Prázdniny začaly a Češi vyrážejí do zahraničí na dovolenou. Kdo se rozhodne pro cestu autem, musí ale počítat s omezeními, která v daných zemích platí. Jaká je povinná výbava například v Chorvatsku nebo Polsku a jaké pokuty mohou policisté udělit za překročení rychlosti nebo telefonování za jízdy? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled atraktivních destinací a pravidel, která mohou řidičům zkomplikovat život.
Francie
Povolená hranice obsahu alkoholu v krvi je 0,5 promile s výjimkou řidičů autobusů a autokarů, kteří nesmí mít v krvi více než 0,2 promile. Maximální povolená rychlost je stejná jako v Česku, jen na silnicích mimo obec se smí jet maximálně 80 km/h.
Celodenní svícení je ve Francii doporučené. Mít celodenně zapnutá potkávací světla je povinné pro řidiče mopedů registrovaných po 1. červenci 2004 a řidiče všech motocyklů. Řidičům, kteří toto nařízení poruší, může být uložena pokuta ve výši 700 až 1 000 korun.
Výstražný trojúhelník je povinný pro všechna vozidla se čtyřmi a více koly. Lékárnička není povinná. Hasicí přístroj je pouze doporučený, naopak povinný je alkohol tester.
Pokuty ve Francii
- Překročení rychlosti: až 38 000 korun
- Telefonování za volantem a sluchátka v uších: až 3 500 korun
- Přílišné zatmavení bočních skel: až 3 500 korun
- Nepoužití bezpečnostního pásu: až 3 500 korun
Chorvatsko
Pro všechna motorová vozidla je povinnou výbavou autolékárnička, sada náhradních žárovek, tažné lano, náhradní kolo, reflexní vesta, výstražný trojúhelník nemusejí mít řidiči motocyklů nebo mopedů. Hasicí přístroj je povinný pouze pro užitková vozidla kategorie N. Během léta není pro dvoustopá vozidla povinné denní svícení. Světla musí být zapnutá pouze při zhoršené viditelnosti.
Rychlostní limity jsou takřka stejné jako v Česku. Dejte si ale pozor na rychlostní silnice, kde je povolených pouze 100 km/h. Pro řidiče, kteří jsou mladší 24 let, navíc platí jiná pravidla. Mimo obec maximální rychlost 80 km/h, na rychlostní silnici 90 km/h a na dálnici 120 km/h.
Pokuty v Chorvatsku
- Alkohol za volantem: 2 500 až 17 000 korun
- Jízda na červenou: 6 800 až 17 000 korun
- Překročení rychlosti: 1 000 až 50 000 korun
- Mobilní telefon za volantem: od 1 700 korun
- Nepoužítí bezpečnostních pásů: od 1 700 korun
- Nedání přednosti v jízdě: od 6 800 korun
- Nesprávné předjíždění: od 2 300 korun
Itálie
Je povinností řidiče mít v autě reflexní vestu. U trojúhelníku a lékárničky mají výjimku motocykly. Celodenní svícení je povinné jen v tunelech a na dálnicích.
Povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na rychlostních komunikacích 110 km/h (90 km/h pro řidiče s menší než tříletou praxí) a na dálnici 130 km/h (110 km/h pro řidiče s menší než tříletou praxí).
Alkohol je tolerován do hodnoty 0,5 promile. U lidí mladších 21 let a u řidičů do 2 let praxe není tolerance žádná.
Pokuty v Itálii
- Překročení rychlosti: až 84 000 korun
- Alkohol za volantem: 13 500 korun
- Projetí červené a nedání přednosti v jízdě: 4 300 korun
- Používání mobilu za jízdy: 4 000 korun a hrozí zkaz řízení na 3 měsíce
Maďarsko
Reflexní vesty jsou povinné pro všechny, kteří v případě nehody vystupují z vozu. Trojúhelník a lékárnička musí být kromě motocyklů ve všech vozidlech. Alkohol za volantem Maďaři netolerují. Maximální povolené rychlosti jsou stejné jako v Česku.
