reklama

Prezident není monarcha, můžeme vést debaty o jeho zdravotním stavu, míní Hilšer

Neúspěšná kandidátka do Sněmovny Jana Bobošíková ve vysílání na CNN Prima NEWS zkritizovala všechny, kteří v posledních týdnech ve veřejném prostoru šířili nepodložené spekulace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. „Hrad mlčel, zatímco veřejnost nevěděla, co se děje, a viděla prezidenta, jak ho vezou do nemocnice. Je přirozené, že se vyrojily spekulace,“ reagoval senátor Marek Hilšer.

reklama

Miloš Zeman v pátek poprvé veřejně promluvil od doby, kdy vážně onemocněl a následně byl 10. října hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). V rozhovoru pro rádio Frekvence 1 sdělil, že se chystá jmenovat předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Promluvil také o svém zdravotním stavu. Cítí se prý dobře a přiznal, že již měsíc nekouří.

„S chutí jsem si rozhovor poslechla. Vrací se starý Miloš Zeman se svými vtipy, dikcí i sarkasmem. Je v dobré mentální kondici. Otázkou je, jak je na tom fyzicky. Měla jsem ale z rozhovoru dobrý pocit,“ pochvalovala si Jana Bobošíková ve vysílání CNN Prima NEWS.

I když zdravotníci už Zemana přesunuli z jednotky intenzivní péče na normální pokoj, prezident stále nesmí přijímat návštěvy. V pátek se tedy s premiérem Andrejem Babišem (ANO) spojil telefonicky. V sobotu by pak měl prostřednictvím videokonference jednat s Petrem Fialou. Podle Bobošíkové ani takový režim Zemanovi nebrání, aby plnil své povinnosti.

„Nejsem lékař, ale z toho, co jsem slyšela v rozhovoru, jsem hluboce přesvědčena, že pan prezident je schopen vykonávat své pravomoci. Možná kvůli epidemické situaci nemůže přijímat návštěvy, ale když se koukneme na britskou královnu, která přijímá prostřednictvím videokonferencí pověřovací listiny od velvyslanců, nemyslím si, že by něco bránilo tomu, aby hlava státu pracovala po nějaký čas tímto způsobem, a to třeba i několik měsíců,“ uvedla.

Zároveň zkritizovala všechny, co v posledních týdnech o Zemanovi šířili nepodložené spekulace. Podle senátora Marka Hilšera však tuto situaci zavinila prezidentova kancelář.

„Hrad mlčel, zatímco veřejnost nevěděla, co se děje, a viděla prezidenta, jak ho vezou do nemocnice. Je přirozené, že se vyrojily spekulace. Prezident není monarcha, můžeme vést debaty o jeho zdravotním stavu a lidé se mohou mýlit. Je ale potřeba to řešit lidsky,“ zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zpráva lékařského týmu, kterou kancléř Vratislav Mynář obdržel 13. října, hovořila o tom, že hlava státu není schopna vykonávat své pracovní povinnosti. Hrad přesto odmítal o Zemanově stavu informovat veřejnost a neodpovídal ani na dotazy Senátu. Ten nakonec úryvky zmíněné zprávy zveřejnil.

Tagy:
zdraví prezident politika Miloš Zeman Marek Hilšer Jana Bobošíková Divoká karta

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama