Na rakovinu tlustého střeva a konečníku umírají jen v České republice jednotky pacientů denně. Nemocným by ale život mohla zachránit nová experimentální léčba. Studie, kterou provedli newyorští vědci z Memorial Sloan Kettering Cancer Center, se totiž jeví jako úspěšná, píší zahraniční weby. Z 18 pacientů s rakovinou konečníku se vyléčili všichni.
Překvapivě dobré výsledky byly poprvé zveřejněny v časopise New England Journal of Medicine. Podle vědců se všichni léčení pacienti díky léku uzdravili a nastala u nich takzvaná remise – návrat k původnímu zdravotnímu stavu.
Nádorů prsu přibylo, úmrtnost ale díky screeningu klesá. Avon chystá tradiční pochod
Nových případů rakoviny prsu přibývá. Může za to včasný screening, díky němuž ale klesá počet žen, které nemoci každoročně podlehnou. V současné době je zhruba o třetinu víc odhalených nádorů než v době zavedení screeningu v roce 2002. Vyplývá to z dat o výskytu různých druhů rakoviny, která ve čtvrtek představil zakladatel screeningového programu Jan Daneš. Stalo se tak na tiskové konferenci k osvětové akci Avon pochod za zdravá prsa, který letos projde centrem Prahy 17. září.
Pokusu se zúčastnilo 18 pacientů a u všech rakovina zmizela, píše web The New York Times. Lék Dostarlimab navíc nevykazuje žádné vedlejší účinky ani nevýhody jako jiné léčebné postupy. „Ozařování je účinné při likvidaci nádoru, ale má negativní dopad na pacienta,“ uvedla onkoložka a spoluautorka studie Andrea Cercek pro web New York Post.
Navíc až 30 procent těch, kteří podstoupí operaci, potřebuje kolostomické sáčky a vývod z tlustého střeva. „Ozařování může mít za následek také sexuální dysfunkci,“ dodala. Vědci úplnou remisi u každého jednotlivého pacienta považují za nevídanou.
Léčba by se navíc dala modifikovat i na další typy rakoviny. „Rakovina žaludku, slinivky a močového měchýře má buňky s těmito poruchami v podobném procentu. I na ně lék může fungovat. Náš plán je expandovat a uvidíme, jestli se to podaří. Myslím, že je to velmi pravděpodobné,“ uvedla dále vědkyně.
Dostarlimab je lék s laboratorně vyrobenými molekulami, které v lidském těle působí jako substituční protilátky.