Pokuty v Maďarsku
- Překročení rychlosti: až 27 000 korun
- Nezapnutí bezpečnostních pásů: 2 700 korun
- Alkohol za volantem: až 27 000 korun, nad 0,08 promile hrozí soudní řízení
- Použití telefonu při řízení: až 2 700 korun
- Jízda na červenou: 9 000 korun
Německo
Autolékárničku musí mít jen vozidla registrovaná v Německu, u ostatních vozidel, stejně jako u všech motocyklů, není povinná. Co se týče reflexní vesty, stejně jako u autolékárničky ji řidiči auta, které nebylo registrováno v Německu nebo nepatří do firemní flotily, mít nemusí. Výstražný trojúhelník u sebe mít musíte.
V Německu platí na dálnicích neomezená rychlost, doporučuje se ale jet maximálně 130 km/h. V obci můžete jet maximálně 50 km/h, na ostatních komunikacích 100 km/h. Alkohol je povolený do 0,5 promile a pouze pro řidiče s praxí. Výjimku tedy nemají jak začátečníci, tak profesionálové.
Pokuty v Německu
- Nezapnutí bezpečnostního pásu: 800 korun
- Nesprávné umístění a zachycení autosedačky: přes 1 000 korun
- Překročení rychlosti v obci i mimo ní: až 21 000 korun
- Nevytvoření záchranné uličky: 8 500 korun
- Zablokování nabíjecí stanice pro elektromobily: 1 500 korun
- Použití telefonu za volantem: až 1 500 korun
- Projetí červené na semaforu: přes 8 000 korun
- Předjíždění zprava: Nejméně 2 500 korun
Polsko
Výbava vozidla je v Polsku doplněna o hasící přístroj, což platí ale pouze pro vozy registrované v Polsku. V Polsku je povinnost svítit nejen v noci, ale také ve dne. Lékárnička ve voze je povinná u komerční dopravy, u soukromé jízdy se jen doporučuje. Reflexní vesta je povinná, stejně tak výstražný trojúhelník.
Maximální povolené rychlosti se od pravidle v Česku liší. Přes den jsou v obci a mimo ni stejné, mezi 23:00 a 5:00 se ale smí jezdit v obci až 60 km/h, mimo obec 100 m/h a na silnicích pro motorová vozidla až 120 km/h. Na dálnici je povolená rychlost 140 km/h.
Pokuty v Polsku
- Překročení rychlosti: až 10 000 korun
- Nezapnutí bezpečnostního pásu: minimálně 1 300 korun
- Používání telefonu za jízdy: minimálně 1 500 korun
- Jízda bez zapnutých světel: minimálně 600 korun
- Zapnutý motor během zastavení v obci: 600 korun
Rakousko
V případě jižního souseda je třeba mít na paměti, že je zakázáno používat palubní kamery či jakkoliv zaznamenávat jízdu ve veřejném prostoru, ačkoliv některé spolky tvrdí, že je výklad pravidla sporný. V případě pevně nainstalovaných palubních kamer je potřeba registrace na tamějších úřadech. Záznam tak či onak nesmí být zveřejněn, jinak hrozí tučná pokuta.
Dále platí povinnost používat bezpečnostní pásy, usazovat malé děti v odpovídajících autosedačkách a mít zapnutá světla. Reflexní vesty jsou rovněž nutností, proto se doporučuje je mít po ruce, nikoliv v kufru. Ve všech vozidlech vyjma motocyklů musí mít řidiči výstražný trojúhelník a lékárničku v pevném nebo prachuodolném obalu. Pokud je voze osoba mladší 18 let, je zakázáno kouření všem pasažérům. Pro mazlíčky platí PET EU pas.
