Lékárnička na cesty (zdroj: CNN Prima NEWS)
Cestování na dovolenou či na výlet není spojeno jen s příjemnými zážitky. Nese s sebou i riziko nejrůznějších úrazů a nemocí. Před vycestováním je proto ideální mít dostatečně vybavenou domácí lékárničku.
Vedoucí oddílu skautů Ondřej Trepeš nosí lékárničku prakticky neustále u sebe. „Na výpravě se jeden klučina seknul sekerou do nohy. Zranění bylo nutné hodně ovázat a následně rychle zamířit do nemocnice,“ popsal vedoucí. Už jen z těchto důvodů je podle něj důležité obsah lékárničky přizpůsobit místu, na které se lidé během dovolené nebo výletu chystají. Sám si vytvořil základní sadu potřeb, bez kterých se neobejde.
Cestování autem PŘEHLEDNĚ: Jak je to v zahraničí s povinnou výbavou a pokutami?
Prázdniny začaly a Češi vyrážejí do zahraničí na dovolenou. Kdo se rozhodne pro cestu autem, musí ale počítat s omezeními, která v daných zemích platí. Jaká je povinná výbava například v Chorvatsku nebo Polsku a jaké pokuty mohou policisté udělit za překročení rychlosti nebo telefonování za jízdy? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled atraktivních destinací a pravidel, která mohou řidičům zkomplikovat život.
„Patří sem nejzákladnější léky, rukavice, které si beru na řešení nebezpečných situací či všemožný obvazový materiál. Nesmí zde chybět ani námi oblíbené náplasti a základní obvazy a obinadla na zvládnutí menších zranění,“ přiblížil Trepeš. Svou osobní lékárničku mají i malí skauti. „Mám svou vlastní, kterou s sebou vozím – třeba když jedeme s rodinou na výlet,“ uvedla dívka.
Naopak jiný skaut sice svou lékárničku má, ale bere si ji jen na několikadenní výlety. „Na výlet na pár hodin nebo jednodenní si neberu ani batoh, takže ji nechávám doma. Mám v ní především věci na první pomoc,“ uvedl chlapec s tím, že nejvíce používá náplasti a pipetu na vyndávání klíšťat.
Podle lékárníků by lidé na cesty neměli zapomenout přibalit náplasti, obvazy, léky na bolest a zažívací potíže. Mimo to je dobré mít po ruce i teploměr nebo pinzetu. „Jako nadbytečnou věc vnímám přípravky na rýmu. Pokud se jedná o rýmu alergickou, tak je lepší mít léky na alergii,“ uvedla lékárnice Marie Babková. S cestou na dovolenou pak souvisí i autolékárnička.
Mnozí řidiči však zapomínají kontrolovat povinnou výbavu a její datum použitelnosti. Redakce CNN Prima NEWS oslovila několik řidičů, ti měli svou výbavu zkontrolovanou. „Shodou okolnosti jsem na použitelnost koukal, chystám se na dovolenou, takže jsem dělal kontrolu,“ svěřil se jeden z řidičů. Jiná řidička uvedla, že si novou lékárničku pořizovala na jaře, neboť stará byla prošlá.
Lidé by při cestování neměli zapomínat na lékárničku. Zdroj: CNN Prima NEWS
Pokud zjistíte, že lékárnička má dobu použitelnosti po platnosti, novou seženete nejen ve specializovaných obchodech, ale i v běžných supermarketech nebo na benzinových pumpách. Podle typu vás přijde zhruba na sto až pět set korun.