reklama

Příběh Rumunsky a Miry: V čem je záchrana psů v Rumunsku jiná?

Stále se najdou lidé, kteří nesouhlasí s tím, aby čeští dobrovolníci pomáhali zvířatům i za hranicemi naší republiky, především na Balkáně. To je případ organizace Heart for Romanian dogs, z. s., kterým nejsou lhostejné osudy rumunských psů. Nesnaží se psy dovážet do Čech, ale pomáhat na místě. Podporovat tamní azyly, aby mohly ze státních útulků brát psy do individuální péče a poskytnout jim veterinární ošetření a jídlo. Toho se v útulku nedočkají. Skončit v tamním státním útulku je pro psy daleko horší než být na ulici. Příběhy a osud dvou fenek, první pojmenované trefně Rumunska a druhé Miry, což je zkratka slova Miracle (zázrak), protože její uzdravení jím skutečně je, výborně ilustrují život mnoha psích tuláčků v Rumunsku.

reklama

Příběh Rumunsky: Ze skladu do teplého pelíšku

Rumunska (jméno dostala od tamní záchranářky) byla nalezena záchranářkou Cristinou ve skladu dřeva. Tam jí nosila jídlo místní obyvatelka, to však byla jediná péče, kterou jí dokázala zajistit. Fenka měla v době nálezu veliký tumor, který ji velmi ztěžoval život a přímo ji na něm dokonce ohrožoval. Cristina odvezla holčičku na veterinární kliniku, kde byla hned operována. Překvapivé bylo následné zjištění, že fenka už má úctyhodný věk –⁠ čtrnáct let.

S přihlédnutím, že jen málo rumunských pejsků bez domova se dožívá věku kolem deseti let, je to číslo na místní poměry vskutku vysoké. Po stabilizaci jejího zdravotního stavu se přemístila do soukromého azylu v Targu Jiu, kde jí byla vyčleněna speciální zotavovací místnost. Dostávala pravidelně kvalitní krmivo, léky a užívala si ležení u krbu. V teplém pelíšku se jí zalíbilo natolik, že se jí nechtělo ani jít se vyvenčit a odmítala svůj zbožňovaný pokoj opustit.  Dnes už se v azylu rozkoukala a svým –⁠ byť již pomalejším tempem –⁠ vše prozkoumává a objevuje.

Mira: Díky péči se stal zázrak

Druhá zachráněná psí slečna Mira žila bez majitele v blízkosti jedné úřední budovy. Obdobně jako Rumunska měla v době nálezu ohromný útvar u ocásku –⁠ v tomto případě se nejednalo o tumor, nýbrž o vyhřezlá střeva. Ani její stav nikdo z místních jaksi neřešil, byť procházeli přímo kolem ní. Opět ihned putovala díky Cristině na veterinární kliniku. Video, na němž byla detailně zachycena její rána těsně po operaci, nás nechávalo na silných pochybách, zda se Mira opravdu uzdraví, protože rozsah rány byl ohromný. I v tomto případě však následovalo překvapení a už po pár dnech v azylu se z Miry stal velmi aktivní a hravý pejsek. Miřina radost ze života a z uzdravení je nesmírná. Pobíhá po celém azylu s nastraženýma ušima, vesele vrtí ocáskem a nadšeně se seznamuje s ostatními zdejšími psími svěřenci. Je to velká optimistka vděčná za svoji šanci na krásný život.

Přestože v obou těchto případech vše dopadlo dobře a o Miru i Rumunsku je nyní v azylu skvěle postaráno a vyhlíží zde svou milující rodinu, pejsků jako ony dvě jsou v Rumunsku doslova miliony.

Proč Češi pomáhají v Rumunsku

Jako Češi –⁠ národ pejskařů –⁠ nejsme zvyklí na přejeté psy na silnicích, volně pobíhající ve městech i na vesnicích –⁠ nezřídka ve strašlivém stavu nebo spousty opuštěných štěňat v krabicích podél silnic. Psi, kteří se dostávají do azylů, jsou nezřídka v takovém stavu, že je až těžko pochopitelné, že jsou stále ještě naživu. Co je tedy hlavním specifikem rumunské psí záchranařiny? Ano, je to bohužel KVANTITA potřebných. Počet bezprizorních psů v Rumunsku je odhadován na 1–⁠3 miliony. Řešení je jednoduché, zaprvé intenzivní celoplošné kastrace, ty se bohužel stále nekonají, resp. ne v takové míře, v jakých jich je třeba, a zadruhé pravidelná a rozsáhlá podpora místních psích záchranářů.