Vybrané pokuty v Rakousku
- Nezapnutí bezpečnostních pásů: u dospělých od 900 korun, u dětí dvojnásobek
- Nedání přednosti v jízdě, jízda na červenou: od 1 800 korun
- Používání mobilu za jízdy: od 1 300 korun
- Vyhazování odpadků z vozu: okolo 1 800 korun, ve Vídni ale i 25 000 korun
- Špatně upevněná zavazadla (např. lyže): až 12 700 Kč
- Používání a zveřejnění záznamu z palubní kamery: až 255 tisíc korun (10 000 eur)
Slovensko
Povinná výbava musí obsahovat: Výstražný trojúhelník, autolékárničku, reflexní vestu, náhradní kolo, klíč na matice a příruční zvedák. Kolo, klíč a matice nejsou povinné pro vozy s pneumatikami, které umožňují nouzové dojetí.
Autolékárničky se dělí na tři velikosti. Pro rodinnou dovolenou platí první kategorie, která obsahuje například jednu isotermickou fólii, jedny nůžky nebo tři obvazy s polštářkem.
Maximální povolená rychlost je na Slovensku stejná jako v Česku. Pokud však pojedete na dálnici nižší rychlostí pod 60 km/h, hrozí vám pokuta za zdržování. Pro karavany a obytné vozy platí maximální rychlost v zastavěných oblastech 50 km/h, na ostatních komunikacích 80 km/h a na dálnici 90 km/h.
Vybrané pokuty na Slovensku
- Porušení pravidel silničního provozu: Možná bloková pokuta na místě až 25 000 korun
- Překročení rychlosti v obci i mimo ní: až 20 000 korun
- Vulgární gesta (zdvižený prostředníček): 800 korun
- Jízda v levém pruhu: 800 korun
- Řízení bez dokladů: 800 korun
- Telefonování bez hand-free: 800 korun
- Jízda pod vlivem alkoholu: Alkohol není tolerován, o pokutě rozhoduje správní řízení
Slovinsko
Reflexní vesty jsou povinné pro všechny, kteří v případě nehody vystupují z vozu. Trojúhelník musí být kromě motocyklů ve všech vozidlech. Autolékárnička je ve Slovinsku povinná pouze pro vozidla registrovaná ve Slovinsku. Pro zahraniční řidiče je pouze doporučená.
Rychlostní limity ve Slovinsku jsou stejné jako v České republice. Alkohol je povolený do 0,5 promile a pouze pro řidiče s praxí. Výjimku tedy nemají jak začátečníci, tak profesionálové.
Pokuty ve Slovinsku
- Alkohol za volantem: přes 30 000 korun
- Překročení rychlosti: Až 13 000 korun
- Mobilní telefon za volantem: nejméně 3 000 korun
- Nepoužítí bezpečnostních pásů: nejméně 3 000 korun
- Nedání přednosti v jízdě: 7 500 korun
- Nezapnutá světla: 1 000 korun
Švýcarsko
I zde je používání palubní kamery poměrně zapeklitou záležitostí. Přestože to legislativně zakázáno není, musíte mít zákonný důvod pro nahrávání jízdy – cestování mezi ně nepatří. Navíc lidé ze záznamu musí být o nahrávání informováni, což při cestování s palubní kamerou nezní příliš realisticky. Nechte ji tedy radši doma.
Svícení ve Švýcarsku ve dne není povinné, ale doporučené, stejně jako reflexní vesty. Výstražný trojúhelník musí mít řidiči po ruce, čili nemůže být schovaný v kufru. Přípustná hranice alkoholu je 1,5 promile hranice, pro řidiče z povolání a studenty 0,1.
- Překročení rychlosti: až 230 000 korun, v případě vysokého překročení hrozí veřejně prospěšné práce nebo odnětí svobody
- Alkohol za volantem: Podle naměřené hodnoty, hrozí odebrání průkazu na několik měsíců, výše pokuty je podle platu
- Jízda bez dálniční známky: 4 600 korun + cena dálniční známky (900 korun)
- Telefonování bez handsfree: od 2 500 korun
- Psaní SMS za jízdy: 21 500