že dojdou peníze a vše skončí?
Ne, vůbec. Majitel je velký boháč, který má velmi stabilní byznys. Navíc tam sportovní průmysl dělají úplně jinak než v Čechách. Fanouškovská základna Persije Jakarta je hodně velká. A na té je to postavené. Je to úplně jiný svět, otevřený, chytře prodávají „produkt fotbal“. Zaměřují se na fanoušky, na média.
Co si pod tím představit?
Persija hrála před třemi dny přátelský zápas, nikoliv na hlavním stadionu s kapacitou před 80 tisíc diváků, ale na menším. Přišlo na něj 40 tisíc lidí, přestože tým nebyl v nejsilnější sestavě. Indonésané milují fotbal, proto se mu tak věnují. Velmi dobře tam funguje marketing a sponzoring. Když v Česku klub získá sponzora, který dá dva miliony korun, tak je to významný sponzor. Ale v Indonésii jde o úplně jiná čísla.
Čemu to přičítáte?
Zkusím to vysvětlit. Je to o přístupu k celému „fotbalovému průmyslu“. V Česku se stejně jako v Indonésii rádi díváme na fotbal v televizi. V Česku očekáváme, že nám fotbal bude dávat radost, ale jako fanoušci mu nic nedáme. Vždyť na Ligu národů proti Švýcarsku přišlo na reprezentaci jen 12 tisíc diváků. Sorry, ale to je málo. Tam je přístup nesrovnatelně jiný, proto tam peníze nedojdou, ale v Česku dojít mohou. Tam totiž fanoušci drží klub, podporují ho, protože vědí, že pak se budou bavit. Majitel Persije má další fotbalové kluby v Austrálii a v Belgii, sponzoruje velký klub v Itálii.