Pylovou alergií trpí až dvacet procent Čechů (zdroj: CNN Prima NEWS)
S příchodem jara začínají trpět alergici. Problémy s pyly se podle alergologa a zakladatele České pylové informační služby Ondřeje Rybníčka dotýkají až 20 procent populace. „Na vzestupu jsou však alergie na některé potraviny, a to především u dětí,“ sdělil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Mezi nejčastější inhalační alergie patří ty na roztoče, kteří se nacházejí v domácím prachu. „Jedná se o celoroční problém. S roztoči bydlíme, máme je v postelích. Na vzestupu jsou v poslední době i alergie na potraviny u malých dětí,“ sdělil v pořadu Nový den Rybníček. Vadí jim zejména bílkoviny kravského mléka.
Petráš: Alergie na vakcínu není obvyklá. Postižení Britové věděli, co obsahuje
Britská média zavalila informace o tom, že u dvou zdravotníků naočkovaných koronavirovou vakcínou od firmy Pfizer se objevila alergická reakce. Dvojice už v minulosti trpěla na silné alergie. Český vakcinolog Marek Petráš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že taková odpověď organismu sice není obvyklá, přesto ale nevidí důvod k tomu, předčasně prohlašovat vakcínu od Pfizeru za vadnou.
Za alergickými problémy prý nestojí snížená odolnost těla. „Alergie je naopak přestřelená reakce na něco, co běžně nevadí. Vysvětlení je sice celá řada, hlavní příčina ale není jednoznačně prokázána,“ pokračoval alergolog. Podle něj může být alergie i důsledkem sedavého způsobu života.
„Trávíme většinu času uvnitř budov a žijeme nadměrně hygienicky, takže náš imunitní systém nemá takovou potřebu bojovat s okolním prostředím,“ vysvětlil Rybníček s tím, že se pak tělo v podstatě vrhá samo na sebe.
Alergiky trápí především břízovité stromy
To, že někdo trpí na pylové alergie, zjistí jedině tak, že se mu komplikace budou pravidelně vracet. Jedná se především o ucpaný nos, kýchání či rýmu. „Odhadem jí trpí deset až dvacet procent populace,“ uvedl Rybníček s tím, že přesná čísla se nedají říct, neboť řada lidí s alergií nebyla nikdy evidována.
V současném období alergiky trápí některé stromy. „Bříza nyní kvete, ale drží ji na uzdě chladné počasí. V květnu se připojí období trav a na podzim plevely,“ konstatoval. Jak ale alergolog potvrdil, v současné době lidem pomáhají roušky či respirátory. „Zachycují pylová zrna, která by se jinak dostala do dýchacích cest,“ doplnil.
Zabránit vývoji alergie se podle Rybníčka nedá. „Neumíme to. U člověka, který má vrozené predispozice k tomu, aby se stal alergikem, se o prevenci pokoušíme. Zabránit tomu však neumíme,“ dodal.
Slzící oči či kašel trápí nejednoho alergika. Zdroj: istock.com