Prezident není monarcha, můžeme vést debaty o jeho zdravotním stavu, míní Hilšer

Neúspěšná kandidátka do Sněmovny Jana Bobošíková ve vysílání na CNN Prima NEWS zkritizovala všechny, kteří v posledních týdnech ve veřejném prostoru šířili nepodložené spekulace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. „Hrad mlčel, zatímco veřejnost nevěděla, co se děje, a viděla prezidenta, jak ho vezou do nemocnice. Je přirozené, že se vyrojily spekulace,“ reagoval senátor Marek Hilšer.

Miloš Zeman v pátek poprvé veřejně promluvil od doby, kdy vážně onemocněl a následně byl 10. října hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). V rozhovoru pro rádio Frekvence 1 sdělil, že se chystá jmenovat předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Promluvil také o svém zdravotním stavu. Cítí se prý dobře a přiznal, že již měsíc nekouří.

„S chutí jsem si rozhovor poslechla. Vrací se starý Miloš Zeman se svými vtipy, dikcí i sarkasmem. Je v dobré mentální kondici. Otázkou je, jak je na tom fyzicky. Měla jsem ale z rozhovoru dobrý pocit,“ pochvalovala si Jana Bobošíková ve vysílání CNN Prima NEWS.

I když zdravotníci už Zemana přesunuli z jednotky intenzivní péče na normální pokoj, prezident stále nesmí přijímat návštěvy. V pátek se tedy s premiérem Andrejem Babišem (ANO) spojil telefonicky. V sobotu by pak měl prostřednictvím videokonference jednat s Petrem Fialou. Podle Bobošíkové ani takový režim Zemanovi nebrání, aby plnil své povinnosti.

„Nejsem lékař, ale z toho, co jsem slyšela v rozhovoru, jsem hluboce přesvědčena, že pan prezident je schopen vykonávat své pravomoci. Možná kvůli epidemické situaci nemůže přijímat návštěvy, ale když se koukneme na britskou královnu, která přijímá prostřednictvím videokonferencí pověřovací listiny od velvyslanců, nemyslím si, že by něco bránilo tomu, aby hlava státu pracovala po nějaký čas tímto způsobem, a to třeba i několik měsíců,“ uvedla.

Zároveň zkritizovala všechny, co v posledních týdnech o Zemanovi šířili nepodložené spekulace. Podle senátora Marka Hilšera však tuto situaci zavinila prezidentova kancelář.

„Hrad mlčel, zatímco veřejnost nevěděla, co se děje, a viděla prezidenta, jak ho vezou do nemocnice. Je přirozené, že se vyrojily spekulace. Prezident není monarcha, můžeme vést debaty o jeho zdravotním stavu a lidé se mohou mýlit. Je ale potřeba to řešit lidsky,“ zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zpráva lékařského týmu, kterou kancléř Vratislav Mynář obdržel 13. října, hovořila o tom, že hlava státu není schopna vykonávat své pracovní povinnosti. Hrad přesto odmítal o Zemanově stavu informovat veřejnost a neodpovídal ani na dotazy Senátu. Ten nakonec úryvky zmíněné zprávy zveřejnil.

Tagy:
zdraví prezident politika Miloš Zeman Marek Hilšer Jana Bobošíková Divoká karta