K tématu

V Česku těžko najdeme soukromý azyl pečující o desítky i stovky opuštěných psů najednou. V azylech, které naše organizace Heart for Romanian dogs z. s. podporuje, je aktuálně cca 300 pejsků –⁠ počty se mění v závislosti hlavně na štěňatech –⁠ a každoročně těmito azyly projdou další stovky a stovky psů. Každý zodpovědný psí majitel moc dobře ví, kolik financí ho stojí jeho miláček měsíčně. A nyní si představte, kdybyste se starali třeba o 70 i více pejsků v jeden moment a navíc dlouhodobě.

Jeden azyl za tři roky pomohl tisícovce psů

Čísla mluví jasně, například jen azylem u zmiňované Cristiny (jeden ze čtyř, kterým nyní pomáháme) prošlo za ani ne tři roky na tisíc zachráněných pejsků. To jsou celkem tisíce a tisíce zachráněných psích duší, kterým jen tyto čtyři azyly pomohly. A právě tito rumunští záchranáři a jejich náročná intenzivní práce od svítání do západu slunce, která dává naději tisícům, jsou nesmírně zásadní. Protože prostě jen dovézt zmiňované tisíce psů ve stejném období třeba do České republiky by bylo za stejné období zcela nepředstavitelné a i jen z desetiny ani fyzicky reálné. Přesně proto nesmí tyto azyly zůstal bez výraznější podpory, aby řešení situace toulavých psů zde bylo skutečně efektivní a mělo svou dlouhodobou perspektivu.

„Náš spolek Heart for Romanian dogs z. s.  funguje za účelem pomáhat přímo na místě a tyto skvělé výjimečné lidi v jejich činnosti v maximální možné míře podporovat. Zajistit každý měsíc dostatek krmení, odčervení, antiparazitik, uhradit veterinární a provozní náklady a samozřejmě kastrovat v takové kvantitě svěřenců je nesmírně náročné,“ říká jedna ze zakladatelek spolku Michaela Seifertová.

Dobrou zprávou je, že se jim aktuálně v součinnosti se zahraničními organizacemi zaměřenými čistě na adopce daří velmi dobře nalézt domovy pejskům –⁠ v Anglii, Německu i ve skandinávských zemích. Naopak shánění dostatku financí na každodenní naprosto nezbytné náklady je velikým bojem a každý finanční příspěvek je okamžitě využit. Třeba jen snaha o záchranu života několika štěňátek běžná šplhá k desetitisícům.

„Velmi důležitá práce místních dobrovolníků je potřeba vzdělávat místní rumunské obyvatelstvo v tom, že každičký psí život má smysl a rovněž tak zajištění jeho kvality. Že psi nejsou jen pracovním nebo hlídacím nástrojem nebo dokonce obtížnou komplikací, ale skutečným přítelem člověka. Bez těchto místních psích záchranářů by situace byla v této zemi naprosto ztracená,“ doplňuje Míša.

Byť situace psů v Rumunsku je už desetiletí katastrofální, sílící činnost místních záchranářů v zemi v kombinaci s adopcemi do jiných evropských zemí, kde jsou útulky prázdné a poptávka po psech vysoká, společně také s už pokrokovějším uvažováním mladých Rumunů, znamená určitou naději do budoucna.

Pomoci můžete i vy, buď finančním darem, adopcí psa na dálku nebo se přímo spojte s organizací, pokud chcete věnovat například krmivo, dezinfekční či veterinární prostředky - 777 884 021.

Tagy:
pes Rumunsko péče o zvíře záchrana zvířat azyl pro zvířata

Hlavní zprávy

Hamáčkovy pokuty za neobsazené byty? Jen předvolební plácnutí, říká politolog
Volby 2021

Hamáčkovy pokuty za neobsazené byty? Jen předvolební plácnutí, říká politolog

Plán předsedy ČSSD Jana Hamáčka pokutovat majitele neobsazených bytů je podle politologa Lukáše Valeše jen předvolebním plácnutím do vody. S komentátory Miroslavem Koreckým z MF DNES a Martinem Schmarczem z Info.cz se ale shodli, že bydlení je klasické sociálnědemokratické téma. Problém podle nich je, že ČSSD za posledních osm let ve vládě jen slibovala, od činů ale zůstala daleko.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama

Domácí zpravodajství

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

reklama