Přelomové volby ve Venezuele
Nejvyšší volební úřad ve Venezuele (CNE) označil v pondělí za vítěze nedělních prezidentských voleb dlouholetého autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Opozice to odmítla uznat, podle ní zvítězil se 70 procenty hlasů její kandidát Edmundo González Urrutia, uvedly zahraniční agentury. Venezuelská volební komise už prohlásila Madura prezidentem na další období. Devět zemí Latinské Ameriky vyzvalo k přezkoumání výsledků. Další země podle agentury AFP žádají zveřejnění podrobných výsledků. Čína, Rusko či Írán autoritářskému prezidentovi gratulovaly k vítězství.
Venezuelská ústřední volební komise, ovládaná Madurovým autoritářským režimem, už v noci na pondělí po sečtení 80 procent volebních okrsků oznámila, že s 51 procenty volby vyhrál Maduro a druhý skončil lídr hlavních opozičních stran Edmundo González Urrutia se 44 procenty hlasů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Erdogan hrozil útokem na Izrael. Ať nedopadnete jako diktátor Husajn, zaznělo z Jeruzaléma
Výsledek oznámený komisí odmítla uznat opoziční vůdkyně María Corina Machadová. Podle ní González získal 70 procent hlasů. „Venezuela má nového zvoleného prezidenta, a tím je Edmundo González Urrutia,“ uvedla.
Americký ministr zahraničí Blinken po vystoupení zástupců CNE vyjádřil vážnou obavu, že oznámené výsledky neodpovídají vůli a hlasům lidu ve Venezuele. Chilský prezident Boric řekl, že výsledky jsou těžko uvěřitelné. „Požadujeme naprostou transparentnost sčítání a (volebního) procesu,“ uvedl Boric na síti X.
Oznámení o výsledcích přišlo po několika hodinách nejasností o tom, zda vůbec hlasování ve všech okrscích skončilo. Volební místnosti se měly začít uzavírat v neděli v 18:00 místního času (půlnoc SELČ), ovšem podle AP se i šest hodin poté některé volební místnosti zdály být otevřené. Opozice mezitím burcovala stoupence, aby v jednotlivých okrscích sledovali sčítání hlasů, a kandidát González dokonce na sociální síti X vyhlásil, že Venezuela „si zvolila změnu“.
Maduro po oznámení částečných výsledků vystoupil před své podporovatele. Vítězství ve volbách označil za triumf národní nezávislosti a důstojnosti venezuelského lidu. Podle něj Venezuelu v noci „zasáhl masivní hackerský útok“, který narušil práci volebních úřadů. „A již víme, z jaké země přišel,“ uvedl Maduro, aniž by daný stát jmenoval.
Už v pondělí se uskutečnil oficiální akt, na němž ústřední volební komise prohlásila Madura zvoleným prezidentem na další období – od roku 2025 do roku 2031. Konečné výsledky přitom ještě ani nezveřejnila. Maduro v projevu, jímž oficiálně svůj třetí mandát přijímal, obvinil opozici ze lží a manipulací.
Pochybnosti opozice i řady zemí o výsledku voleb označil za pokus o státní převrat. „Na jedné straně je lid, který chce mír, demokracii a pokrok, a na druhé straně jsou elity s fašistickým projektem vázaným na americké impérium,“ prohlásil Maduro, jehož vláda před volbami pozatýkala řadu příznivců opozice a několika opozičním lídrům včetně šéfky hlavní opoziční aliance nedovolila kandidovat.
Výzvy k přezkoumání
Vlády Argentiny, Kostariky, Ekvádoru, Guatemaly, Panamy, Paraguaye, Peru, Dominikánské republiky a Uruguaye v pondělí ve společném prohlášení vyjadřily hluboké znepokojení kvůli vývoji prezidentských voleb ve Venezuele a vyzvaly ke kompletnímu přezkoumání výsledků za přítomnosti nezávislých volebních pozorovatelů.
Argentinský prezident Javier Milei už předtím dokonce označil Madura za diktátora a výsledek voleb označil za podvod. Panamský prezident José Raúl Mulino oznámil, že jeho země stáhne z Venezuely diplomaty, dokud nebudou výsledky voleb nezávisle přezkoumány.
Největší latinskoamerická země, Brazílie, prostřednictvím ministerstva zahraničí uvedla, že jen zveřejnění podrobných výsledků může zajistit „transparentnost a legitimitu“. Ke zveřejnění podrobných výsledků vyzvaly podle AFP také španělská, německá či britská diplomacie a šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.
K transparentnosti a včasnému zveřejnění volebních výsledků vyzval také generální tajemník OSN António Guterres. Jeho mluvčí Stephane Dujarric novinářům také řekl, že všechny volební spory by se měly řešit pokojně a volební úřady by měly jednat nezávisle.
V některých částech Caracasu v pondělí ráno podle místního opozičního deníku El Nacional Venezuelané proti oznámení Madurova vítězství protestovali takzvanou caceroladou, při níž lidé z oken domů tlučou do hrnců (cacerola je španělsky hrnec, pozn. ČTK).
Výzva armádě: Postavte se na správnou stranu historie
Průzkumy před novým hlasováním ukazovaly výrazný náskok někdejšího diplomata Gonzáleze a španělský deník El País poznamenal, že je téměř vyloučené, aby Maduro volby vyhrál regulérně. Dva průzkumy provedené mezi voliči u hlasovacích místností pak podle agentury Reuters uváděly, že opoziční kandidát získá na 65 procent hlasů.
Až do letošního roku prakticky neznámý González se stal kandidátem opozičního bloku na poslední chvíli po zablokování kandidatury Maríe Coriny Machadové, která pak zůstala v popředí kampaně. Během volební noci vyzvala venezuelskou armádu, aby se postavila „na správnou stranu historie“. „Lidé Venezuely promluvili: Nechtějí Madura,“ uvedla.
Latinskoamerická země s bohatými zásobami ropy, která se kdysi pyšnila nejvyspělejší ekonomikou v regionu, se pod Madurovým vedením propadla do hluboké ekonomické krize a za posledních deset let z ní odešlo skoro osm milionů lidí. Prezident ze socialistické strany PSUV se v nedělních volbách ucházel o třetí mandát poté, co v roce 2018 vyhrál volby bez účasti hlavních opozičních stran a některé země v čele se Spojenými státy jeho vítězství neuznaly.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Přijít do úřadu až po obědě? Novela o pracovní době prošla v tichosti Senátem, opozice zuří