Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na Twitteru o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident už dříve uvedl, že očekává novelizaci rozpočtu podle toho, jak Sněmovna naloží s vládním daňovým balíčkem. Sněmovna v úterý schválila senátní verzi daňového balíčku, která připraví v příštím roce státní rozpočet o 87,5 miliardy korun.
Sněmovna při schvalování rozpočtu odebrala na návrh komunistů ministerstvu obrany z rozpočtu 10 miliard korun a převedla je do vládní rozpočtové rezervy, což vyvolalo silnou kritiku opozice. Premiér Andrej Babiš (ANO) však ještě ve Sněmovně ujišťoval, že se peníze armádě vrátí.
PŘEHLEDNĚ: Kolik peněz vám zbyde navíc z výplaty po zrušení superhrubé mzdy
Parlamentem prošlo zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka. Pro zaměstnance to bude znamenat tisíce korun navíc. Podívejte se, kolik v peněžence zbyde právě vám.
Rozpočet ve schválené a podepsané podobě počítá s příjmy 1 488,3 miliardy a výdaji 1 808,3 miliardy korun. Založen je na předpokladu růstu ekonomiky o 3,9 procenta.
Opozice označila rozpočet za nereálný
Pro schválení rozpočtu i s přijatými pozměňovacími návrhy hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Koaliční ČSSD přitom ještě o několik dní dříve snížení rozpočtu ministerstva obrany odmítala.
Návrh rozpočtu však nepočítal třeba se zrušením superhrubé mzdy, které v úterý Sněmovna schválila v podobě vrácené ze Senátu. Na druhé straně počítá s příjmy z nově zavedené digitální daně, kterou ale ještě Sněmovna neschválila.
Opozice proto kritizovala rozpočet jako nereálný, zaznělo i označení cár papíru. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) naopak zdůrazňovala, že rozpočet reaguje na pandemii koronaviru a nepodráží ekonomice nohy zvyšováním daní nebo škrty. Česko si navíc podle ní může půjčovat peníze levněji než třeba občané, firmy nebo samosprávy.
Pro příští rok uvedla vláda jako jednu z hlavních priorit svého rozpočtu zvýšení průměrného starobního důchodu od 1. ledna o 839 korun na 15 336 Kč. Mezi dalšími prioritami je třeba zvýšení objemu peněz na platy učitelů o devět procent, podle pondělního rozhodnutí vlády dostanou učitelé čtyři procenta do tarifů a zbytek v odměnách.
V letošním státním rozpočtu byl původní schodek, schválený loni v prosinci, 40 miliard korun. Sněmovna ho ale kvůli dopadům epidemie postupně zvýšila na 200, později na 300 a pak na 500 miliard korun. Ke konci listopadu podle údajů ministerstva financí hospodařil stát se schodkem 341,5 miliardy korun.